توسط شرکت دانش بنیان گسترش فناوری خوارزمی ورق خورد:کاتالیست های هیدروتریتینگ فاز گازی، گامی بزرگ در حذف گوگرد از انواع خوراک
با اخذ پروژه تولید و تحویل دهی کاتالیست های Hydro-Desulfurization مورد نیاز شرکت پتروشیمی سبلان در سال 1398، خوارزمی گامی بزرگ و عملی در ورود به دنیای حذف آلودگی گوگرد از انواع خوراک های مورد استفاده در صنعت عظیم نفت برداشت.

به گزارش  چیلان ، پیش از این چندین نمونه در احجام کم از این کاتالیست در شرکت خوارزمی تولید و به مشتریان تحویل دهی شده بود. اما تولید این محصول در مقیاس صنعتی و عملکرد آن در راکتوری در ابعاد بزرگ، تجربه ای متفاوت بود که با بهره گیری از دانش نخبگان ایرانی و حمایت های بی دریغ مجتمع پتروشیمی سبلان، به تجربه ای موفق تبدیل شد.

واحد پژوهش و توسعه خوارزمی برای نخستین بار در ایران، کاتاتست (تجهیزات تست عملکردی/مقایسه ای کاتالیست) مربوط به HDS در فاز گازی را طراحی و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات اندازه گیری تامین شده از برند های معتبر جهانی، این کاتاتس را راه اندازی نمود تا امکان انجام تست های دقیق تر عملکردی بر روی این کاتالیست ها ایجاد گردد.

واحد سنتز و تولید کاتالیست نیز علاوه بر طراحی، ساخت و راه اندازی یک خط تولید با ظرفیت بالا و کاملاً مدرن، با تولید ماده اولیه اصلی پایه این کاتالیست ها، توانست برای نخستین بار در کشور موفق به تولید این ماده اولیه با مشخصات ویژه مورد نیاز جهت تولید این کاتالیست ها شود. در نتیجه پایه کاتالیست و محصول نهایی، ویژگی های عملکردی قابل توجهی را دارا بودند.

با توجه به اینکه کاتالیست HDS در زنجیره های تولید هیدروژن، متانول و اوره-آمونیاک به عنوان نخستین فرآیند قرار می گیرد و نقش بسیار تعیین کننده ای در عملکرد راکتور های بعدی این واحد ها دارد، سنجش عملکرد و ارزیابی کیفی محصولات با سختگیرانه ترین استاندارد های روز دنیا و در مقایسه با برترین برند های تولید کننده کاتالیست جهان انجام شده و خوشبختانه از کلیه این آزمون ها با موفقیت عبور کرد.

کاتالیست های HDS در پاییز سال ۱۳۹۹ با نظارت تیم مهندسی شرکت خوارزمی و با موفقیت در راکتور مربوطه در پتروشیمی سبلان بارگذاری شدند و در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ با تزریق گاز به راکتور، راه اندازی واحد عملاً آغاز گردید. نتایج بدست آمده از دیدگاه پارامتر های عملیاتی راکتور و عملکرد کاتالیست، رضایت تیم بهره برداری پتروشیمی سبلان و تیم مهندسی خوارزمی را در بر داشت که تاییدی بود بر توان و دانش جوانان ایرانی برای ورود به عرصه های فناوری های فوق پیشرفته.

حال، شرکت دانش بنیان گسترش فناوری خوارزمی، با در اختیار داشتن تجربه گرانبهای تولید صنعتی این نوع کاتالیست که بعد از پتروشیمی سبلان با شرکت های پتروشیمی پردیس، خراسان، شازند و لرستان نیز وارد قرارداد شده است، چندین پروژه توسعه دانش فنی تولید انواع کاتالیست های هیدروتریتینگ فاز مایع و گاز را آغاز نموده است تا در آینده نزدیک با عقد قراردادهایی، تولید این محصولات در مقیاس های مختلف را راه اندازی نماید.

2

تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۸
شناسه مطلب : 35736
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی