وزیر صمت خبر داد:عملیات اجرایی خط دوم و سوم انتقال آب خلیج فارس به زودی توسط شرکت‌های معدنی و فولادی آغاز می‌شود
وزیر صمت در جریان سفر خود به استان خراسان رضوی خبر داد که به زودی عملیات اجرایی خط دوم و سوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های فلات مرکزی و شرق کشور (استان‌های هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) با سرمایه‌گذاری صنایع معدنی و فولادی کشور آغاز خواهد شد. علیرضا رزم حسینی گفت: دورانی که به سبب نبود منابع آب، طرح‌های توسعه واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی کشور متوقف شده بود به پایان رسیده و امیدواریم با اجرای پروژه انتقال آب به خراسان رضوی این استان به یکی از قطب های فولادی کشور تبدیل شود. خط دوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا مشهد مقدس با حجم سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بزودی و با دستور رئیس جمهور، به طور همزمان خط دوم و سوم انتقال آب از خلیج فارس به خراسان رضوی و همچنین استان اصفهان عملیاتی می‌شود.

به گزارش  چیلان ، علیرضا رزم حسینی با تشریح جزئیات اجرای پروژه انتقال آب از خلیج فارس به خراسان رضوی اظهار داشت: این طرح انتقال آب از بزرگترین طرح های اجرایی در سطح کشور است که با مسئولیت وزارت صمت و با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی کشور اجرا می شود و عملیاتی شدن این طرح، اتفاق بزرگ و تحول عظیمی را در استانهای مسیر انتقال از جمله خراسان رضوی ایجاد خواهد کرد.

وی یادآوری کرد: این پروژه در قالب خط دوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های فلات مرکزی و شرق کشور ( استان‌های هرمزگان، کرمان، یزد ، اصفهان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) می باشد که به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: خط دوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا مشهد مقدس با حجم سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال می باشد.

رزم حسینی گفت: طول این خط انتقال یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ ۲۱ باب است. پتانسیل اشتغالزایی این طرح، ۳۰ هزار نفر است که تا ۱۴۰۴ تکمیل خواهد شد.

وی در خصوص خط سوم نیز بیان کرد: همچنین خط سوم انتقال آب، برای انتقال آب خلیج فارس تا اصفهان با حجم سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال می باشد. طول این خط انتقال، ۹۱۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه های پمپاژ آن ۱۷ بار است که پتانسیل اشتغال‌زایی طرح ۱۴ هزار نفر است و تا سال ۱۴۰۴ تکمیل و نهایی خواهد شد.

وزیر صمت اعلام کرد: در مجموع خطوط دوم و سوم، ۸۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارند و پتانسیل اشتغالزایی این خطوط ۴۴ هزار نفر است که البته با اجرای خط اول، حدود ۳۵ درصد از زیرساخت‌های خط دوم و سوم نیز احداث شده است.

رزم حسینی یادآوری کرد: خط اول انتقال، برای انتقال آب خلیج فارس تا یزد با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومان و حجم آب انتقالی ۱۳۰ میلیون مترمکعب در سال بوده است، طول این خط انتقال ۸۲۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ آن ۱۲ باب است که با پتانسیل اشتغالزایی ۱۶ هزار نفر امسال تکمیل شد.

وی افزود: ۷ سال پیش طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع فولادی جنوب شرق کشور آغاز شد و در آبان ماه امسال جاری مرحله اول پروژه با انتقال آب به شهرستان سیرجان عملیاتی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بزودی و با دستور رئیس جمهور، به طور همزمان مرحله دوم و سوم انتقال آب نیز از خلیج فارس به خراسان رضوی و همچنین استان اصفهان عملیاتی می شود.

دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی

وی اضافه کرد: دستیابی به منابع آبی پایدار، ایجاد تحول اقتصادی در منطقه فلات مرکزی و استان‌های مسیر خط انتقال و رشد صنایع معدنی به عنوان جایگزین مناسب نفت از دستاوردهای مهم این طرح خواهد بود.

وزیر صمت تصریح کرد: اشتغالزایی، ظرفیت سازی و بهره گیری از پتانسیل های بومی، تثبیت جمعیت ساکن منطقه فلات مرکز و شرق کشور، مرتفع نمودن نیاز آبی صنایع و معادن و حفظ و توسعه صنایع معدنی فلات مرکزی با استانهای مسیر خطوط انتقال به ویژه صنایع بزرگ مقیاس از دیگر دستاوردهای این طرح است.

رزم حسینی در پایان گفت: با راه اندازی این طرح، فرصت مناسب برای تامین کمبود آب شرب و توسعه کشاورزی های پربازده نظیر پسته و زعفران و کشت های گلخانه ای فراهم می شود، ذخایر آبهای زیرزمینی حفظ خواهد شد و از حفر چاه های غیرمجاز در جهت احیاء محیط زیست ممانعت به عمل می آید.

2

تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۱
شناسه مطلب : 34643
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.