ثبات قیمت ورق های فولادی در بازار داخل در کوران افزایش قیمت جهانی فولاد
18 دی ماه 295 هزار و 20 تن ورق گرم HR فولادمبارکه در بورس کالا عرضه شد و بدون تغییر خاص قیمتی نسبت به هفته‌های قبل معامله شد. بررسی قیمت‌های اعلامی نشان می‌دهد در طول دی‌ماه قیمت ورق گرم در بسیاری از بازار‌های جهانی از جمله بورس فلزات لندن صعودی بود ولی ورق گرم در داخل کشور با ثبات قیمتی معامله شد.

به گزارش  چیلان ، ۱۸ دی ماه ۲۹۵ هزار و ۲۰ تن ورق گرم HR فولادمبارکه در بورس کالا عرضه شد و بدون تغییر خاص قیمتی نسبت به هفته‌های قبل معامله شد. بررسی قیمت‌های اعلامی نشان می‌دهد در طول دی‌ماه قیمت ورق گرم در بسیاری از بازار‌های جهانی از جمله بورس فلزات لندن صعودی بود ولی ورق گرم در داخل کشور با ثبات قیمتی معامله شد.

پیش از این عرضه ورق سرد هم با ثبات و البته با کاهش قیمتی همراه بود.

دوشنبه ۱۸ دی ماه ۲۹۵ هزار و ۲۰ تن ورق گرم HR فولادمبارکه در بورس کالا عرضه شد و بدون تغییر خاص قیمتی نسبت به هفته‌های قبل معامله شد. این در حالی است که به نظر می‌رسد برخی بازیگران خارج از عرصه تولید علاقه مند افزایش قیمت در بازار خارج از بورس کالا هستند. اینکه این بازیگران پنهان چه کسانی هستند شاید بتوان ردپای انها را در میان واردکنندگان انبوه ورق به کشور در ماههای اخیر جستجو کرد. کسانی که با ارز گرانبهای کشور در ماههای اخیر اقدام به واردات کرده اند ولی ردی از عرضه ورق وارداتی یا محصول تولیدی در بورس کالا وجود ندارد.

افزایش تقاضا برای ورق گرم و سرد طی ماههای  گذشته یکی از مهم‌ترین حواشی پیرامونی بورس کالا بود. در معامله این هفته نیز برای ۲۹۵ هزار و ۲۰ تن ورق گرم ، حدود ۳۱۵ هزار و ۳۷۰ تن تقاضا وجود داشت. اگر‌چه در معامله این هفته قیمت ورق گرم نسبت به هفته قبل افزایش خاصی نداشت و به قیمت میانگین کیلویی ۲۹ هزار و ۲۱۸ تومان معامله شد. با این حساب قیمت هر تن ورق گرم فولاد مبارکه به ۲۹ میلیون و ۲۱۸ هزار تومان می‌رسد

.
بررسی‌ها نشان می‌دهد طی ماه‌های گذشته افزایش شدیدی برای ورق‌های گرم در بازار‌های جهانی وجود داشت. قیمت ورق گرم آمریکا از اواخر مهرماه بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت‌، ضمن اینکه قیمت ورق گرم چین نیز در نخستین معامله سال ۲۰۲۴ با جهش ۱۸ دلاری به ۵۸۴ دلار به ازای هر تن رسید. رشد قیمت سنگ‌آهن و قراضه از اصلی‌ترین دلایل رشد قیمت محصولات فولادی به خصوص ورق گرم عنوان می‌شود. در معاملات این هفته بورس کالا نیز سطح تقاضای بالایی برای ورق‌های گرم فولاد مبارکه وجود داشت.

در معاملات این هفته قیمت فروشنده یا قیمت پایه کیلویی ۲۳ هزار و ۲۹۰ تومان بود ولی رقابت به دلیل تقاضای بالا برای ورق گرم قیمت مچ شده را حدود ۲۵ درصد افزایش داد. با این حال قیمت ورق گرم فولاد مبارکه در طول دی‌ماه برخلاف قیمت ورق گرم در بازار‌های جهانی تقریبا ثابت بود.

آخرین قیمت‌های اعلامی متال‌بولتن نشان می‌دهد قیمت ورق‌های گرم بسیاری از تامین‌کنندگان به فراتر از ۶۰۰ دلار افزایش یافته‌است. برای مثال قیمت ورق گرم فوب دریای سیاه در مرز ۶۲۰ دلار معامله شده‌است و فروشندگان قیمت‌ پیشنهادی خود را تا حوالی ۶۵۰ دلار افزایش داده‌اند.

فولاد مبارکه روز دوشنبه در کنار ورق گرم HR، عرضه کننده دو محصول ورق رنگی و ورق گالوانیزه نوع G بود. در معاملات ورق رنگی، هزار و ۷۰۰ تن محصول با قیمت میانگین کیلویی ۴۳ هزار و ۸۶۶ تومان معامله شد و در معاملات ورق گالوانیزه نوع G نیز ۳ هزار و ۴۰۰ تن محصول با قیمت کیلویی ۴۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. ورق رنگی و ورق گالوانیزه نوع G نیز بدون تغییر در قیمت پایه مورد معامله قرار گرفتند.

2

تاریخ انتشار : ۱۹ دی ماه ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۳۱
شناسه مطلب : 57822
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی