کارنامه ایمیدرو: اشتغال‌زایی ۲۴۸۰۰ نفری از سال ۹۲ تا ۹۹​/ افزایش ظرفیت‌های تولید تا ۱۱۶درصد/​ برنامه صرفه‌جویی ارزی یک میلیارد دلاری
مجموع سرمایه گذاری‌های ایمیدرو و شرکت های زیرمجموعه و تابعه (تحت راهبری) از سال ۹۲ تا پایان سال جاری از ۱۱.۶ میلیارد دلار عبور می کند. ایمیدرو طی این مدت ظرفیت های تولید را تا بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داده و در عین حال برنامه های وسیعی در اکتشاف، احیای معادن کوچک و تامین مالی پروژه ها داشته است.

به گزارش  چیلان  به نقل از ایمیدرو،‌ از ابتدای دولت یازدهم تا پایان سال ۹۸ ارزش سرمایه گذاری های ایمیدرو، شرکت های زیرمجموعه و تابعه در بخش معدن و صنایع معدنی به بیش از ۹.۴ میلیارد دلار رسید که با احتساب ۲.۲ میلیارد دلار مجموع سرمایه گذاری امسال، رقم سرمایه گذاری ها به ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می رسد.

همچنین از سال ۹۲ تا پایان سال گذشته میزان اشتغال مستقیم ایجاد شده به ۲۱هزار و ۶۰۰ نفر رسیده که تا پایان سال ۹۹ نیز ۳۲۰۰شغل مستقیم به این بخش افزوده می شود.

رشد ظرفیت تولید

از سوی دیگر میزان ظرفیت های تولید در زنجیره فولاد، مس و آلومینیوم بین سال های ۹۲ تا پایان ۹۸ به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته به طوری که ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن با دستیابی به ۵۷.۶ میلیون تن نزدیک به ۱۰۰درصد، گندله سنگ آهن با رسیدن به ۴۷.۶ میلیون تن ۱۱۶.۵درصد، آهن اسفنجی با دستیابی به ۳۵.۳ میلیون تن نزدیک به ۸۰درصد و فولاد خام با رسیدن به ۳۷.۵ میلیون تن ۶۶.۶درصد رشد پیدا کرده است.

همچنین ظرفیت تولید کنسانتره مس با رسیده به یک میلیون و ۱۵۰هزار تن ۳۵درصد و کاتد مس با دستیابی به ۴۵۷هزار تن ۷۷درصد رشد داشته است. ظرفیت تولید آلومینا بدون تغییر ۲۴۵هزار تن است اما ظرفیت تولید در آلومینیوم با رشد نزدیک به ۸۰درصد به ۷۷۰هزار تن رسیده است.

۱۴۰۰ محدوده امید بخش در اکتشاف

ایمیدرو با همکاری بخش خصوصی از سال ۹۳ تاکنون، ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع پهنه اکتشافی را عملیاتی کرده است. از این میزان، فاز شناسایی و پی جویی ۴۸۰ هزار کیلومتر مربع به اتمام رسیده و به محدوده های امیدبخش قابل توجهی دست یافت.

با این برنامه اکتشاف ۱۴۰۰ محدوده امیدبخش به دست آمده و تاکنون، ۱۰۰۰ محدود برای واگذاری به بخش خصوصی در اختیار سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها قرار گرفته است.

در ۴۰۰ محدوده دیگر نیز پیگیر ایمیدرو دریافت پروانه اکتشاف برای فازهای عمومی و تفصیلی است. از این تعداد محدوده، ۵۳ پروانه اکتشاف صادر شده است. همچنین، ۵ گواهی کشف صادر و از طریق فراخوان به بخش خصوصی واگذار شد.

رشد تولید

تولید شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی طی ۹ ماه امسال تولید شمش آلومینیوم با رشد ۶۶درصدی، کنسانتره سنگ آهن با افزایش ۶درصدی، گندله سنگ آهن با رشد ۱۱درصدی، آهن اسفنجی با افزایش ۹درصدی، شمش فولادی با رشد ۸درصدی، محصولات فولادی با رشد ۵درصدی، کاتد مس با افزایش ۹درصدی و شمش طلا  با رشد۱۵درصدی همراه شد. بدین ترتیب تولید شمش آلومینیوم به ۳۲۵هزار تن،‌ کنسانتره سنگ آهن ۳۷.۵ میلیون تن، گندله سنگ آهن ۳۴.۵ میلیون تن، آهن اسفنجی به ۲۳.۳ میلیون تن، شمش فولاد به ۱۷.۱ میلیون تن، محصولات فولادی ۱۱.۲میلیون تن،  کاتد مس ۲۰۷هزار تن و شمش طلا به ۹۹۵کیلوگرم رسید.

احیا ۲۰۶ معدن کوچک

طرح فعال سازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور، با هدف فعال سازی معادن بخش خصوصی که به دلیل شرایط داخلی یا بین المللی نیمه فعال و یا تعطیل شده اند، از آذر ماه سال ۹۷ تعریف و در سال ۹۸ عملیاتی شده است. معادن کوچک و متوسط به دلیل گستردگی (۹۸.۳% از تعداد کل معادن کشور)، اشتغال زایی و تولید دارای اهمیت به سزایی است و می توانند در ایجاد اشتغال پایدار در بخش معدن و توسعه متوازن کشور، نقش بسیار مهمی ایفا کند. در مدت ۱۰ ماه امسال در راستای این طرح، احیا، فعال سازی و توسعه، ۲۰۶ معدن در مناطق مختلف، احیا و فعال انجام شده است. این در حالی است که پیشتر احیای ۲۰۰ معدن و احداث ۲۵ واحد فرآوری در سال ۹۹ هدفگذاری شده بود.

از ابتدای سال جاری تاکنون شناسایی و اولویت بندی ۸۱۲ معدن انجام شده و بر روی ۴۴۴ معدن اقدام کلینیکی صورت گرفته است. در سال گذشته ۱۴۶معدن در مناطق کمتر توسعه یافته احیا شد.

تقویت صندوق بیمه معدن

تقویت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به عنوان یکی از نهادهای حمایتی کشور (و زیرمجموعه ایمیدرو) به منظور توسعه سرمایه‏گذاری های خطرپذیر بخش معدن و صنایع معدنی کوچک مقیاس یکی از اقدامات مهمی است که در سال ۹۸ عملیاتی شده است. افزایش سرمایه صندوق از ۱۴۰ میلیارد تومان به ۳۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ و رسیدن به میزان ۵۰۰ میلیارد تومان در سال جاری نتیجه این اقدام است. همچنین حمایت از ارائه تسهیلات با سود ۴ درصد برای متقاضیان استفاده از ماشین آلات معدنی ساخت داخل توسط صندوق بیمه انجام شده است. عملکرد صندوق بیمه در سال های ۹۷ و ۹۸ بیش از ۵۹۰ میلیارد تومان است که معادل ۹۰ درصد کل عملکرد صندوق از ابتدای تاسیس تا پایان سال ۹۶ است. ( ۶۷۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۹۶ )

همچنین طی ۱۰ ماه امسال بیمه نامه هایی به ارزش ۷۹۲ میلیارد تومان آماده صدور شده است که با احتساب ۳۲۵ میلیارد تومان بیمه نامه های صادره، کل ارزش این بیمه‌نامه‌ها تا پایان سال ۹۹ به بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان می رسد.

مشارکت با بخش خصوصی

جلب مشارکت بخش خصوصی در توسعه معادن و صنایع معدنی به گونه ای که ۴۲ معدن به بخش خصوصی واگذار شده، طرح های الکترود گرافیتی و پترولیوم کک و تیتانیوم کهنوج، معادن آنومالی شمالی و میشدوان و پتاس خور و بیابانک و شورابه های ترود به شرکت های بزرگ بخش، برای تکمیل واگذار شده و در سال ۹۸ بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان منابع جهت تکمیل طرح های توسعه از بخش خصوصی جذب شده است.

ایجاد کنسرسیوم های بزرگ با مشارکت بخش خصوصی با هدف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از جمله شرکت مدیریت اکتشاف منابع معدنی پایا با هدف توسعه اکتشاف با مشارکت بخش خصوصی، هلدینگ سرمایه گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس با هدف توسعه فولاد تا ۱۰ میلیون تن و کنسرسیوم سرمایه گذاری با هدف توسعه فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن در چابهار

صرفه جویی ارزی بومی سازی

ایمیدرو از ابتدای سال، سیاست بومی سازی و توسعه ساخت داخل را ابلاغ و اهداف عملیاتی از شرکت های زیرمجموعه دریافت و پایش می کند. طبق برنامه ریزی انجام شده، بومی سازی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار قطعه و فرایند تولید در سال جاری انجام خواهد شد که با احتساب بومی سازی هایی که در “طرح های توسعه” صورت می پذیرد، در سال جاری نزدیک به یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی ناشی از بومی سازی و توسعه توان ساخت داخل خواهیم داشت.

حمایت از پژوهش و برگزاری ۶۲دوره آموزش

هزینه های آموزش، پژوهش و توسعه فناوری ایمیدرو مشتمل بر مصوبات مربوطه مبلغ  ۲۱۳۷۸۱.۳ میلیون ریال است. عملکرد بخش پژوهش و توسعه فناوری شامل حمایت از ۱۹ پروژه پژوهشی، ۹ پایان‌نامه‌ تحصیلات تکمیلی تقاضا محور دریافتی از سامانه ساتع، حمایت از ۶ همایش، کتاب و تامین اعتبار فرآیند حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی به مبلغ ۵۰۰۰ میلیون ریال است.

در بخش آموزش ۶۲ دوره آموزشی برای همکاران ستاد سازمان، کارکنان مجتمع‌ها، شرکت‌ها و طرح‌های تابعه برگزار شده که مشکل بر دوره‌های حضوری(۴دوره) / غیرحضوری(آفلاین(۳۳دوره) / آنلاین(۲۵ دوره)) است به طوری که این دوره ها بالغ بر ۵۲۲ ساعت برای ۶،۸۶۶ نفر فراگیر با ۵۵۱،۵۰۹ نفرساعت آموزش انجام شده است. برای کارکنان معادن بخش خصوصی نیز ۶۰۴ دوره آموزشی برای ۱۰۲۶۲ نفر فراگیر با ۱۹۲۲۳۰ نفر ساعت آموزش انجام شده است.

رشد ۲۴درصدی امتیاز ممیزی بهداشت، ایمنی، ‌محیط زیست و انرژی

متوسط امتیاز واحدهای ممیزی حوزه بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی (HSEE) در سال ۹۸، به ۲۵۴ رسیده است که فراتر از هدف برنامه ریزی شده (رشد ۲۰ درصد) بوده و در این زمینه رشد ۲۴ درصدی داشته ایم. این در حالی است که از ابتدای شروع برنامه ممیزی عملکرد HSEE واحدها تابعه (سال۹۵) تاکنون این رشد به ۵۱ درصد رسیده است.

2

تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۵
شناسه مطلب : 34659
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی