یزدی‌زاده در گفت‌وگو با چیلان مطرح کرد:آمادگی فولادسازان برای کمک به پروژه مسکن ملی/ محدودیت گاز تأثیر چندانی بر فعالیت ذوب آهن ندارد
مهندس منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: ظرفیت تولید فولاد کشور به ۴۰ میلیون تن رسیده است و مشکلی در جهت تامین فولاد یک میلیون واحد مسکونی نداریم.

به گزازش  چیلان ، مهندس منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با  چیلان  اظهار داشت: ظرفیت تولید فولاد کشور به ۴۰ میلیون تن رسیده است و مشکلی در جهت تامین فولاد یک میلیون واحد مسکونی نداریم. مهم‌ترین مشکل ما در زمینه بوروکراسی‌های اداری است که بهتر است اتاق فکری ایجاد شود و تمامی تولیدکنندگان نیز در این اتاق فکر حضور داشته باشند تا موانع رسیدن به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال بررسی شود و به دغدغه تولیدکنندگان فولاد و سایر صنایع مرتبط با مسکن رسیدگی شود.

به گزارش  چیلان ، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: بیش از ۱۵ نوع محصول جدید برای سال جاری در سبد محصولات تولیدی ذوب آهن اصفهان وجود دارد که تاکنون بی‌سابقه بوده است و محصولاتی که در ذوب آهن تولید شده دارای ارزش افزوده بالایی است.

محدودیت گاز تأثیر چندانی بر فعالیت ذوب آهن ندارد

یزدی‌زاده خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه ذوب آهن کمترین بهره را از یارانه انرژی می‌برد، امیدواریم در زمستان مشکلی در زمینه انرژی نداشته باشیم. با توجه به روش تولید از طریق کوره بلند در ذوب آهن اصفهان، در زمستان با محدودیت گاز مشکل چندانی نخواهیم داشت و امیدواریم سایر صنایع فولاد هم در این زمینه مشکلی نداشته باشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از ریسک‌هایی که صنعت فولاد را تهدید می‌کند، اثرگذاری کمتری بر شرکت ذوب آهن داشته و برخی از عوامل اقتصادی در حال وقوع، نظیر کاهش قیمت زغال سنگ، بر ذوب آهن تأثیر مستقیم دارد.

برنامه‌ریزی برای صادرات ریل

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در ادامه گفت: در زمینه صادرات ریل با توجه به توان تولید ریل ۳۶ متری به دنبال بازارهای صادراتی هستیم. اما در زمینه صادرات ریل به افعانستان باید عنوان کنم بحث قرارداد ریل ما مربوط به دولت قبلی افغانستان بوده و با تغییر دولت در این کشور، فعلا صادرات به افغانستان متوقف شده است. در مجموع، امیدواریم قراردادهای جدیدی منعقد شود و شاهد صادرات ریل باشیم.

نقش صنعت فولاد در تحقق مسکن ملی

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان بیان داشت: با توجه به اینکه فولاد ساختمانی، بخش قابل توجهی از تولید فولاد کشور را به خود اختصاص می‌دهد، این صنعت نقش پررنگی در ساخت مسکن ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: میانگین عمر مسکن در ایران را حدود یک‌دهم اروپا است. در عمل در ایران ساختمان‌های بالای ۳۰ سال برای عموم مردم گزینه جذاب برای خرید و اجاره نیست در حالیکه در اروپا و کشورهای پیشرفته، عمر مسکن نزدیک به ۲۰۰ سال است. کوتاه بودن عمر مسکن در ایران علاوه بر هدر رفت سرمایه‌، آلودگی‌های زیادی از جمله زیست محیطی، صوتی، ترافیک و هزینه جابجایی نخاله‌های ساختمانی به همراه دارد.

یزدی‌زاده گفت: افزایش نخاله‌های ساختمانی که از منابع ملی هزینه زیادی در تولید آن شده و آسیب زیادی به محیط زیست وارد می‌کنند، از جمله چالش‌های بزرگ است. صنعت فولاد به عنوان صنعت تاثیرگذار در ساخت مسکن می‌تواند با تولید محصولات با کیفیت، از هدررفت منابع ملی پیشگیری کند.

سودآوری «ذوب» و انتقال نماد از فرابورس به بورس

منصوریزدی زاده از درج نماد «ذوب» در تابلوی بورس خبر داد و گفت: تغییر بازار سهام شرکت ذوب آهن اصفهان از فرابورس به بورس، مدت زیادی است که در دست بررسی شرکت بود و برنامه‌ریزی شده بود که پس از تحول شرکت در زمینه سودآوری، انتقال نماد این شرکت به بازار بورس انجام گیرد. همچنان که شاهدیم، عملیات شرکت از سال ۱۳۹۷ به سودآوری رسید و سال ۱۳۹۹ زیان انباشته این شرکت به طور کامل پوشش داده شد و بخشی از سود نیز بین سهامداران تقسیم گردید.

یزدی‌زاده اضافه کرد: تغییر بازار شرکت ذوب آهن، اتفاق مبارکی است که هم به سهامداران این مجموعه کمک می‌کند و هم موجب اثرگذاری بیشتر این شرکت در بازار سرمایه خواهد بود.

وی ادامه داد: شرکت ذوب آهن جزو شرکت‌های بزرگ صنعت فولاد کشور بوده و سهام آن نیز همواره از اقبال بالای سرمایه‌گذاران برخوردار بوده است. از این رو با انتقال نماد «ذوب» به تابلوی بورس، شاهد حضور این نماد در کنار سهام شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار بر شاخص کل بورس خواهیم بود و این موضوع به دیده شدن شرکت ذوب آهن و اقبال بیشتر بازار سرمایه به سرمایه‌گذاری در این نماد کمک شایانی می‌کند. بدین ترتیب، شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری که مایل به انطباق سرمایه‌گذاری خود با روند شاخص کل بورس هستند، می‌توانند سرمایه خود را به این نماد نیز اختصاص دهند. همچنین این تغییر باعث می‌شود تا شرکت ذوب آهن از معافیت‌های مالیاتی بیشتری برخوردار گردد که بر سودآوری این شرکت نیز اثرگذار است.

2

تاریخ انتشار : ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۷
شناسه مطلب : 40299
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.