مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تشریح کرد:تفاهم نامه‌های ذوب آهن اصفهان در چهارمین جشنواره ملی فولاد
ذوب آهن اصفهان با بیش از نیم قرن فعالیت ماندگار، همواره بومی‌سازی را به عنوان اولویت اصلی خود مورد توجه قرار داده و مصداق آن دور اندیشی برای ایجاد کلیه زیرساخت‌های زنجیره تولید شامل معادن، نیروگاه، نیروی انسانی متخصص، کارخانه پخت آهک، کارگاه‌های قطعه‌سازی و ریخته‌گری قطعات سنگین، تولید آجر و جرم نسوز و... است

به گزارش   چیلان  ،ایرج رخصتی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، در آستانه جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، به تفاهم‌نامه‌های ذوب آهن در این رویداد ویژه پرداخت:

ذوب آهن اصفهان با بیش از نیم قرن فعالیت ماندگار، همواره بومی‌سازی را به عنوان اولویت اصلی خود مورد توجه قرار داده و مصداق آن دور اندیشی برای ایجاد کلیه زیرساخت‌های زنجیره تولید شامل معادن، نیروگاه، نیروی انسانی متخصص، کارخانه پخت آهک، کارگاه‌های قطعه‌سازی و ریخته‌گری قطعات سنگین، تولید آجر و جرم نسوز و… است

شرکت های توانمندی در زمینه ساخت قطعات وتجهیزات متنوع صنعت فولاد، در سطح کشور فعا ل هستند که بعضاً شناخته شده نیستند و لذا تدوین یک بانک اطلاعاتی تخصصی از سازندگان قطعات و تجهیزات در سطح کشور ضروری است. ذوب آهن اصفهان تلاش نموده با حضور در رویدادها و نمایشگاه های مرتبط با بومی سازی، توانمندی ها و نیازهای خود را در این حوزه اطلاع رسانی کند و از طریق تعامل با شرکت های مختلف داخلی در این حوزه در جهت هم افزایی گام بردارد . در سال جاری نیز این مجتمع عظیم صنعتی در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران حضور دارد و چند تفاهم نامه با عناوین زیر به امضا می رساند:

 • تفاهم نامه سوزن ریل با شرکت نیک سرام رازی
 • تفاهم نامه شاخه شمار با شرکت آریان پژوه
 • تفاهم نامه بومی‌سازی چرخ و محور گریبکس لکوموتیوهای TGM6 روسی با شرکت پویش بازرگان
 • تفاهم نامه قفسه شش نورد ۶۵۰ با شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن اصفهان
 • تفاهم نامه روغن واکالین با شرکت بهتام
 • تفاهم نامه استحصال مواد با ارزش افزوده بالا از سرباره کنورتور با شرکت دانش بنیان صدر فردا

نقش ذوب آهن اصفهان در رنسانس صنعتی ایران، بی بدیل است. دوره احداث این صنعت ماندگار با آغاز تکنوکراسی در ایران و یکی از تاثیرگذارترین ادوار صنعتی شدن کشور مصادف است. صنعت کشور با راه اندازی ذوب آهن اصفهان ریشه گرفت، جوانه زد و گل انداخت و بلوغ خود را پس از انقلاب طی کرد.

این مجتمع عظیم صنعتی صرف نظر از زیربنایی بودن برای صنعت کشور، رشد و شکوفایی سایر صنایع بالا دست و پایین دست خود را در اقصی نقاط ایران زمین رقم زد.

بومی‌سازی اولویت اصلی ذوب‌آهن

ذوب آهن اصفهان با بیش از نیم قرن فعالیت ماندگار، همواره بومی سازی را به عنوان اولویت اصلی خود مورد توجه قرار داده است و مصداق آن دور اندیشی برای ایجاد کلیه زیرساخت‌های زنجیره تولید شامل معادن، نیروگاه، نیروی انسانی متخصص، کارخانه پخت آهک، کارگاه‌های قطعه‌سازی و ریخته‌گری قطعات سنگین، تولید آجر و جرم نسوز و… است که برای تولید فولاد به‌طور کامل در یک شهر صنعتی در نظر گرفته شد.

این تفکر یکی از برنامه های اساسی شرکت پس از انفلاب بود. با آغاز تحریم های استکبار و همچنین شروع جنگ تحمیلی، تمرکز بر روی ساخت قطعات و تجهیزات به منظور پشتیبانی از جبهه های حق علیه باطل به عنوان مهمترین رسالت این کارخانه در ریل اجرا قرار گرفت و در این زمینه کارگاه های ساخت در تمامی بخش‌ها بدون وقفه فعال بودند.

دستاوردهای بزرگ بومی‌سازی در ذوب آهن

در بخش فولادسازی و در کارگاه‌های مختلف از جمله میکسر، گوگردزدایی، کنورتور،LF، VD ، ایستگاه‌های ریخته‌گری و کارگاه شمش تغییراتی داده شد که ثمره آن تولید فولاد ریل بود. دستاورد دیگر در این بخش که تحریم ها نیز نتوانست مانع تحقق آن شود، ساخت دریچه کشویی بود که سالیانه از خروج حجم بالایی ارز از کشور جلوگیری کرد. ساخت ایستگاه ریخته گری در بخش فولادسازی نیز دستاورد بومی سازی بزرگ دیگری بود که امکان احداث آن در صنایع فولادی دیگر وجود دارد.

محصولات جدید در ذوب آهن اصفهان از ارائه ایده تا تجاری سازی محصول، همگی با اتکا به توان داخلی شرکت و ایجاد سازوکارهای بین مدیریتی و همکاری بسیار خوب بخش‌های مختلف شرکت صورت می گیرد. همچنین نتایج پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که تفاوت پروژه‌های موفق و ناموفق در مقوله هایی مانند استراتژی مناسب، رهبری پروژه، ارتباطات درون سازمانی اثربخش، برنامه ریزی و کنترل پروژه مناسب و در نهایت تولید است.

بلوغ دانش فنی در ذوب آهن

در سال های گذشته کمتر کسی جسارت ساخت قطعاتی نظیر شافت منوبلوک، وینت قفسه ۹۰۰ نورد ۶۵۰ و در نهایت تولید ریل استاندارد در میان هیاهوی بی رحمانه استکبار  را داشت اما ذوب آهن اصفهان خودباوری را در بومی سازی صنعت ایران متبلور ساخت. بدون تردید در مقوله کیفیت جزو برترین‌های دنیا هستیم اگر غیر از این بود در شرایط تحریم محصولات ذوب آهن اصفهان تا قلب اروپا نفوذ نمی کرد.

تجربه بیش از نیم قرنی ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین تولید کننده فولاد به روش کوره بلند سبب شده است که این مجتمع عظیم صنعتی هم اکنون توان طراحی و ساخت کوره بلند و تجهیزات وابسته آن را دارا باشد.

۵۵  مورد بومی سازی قطعات و تجهیزات مکانیکی – برقی و اتوماسیونی با کاهش ۸۰ درصدی هزینه های ساخت و تامین در مدیریت آگلومراسیون ذوب آهن اصفهان ، بخشی از دستاوردهای مهم این مجتمع عظیم صنعتی در راستای خودکفایی و قطع وابستگی به شرکت های خارجی و جلوگیری از خروج ارز است که حاصل بلوغ دانش فنی در ذوب آهن اصفهان می باشد.

در طی دوران بهره برداری از کارخانه ذوب آهن اصفهان با توجه به لزوم فعالیت مستمر واحد تولیدات کک و مواد شیمیایی، ساخت قطعات و تجهیزات مصرفی اجتناب ناپذیر بود، لذا از همان بدو تاسیس، رویکردهایی نظیر مهندسی معکوس شامل کروکی‌برداری، تهیه نقشه، تهیه مدل و … به منظور بومی سازی قطعات و تجهیزات و خودکفایی در ساخت آنها در دستور کار قرار گرفت و با بلوغی که در واحد های طراحی و مهندسی به وجود آمد نسبت به انجام تغییر طرح و بهینه سازی بسیاری از قطعات به ویژه در دوران تحریم اقدام گردید. بومی سازی ۹۵ درصد از تجهیزات مورد نیاز کک سازی ذوب آهن اصفهان حاصل این فعالیت ها بود.

تفاهم‌نامه‌های ذوب آهن در چهارمین جشنواره ملی فولاد ایران

شرکت های توانمندی در زمینه ساخت قطعات وتجهیزات متنوع صنعت فولاد، در سطح کشور فعا ل هستند که بعضاً شناخته شده نیستند و لذا تدوین یک بانک اطلاعاتی تخصصی از سازندگان قطعات و تجهیزات در سطح کشور ضروری است. ذوب آهن اصفهان تلاش نموده با حضور در همایش ها و نمایشگاه های مختلف مرتبط با بومی سازی، توانمندی های و نیازهای خود را در این حوزه اطلاع رسانی کند و از طریق تعامل با شرکت های مختلف داخلی در این حوزه در جهت هم افزایی گام بردارد . در سال جاری نیز این مجتمع عظیم صنعتی در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران حضور دارد و چند تفاهم نامه با عناوین زیر به امضا می رساند:

 • تفاهم نامه سوزن ریل با شرکت نیک سرام رازی
 • تفاهم نامه شاخه شمار با شرکت آریان پژوه
 • تفاهم نامه بومی‌سازی چرخ و محور گریبکس لکوموتیوهای TGM6 روسی با شرکت پویش بازرگان
 • تفاهم نامه قفسه شش نورد ۶۵۰ با شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب آهن اصفهان
 • تفاهم نامه روغن واکالین با شرکت بهتام
 • تفاهم نامه استحصال مواد با ارزش افزوده بالا از سرباره کنورتور با شرکت دانش بنیان صدر فردا

2

تاریخ انتشار : ۱۶ دی ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۹
شناسه مطلب : 46603
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.