رئیس هیأت تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه در مجلس شورای اسلامی: گزارش عادلانه‌ای از طرح تحقیق و تفحص به مجلس می‌دهیم
رئیس هیأت تحقیق ‌و تفحص از شرکت فولاد مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: سعی بر این است که در جمع‌بندی طرح تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه، دیدگاه‌های عادلانه، منصفانه و برحق به مجلس شورای اسلامی منعکس شود تا کاستی‌های گذشته برطرف شود.

به گزارش  چیلان ، حجت‌الاسلام حسین میرزایی رئیس هیأت تحقیق ‌و تفحص از شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اهداف بازدید از شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: در سال گذشته، طرح تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و پس از آن هیأت تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه در مجلس یازدهم شکل گرفت.

وی افزود: با رأی ‌گیری در هیأت تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه، بنده به عنوان رئیس این هیأت برگزیده شدم؛ احکام توسط رئیس محترم مجلس شورای اسلامی صادر شد و این طرح آغاز به کار کرد؛ با تشکیل دبیرخانه‌ای در دفتر نمایندگان اصفهان، این دبیرخانه با مسئولیت آقای کاظمی‌طبا، به عنوان مدیر اجرایی طرح تحقیق و تفحص آغاز به کار کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هیأت‌های کارشناسی در شرکت فولاد مبارکه و شرکت‌های وابسته و براساس محورهای مصوبه مجلس شورای اسلامی استقرار یافته و اهداف را پیش بردند. در حال حاضر هم که در روزهای پایانی این طرح به سرمی بریم، به صورت میدانی در فولاد مبارکه حاضر شدم تا از نزدیک با فعالیت‌های این شرکت آشنا شده و دیدگاه‌های مدیران و به ویژه جناب آقای دکتر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه را بشنوم.

وی با اشاره به بازدید از خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه و شنیدن نقطه‌نظرات پرسنل این شرکت، اذعان داشت: سعی بر این است که در جمع‌بندی طرح تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه، دیدگاه‌های عادلانه و منصفانه به مجلس شورای اسلامی منعکس شود تا کاستی‌های گذشته برطرف شوند چراکه شرکت فولاد مبارکه درخت پرثمری است که دچار چند شاخه آفت‌زده شده بود و طرح تحقیق و تفحص با هدف زدودن این آفات اجرا شده و امیدواریم با هرس چند شاخه آفت‌زده، این شرکت معظم همانند گذشته در خدمت صنعت کشور باشد.

میرزایی ادامه داد: براساس جمع‌بندی صورت‌گرفته می‌توان گفت بعضی از مشکلاتی که در گذشته در شرکت فولاد مبارکه به وجود آمده، حاصل بسترهای قانونی نامناسب بوده که در گزارش آن را انعکاس خواهیم داد و در مجلس شورای اسلامی نیز این موارد را برطرف خواهیم کرد.

به گفته وی، بخشی از موارد یادشده، درخصوص عدم شفافیت و روشن نبودن وضعیت مالکیتی و مدیریتی شرکت فولاد مبارکه بوده که منشأ بسیاری از اتفاقات ناگوار در گذشته شده، بنابراین باید ساختارها اصلاح شود؛ همچنین یک‌سری اتفاقات نیز درخصوص برخی افراد رخ داده که سوء استفاده‌هایی انجام دادند و تبدیل به پروندههایی قضایی شده و با افراد متناسب با رای دادگاه ذی‌صلاح برخورد خواهد شد.

رئیس هیأت تحقیق ‌و تفحص از شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: وضعیت فعلی شرکت فولاد مبارکه باید حفظ و حراست شود؛ به ویژه تامین مواد اولیه مورد نیاز برای این مجتمع باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین توسعه این مجتمع را باید از ۲ منظر مورد توجه قرار داد؛ نخست توسعه در روش‌ها و بهینه‌سازی و بهره‌وری تولید است که باید در فولاد مبارکه اتفاق بیفتد؛ منظر بعدی به موارد مرتبط با مصرف آب و موضوع آلایندگی صنعت فولاد بازمی‌گردد؛ این که گفته می‌شود ممکن است صنعت فولاد آب‌بر باشد یا مشکل آلایندگی برای محیط زیست داشته باشد، مواردی است که هم در حوزه تصمیم کلان وزارت صمت مورد توجه است و هم این که نمایندگان مجلس بر آن تاکید دارند و در نهایت میبینیم که مورد توجه مدیریت جدید این مجموعه نیز قرار گرفته است؛ بنابراین مناسب است تا این بخش از توسعه شرکت فولاد مبارکه به کنار خلیج فارس و دریای عمان منتقل شود.

وی عنوان داشت: این که گفته می‌شود شرکت فولاد مبارکه مصرف آب بالایی دارد، در این زمینه با دکتر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه صحبتی انجام دادیم و با توجه به برنامه‌هایی که برای چرخش آب، همچنین استفاده از پساب شهرهای اطراف شرکت فولاد مبارکه در دستور کار قرار گرفته، نسبت و حجم آب مصرفی این مجتمع نسبت به اوایل فعالیت این شرکت به کمتر از یک‌سوم کاهش خواهد یافت که نوید بسیار خوبی برای مردم اصفهان و استان‌های هم‌جوار است.

به گفته میرزایی، این موضوع برای کسانی که دغدغه و نگرانی برای مصرف آب فولاد مبارکه دارند، دارای اهمیت است چراکه افراد فعال در این شرکت به مسئولیت خود واقف هستند و نقش خود را به خوبی ایفا خواهند کرد.

وی تأکید کرد: افرادی که به محصول نهایی و ثروت تولید شده در فولاد مبارکه توجه می‌کنند دقت کمی برای به وجود آمدن این ثروت و این که چه مراحلی برای آن طی می‌شود دارند؛ این در حالی است که عدم دقت در این موضوع می‌تواند مراحل ابتدایی فرایند فولاد مبارکه را با چالش روبه‌رو کند؛ از این‌رو باید زنجیره تولید فولاد از وزارت صمت با دقت اندازه‌گیری شده و مجوزهایی که به بخش‌های مختلف داده می‌شود، بررسی شوند و حساب‌شده باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: کل استان‌های کشور از منافع فولاد مبارکه استفاده می‌کنند، در نتیجه افرادی که در این زمینه منتفع هستند و می‌خواهند که این موضوع دائمی باشد و از منافع شرکت فولاد مبارکه بهره‌مند شوند، باید به فکر تامین خوراک این کارخانه نیز باشند.

وی در پایان اضافه کرد: این افراد همان‌گونه که از منافع شرکت فولاد مبارکه استفاده می‌کنند، باید برای تامین مواد اولیه آن فکری کنند و از تصمیم‌های سیاسی و غیرکارشناسی که مسئولین در تهران می‌گیرند به‌شدت پرهیز کنند. در واقع اگر آن‌ها دلسوز مردم کشورمان نباشند و تصمیم‌های غیرکارشناسی بگیرند، تا زمانی که در این جایگاه هستیم جلوی آن‌ها خواهیم ایستاد.

2

تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۰
شناسه مطلب : 38971
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی