مهم و فوری؛چرا برای نخستین بار هیچ کارخانه ذوب القایی، شمش فولادی در بورس کالا عرضه نمی‌کند؟
سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت تنها ۸۸ هزار تن شمش فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود و برای نخستین بار در چند سال اخیر، هیچ عرضه‌ای از طرف کارخانجات ذوب القایی صورت نمی‌گیرد! دلیل این وضعیت چیست و چرا کار بازار فولاد به اینجا کشیده است؟

به گزارش  چیلان ، سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت تنها ۸۸ هزار تن شمش فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود و برای نخستین بار در چند سال اخیر، هیچ عرضه‌ای از طرف کارخانجات ذوب القایی صورت نمی‌گیرد! دلیل این وضعیت چیست و چرا کار بازار فولاد به اینجا کشیده است؟

پیگیری خبرنگار  چیلان  نشان می‌دهد که کارخانجات ذوب القایی از محاسبات قیمت پایه شمش در بورس ناراضی هستند، چرا که قیمت پایه فعلی (۱۳۲۲۱ تومان به ازای هر کیلو) باعث می‌شود تا زیان این کارخانجات سنگین‌تر از پیش شود.

کارخانجات ذوب القایی انتظار دارند مواد اولیه و انرژی را با قیمت کارشناسیِ منصفانه دریافت کنند و محصول تولیدی خود را نیز با قیمت منصفانه و با حاشیه سود منطقی به مصرف‌کنندگان بفروشند. وضعیت فعلی نرخ نهاده‌های تولیدِ این کارخانجات و نرخ فروش محصولات آنان به‌گونه‌ای است که حاشیه زیان آنان را روز به‌ روز سنگین‌تر می‌کند.

بیش از ۱۱۰ واحد ذوب القایی، نیمی از نیاز کشور به شمش فولادی را تأمین می‌کنند و زیان‌دهی و ورشکستگی این کارخانجات، ضربه جبران‌ناپذیری را به صنعت فولاد ایران وارد خواهد کرد. بیش از هر زمان دیگری ضروری است که با اتخاذ تصمیمات کارشناسی از طرف متولیان صنعت کشور، شرایطی مهیّا شود که این واحدها بتوانند به فعالیت تولیدی و تأمین نیازهای کشور ادامه دهند.

2

تاریخ انتشار : ۹ خرداد ماه ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۷
شناسه مطلب : 42530
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی