گزارش اختصاصی چیلان در «تابستان سرد» بر بازار فولاد ایران چه گذشت؟
به گزارش «چیلان»، در تابستان امسال، همزمان با سقوط قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد، معاملات شمش فولادی در بازار ایران نیز وضعیت مناسبی را تجربه نکرد و کاهش قیمت‌ها باعث شد تا حاشیه سود فولادسازان کاهش یابد و تعداد زیادی از شرکت‌هایی که تنها در حلقه تولید شمش فعال بودند در زیان قرار گرفتند. بازار ورق فولادی نیز وضعیت مناسبی نداشت و قیمت‌ها در این بازار به نرخ‌های اواخر سال 1399 بازگشت!

به گزارش « چیلان »، در تابستان امسال، همزمان با سقوط قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد، معاملات شمش فولادی در بازار ایران نیز وضعیت مناسبی را تجربه نکرد و کاهش قیمت‌ها باعث شد تا حاشیه سود فولادسازان کاهش یابد و تعداد زیادی از شرکت‌هایی که تنها در حلقه تولید شمش فعال بودند در زیان قرار گرفتند. بازار ورق فولادی نیز وضعیت مناسبی نداشت و قیمت‌ها در این بازار به نرخ‌های اواخر سال ۱۳۹۹ بازگشت!

 

روند سرد معاملات شمش در بورس کالا

قیمت میانگین موزون شمش فولادی در بورس کالا که در ابتدای تابستان سال جاری ۱۳۳۵۹ تومان به ازای هر کیلو بود، در هفته آخر شهریور ۱۴۰۱ به ۱۲۷۳۶ تومان به ازای هر کیلو رسید. این بدان معناست که در انتهای شهریور نسبت به ابتدای تابستان سال جاری، قیمت شمش فولادی در بورس کالا ۴.۷ درصد کاهش یافته است.

قیمت میانگین موزون شمش فولادی در بورس کالا در ابتدای سال جاری ۱۵۰۶۲ تومان به ازای هر کیلو بود و در پایان ۶ ماهه نخست امسال، قیمت شمش ۲۳۲۶ تومان به ازای هر کیلو معادل ۱۵.۴ درصد کاهش یافت.

در نمودار زیر روند حجم و قیمت معاملات شمش در بورس کالا را ببینید:

شمش 2

عقب افتادن قیمت شمش در بازار داخلی از نرخ‌های جهانی

 

قیمت شمش فولادی در بورس کالا با قیمت فوب بیلت صادراتی ایران در دو هفته ۱۲ تا ۲۵ شهریور همگرا شد و مجدداً این فاصله در آخرین هفته شهریور ۱۴۰۱ در مسیر واگرایی گام نهاد. در دو هفته منتهی به ۲۵ شهریور، قیمت شمش صادراتی ایران ۴۶۰ دلار به ازای هر تن و قیمت شمش در بورس کالا با احتساب نرخ ارز نیمایی ۴۶۳ دلار به ازای هر تن بوده است.

قیمت شمش صادراتی ایران در آخرین هفته شهریور ۱۴۰۱، ۹ درصد پایین‌تر از قیمت‌های صادراتی CIS بوده است و این نشان می‌دهد که قیمت شمش صادراتی ایران نسبت به قیمت‌های جهانی عقب‌ماندگی دارد.

قیمت دلاری شمش در بورس کالا در نمودار زیر با قیمت صادراتی ایران و CIS مقایسه شده است.

ورق گرم

کاهش شدید قیمت ورق گرم فولاد مبارکه

 

کاهش قیمت‌های جهانی باعث شد تا از خرداد امسال، ورق گرم HR فولاد مبارکه کاهش شدیدی را تجربه کند. قیمت ورق گرم فولاد مبارکه در مرداد امسال به ۱۵۹۴۱ تومان به ازای هر کیلو رسید که پایین‌ترین میزان از اواخر سال ۱۳۹۹ تاکنون است. در شهریورماه با یک رقابت ۱۵ درصدی نسبت به قیمت پایه مجدداً قیمت ورق گرم فولاد مبارکه افزایش یافت و به ۱۷۵۱۰ تومان به ازای هر کیلو رسید.

روند معاملات ورق گرم فولاد مبارکه را در نمودار زیر ببینید:

فولاد مبارکه

2

تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۶
شناسه مطلب : 45331
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی