مدیرعامل شرکت آذر حدید بناب در گفت‌وگو با چیلان خواستار شد:دولت حامی فولاسازان بخش خصوصی باشد
دكتر غلامرضا علی بیگی مدیرعامل فولاد آذرحدید بناب در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: شرکت آذر حدید بناب یکی از پروژهای فولادی کشور است که گرفتار افزايش بي رويه نرخ ارز و شرایط سخت تحریم شد و به دلیل مشکلات مربوط به واردات قطعه و تجهیزات و تامین منابع مالی و... با مشکلاتی در روند راه اندازی خط تولید مواجهه شد.

به گزارش  چیلان ، دکتر غلامرضا علی بیگی مدیرعامل فولاد آذرحدید بناب در گفت‌وگو با  چیلان  اظهار داشت: شرکت آذر حدید بناب یکی از پروژهای فولادی کشور است که گرفتار افزایش بی رویه نرخ ارز و شرایط سخت تحریم شد و به دلیل مشکلات مربوط به واردات قطعه و تجهیزات و تامین منابع مالی و… با مشکلاتی در روند راه اندازی خط تولید مواجهه شد.

 

سد تحریم و تأمین مالی

مدیرعامل مجتمع فولاد آذرحدید بناب تشریح کرد: احداث این کارخانه از سال ۸۹ شروع شد اما متاسفانه به دلایل تورم و تغییرات ارزی که به وجود آمد این پروژه نیزگرفتار منابع مالی شد؛ بنابراین مالک پروژه یا باید شخصاً تامین مالی میکرد و یا روش‌هایی برای تامین منابع مالی این پروژه پیدا کند  و یا مثلا در آخر از سیستم بانکی برای تامین مالی کمک بگیرد.

وی ادامه داد: دو مشکل در این پروژه تجربه کردیم. تامین منابع مالی اولویت راه اندازی یک پروژه تولیدی است و در وهله دوم تحریم قرار دارد. بنابراین حتی با دور زدن تحریم ها نیز با وجود عدم تامین منابع مالی امکان راه اندازی پروژه های بزرگ وجود ندارد.

وی افزود: بنده وقتی در سال تقریبا ۱۳۹۷ وارد این مجموعه شدم، برای تامین منابع مالی تصمیم گرفتم جلساتی را با مدیرعامل های بانک ها داشته باشم و خوشبختانه با همکاری بانک صنعت و معدن و بانک آینده توانستم تامین مالی پروژه را انجام  دهیم.

وی افزود: شرکت هایی مانند ما که با وجود مشکلات زیاد به مرحله تولید و بهره برداری می رسند مشکل تامین سرمایه در گردش دارند. صنعت فولاد به گردش مالی زیادی نیاز دارد و در این راستا بانک‌ها و بازار سرمایه حمایت لازم را به عمل آورند، می‌توان به آینده این صنعت امیدوار بود.

 

بهره‌برداری در دو فاز

آقای علی بیگی در ادامه توضیح داد: ظرفیت اسمی شرکت ٢٠٠ هزار تن شمش فولادی می باشد که توانستیم در در سال ۱۳۹۹ فاز اول مجموعه را به بهره برداری برسانیم؛ فاز دوم  نیز در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری رسید.

آقای دکتر علی بیگی افزود: در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم در شهرک صنعتی بناب اشتغال زایی ایجاد و در سه شیفت تولید می‌کنیم.

مدیرعامل آذر حدید بناب گفت: خط تولید شرکت دارای دو ست سه تایی کوره های ۱۰ تنی است، یک ست سه تایی کوره ۱۰ تنی در یک قسمت از کارخانه ( فاز یک ) قرار دارد و یک ست ۳ تایی کوره ۱۰ تنی دیگر در قسمت دیگر (فاز دو)  مستقر است و  این مجموعه جز شرکت های نادری است که کوره LF دارد که می‌تواند برای  تولید آلیاژی هم کاربرد داشته باشد (سفارشات خاص)  می شود را دارا است. وی افزود: البته این کوره هنوز در مدار تولید قرار نگرفته است.

مجتمع فولاد آذرحدید بناب به دنبال تکمیل زنجیره تولید

دکتر علی بیگی گفت : چشم انداز مثبتی را برای این مجموعه در نظر گرفته ایم و قرار است دو کوره ۲۰ تنی نیز به مجموعه اضافه کنیم و با اضافه شدن این کوره ها حداقل تولید ما را ۶۰ الی ۷۰ درصد افزایش پیدا می کند. برای تکمیل زنجیره شرکت نیز قرار است تولید نورد هم در دستور کار خود داشته باشیم و بدین صورت زنجیره تولید خود را تکمیل کنیم.

وی همچنین در خصوص هزینه حمل و نقل در صنعت فولاد گفت: حمل و نقل بحث بسیار مهمی در صنعت است و شرکت ها میتوانند با تکمیل  زنجیره تولید خود نقش موثری در کاهش هزینه حمل و نقل داشته باشند . هرسال به هزینه‌های حمل‌ونقل کشور افزوده می شود و در نتیجه قیمت تمام شده و قیمت مصرف‌کننده محصولات بیشتر خواهد شد. بنابراین ما با تکمیل زنجیره فولاد می توانیم بسیار صرفه جویی کنیم.

 

دولت حامی فولاسازان بخش خصوصی باشد

وی  در پایان اظهار کرد: از دولت و بانک ها تقاضا داریم همکاری لازم را با ما و دیگر واحدهای تولیدی داشته باشند. برای افزایش سرمایه‌گذاری و توسعه بیشتر صنعت فولاد ایران جداً به همراهی بیشتر دولت نیاز است. دولت باید در جهت تأمین منابع لازم برای انجام طرح‌های توسعه و تأمین منابع ارزی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی همراهی کند. عدم تامین زیرساخت‌ها مانع جدی بر سر راه تولید است دولت با فراهم ساختن زیرساخت‌های اساسی همچون برق، گاز، حمل و نقل و غیره کمک شایانی به بخش تولید می تواند کند.

2

تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۳
شناسه مطلب : 46045
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی