مدیرعامل «تاصیکو» در گفت‌وگو با چیلان خواستار نگاه نو به سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد شد:صنعت فولاد ایران رشید شده است / سرمایه‌گذاری در زنجیره فولاد به چه سمتی هدایت شود؟ / چگونه سرمایه گذاری های جدید را اقتصادی تر کنیم؟
امیرحسین نادری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین (تاصیکو) در گفت‌وگو با خبرنگار «چیلان»، در خصوص جهت گیری سرمایه گذاری در حوزه تولید فولاد کشور گفت: در حال حاضر حدود نیم قرن از قدمت فولادسازی ایران می گذرد و طی این سال ها بلوغ زیادی در این صنعت به وجود آمده و دیگر وقت آن رسیده که سرمایه گذاری را به سمت فولادهای با ارزش افزوده بالاتر سوق دهیم...

به گزارش  چیلان ،مدیرعامل هلدینگ صدرتامین (تاصیکو) با تأکید بر اتخاذ استراتژی های تکمیل و تقویت زنجیره ارزش فولاد کشور به  چیلان  گفت: زنجیره تولید فولاد اصطلاحا به فرآیند استخراج سنگ آهن از معادن تا تولید محصول نهایی (تیرآهن، ورق و…) گفته می شود اما متناسب با نیازهای روز، زنجیره فولاد نیز دچار تغییر و تحولاتی شده است که نباید ساده از کنار آن گذشت.

سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌ها

نادری در گفت و گو با  چیلان  به اهمیت پرداختن به مقوله انرژی در زنجیره آهن و فولاد کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به کمبودهایی که در حوزه انرژی در کشور به وجود آمده به نظر می رسد سرمایه گذاری ها در این بخش به درستی  انجام نشده و اگرچه سرمایه گذاری هایی در یکی دو سال اخیر در حوزه نیروگاه های سیکل ترکیبی انجام شده ولی اکثر شرکت ها در این حوزه با توجه به عدم صرفه اقتصادی ورود نمی کنند. وی در ادامه تصریح کرد: می بایست از انرژی های نو با توجه به مزیت هایی که دولت در این حوزه ها گذاشته استفاده کرد.

مدیرعامل تاصیکو در رابطه با سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت ها به زیرساخت حمل و نقل نیز پرداخت و گفت: بحث سرمایه گذاری در زیرساخت ها را می توان یک ضرورت تلقی کرد. توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل موجب بهبود سرعت حمل و نقل، افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها می شود. در ۴۰ سال گذشته صنعت حمل و نقل با مشکلاتی مواجه بود اما در ادامه این مشکلات کمتر شد در حال حاضر شرکت های بزرگ می بایست در این حوزه نیز وارد شوند و آن را تقویت کنند.

جهت‌گیری سرمایه‌گذاری در زنجیره فولاد

مدیرعامل تاصیکو به اهمیت ورود سرمایه گذاران به حوزه هایی مانند زغال سنگ پرداخت و گفت: با توجه به ذخایر عظیم زغال سنگ در کشور و دارا بود حدود ۱۴ میلیارد تن زغال سنگ،  دنیا نیز به استفاده از این حوزه وارد شده است و به صورت مستمر مشغول فعالیت در این حوزه است. وی افزود: با توجه به کمبود گاز که با آن مواجه هستیم به نظر می رسد بتوانیم در این حوزه سرمایه گذاری کرده و معادن زغال سنگ را اقتصادی تر کنیم.

این مدیرشناخته شده فولادی در ادامه به جهت گیری سرمایه گذاری در حوزه تولید فولاد در کشور اشاره کرد و گفت: در زنجیره فولاد باید سعی شود که به سمت فولادهای با ارزش افزوده بالاتر حرکت کرد و به نظر می رسد در کوتاه مدت در کنار آب های خلیج فارس و آب های آزاد می بایست فولادهای کم آلیاژ را تولید کرد و در مرکز کشور فولادهای کیفی که نیاز صنایع تبدیلی مانند خودروسازی است باید تقویت و سرمایه گذاری شود.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ سال از قدمت فولادسازی در کشور می گذرد و طی این سال ها بلوغ زیادی در مجموعه های صنعتی به وجود آمده و دیگر وقت آن فرا رسیده که در حوزه های مختلف ورود پیدا کنیم.

2

تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۹
شناسه مطلب : 49472
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی