ایران به صادرکننده فولاد زنگ‌نزن تبدیل می‌شودکلنگ احداث مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ بر زمین زده شد
در روز 13 بهمن‌ماه ۱۴۰۲ عملیات اجرایی احداث مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ همزمان با سفر دور دوم ریاست محترم جمهور به این استان، با حضور معاون محترم وزیر صمت جناب آقای دکتر فرشاد مقیمی، آقای مهندس خلیل قاسمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان، آقای دکتر سلمان ضربی مدیرعامل ایزوایکو و جمعی از مقامات کشوری و استانی در بندرعباس رسما آغاز شد و کلنگ این مجتمع بزرگ فولادی که باعث رفع کامل نیاز داخلی به فولاد زنگ‌نزن می‌شود، بر زمین زده شد.

به گزارش  چیلان ،در روز ۱۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ عملیات اجرایی احداث مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ همزمان با سفر دور دوم ریاست محترم جمهور به این استان، با حضور معاون محترم وزیر صمت جناب آقای دکتر فرشاد مقیمی، آقای مهندس خلیل قاسمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان، آقای دکتر سلمان ضربی  مدیرعامل ایزوایکو و جمعی از مقامات کشوری و استانی در بندرعباس رسما آغاز شد و کلنگ این مجتمع بزرگ فولادی که باعث رفع کامل نیاز داخلی به فولاد زنگ‌نزن می‌شود، بر زمین زده شد.

معاون وزیر صمت طی سخنرانی در این مراسم ضمن استقبال و تجلیل از احداث این مجتمع گفت: “هم اکنون در آیین اجرایی مجتمع فولادسازی زنگ نزن و تولید ورقه های فولادی فراطرح آلیاژ حضور داریم که سالانه ظرفیت تولید ۸۶۴ هزار تن فولاد را دارد”.
مقیمی اضافه کرد: “این پروژه ظرفیت اشتغال برای ۶۰۰ نفر را مستقیم دارد.”
همچنین قاسمی رِئیس سازمان صمت استان ،خاطرنشان کرد: “از نکات حائز اهمیت این طرح استفاده از آهن آلات قراضه در چرخه تولید در آینده نزدیک است.”
این مسئول، با بیان اینکه با توجه به قرارگیری این طرح در موقعیت استراتژیک و جغرافیایی مناسب و سایر موضوعات از مزایای دیگر این طرح است افزود: “در استان از خام فروشی محصول فاصله می گیریم و با احداث کارخانه فراطرح آلیاژ شاهد ایجاد ارزش افزوده در استان هرمزگان و در صنعت فولاد کشور هستیم.”

 

فراطرح آلیاژ scaled

طبق چشم‌انداز، مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ در سال ۱۴۰۵ به بهره‌برداری خواهد رسید و موجب آن می‌شود که علاوه بر تأمین نیاز داخلی فولاد زنگ نزن که تقریبا تمامی آن تا کنون به واسطۀ واردات از خارج از کشور تامین می‌شود، ایران از واردکننده این محصول راهبردی به صادرکننده آن تبدیل شود. این مجتمع که نقش بسزایی در تأمین نیازهای داخلی صنایع مختلف و همچنین افزایش صادرات و ارزآوری خواهد داشت، از پیشرفته‌ترین دانش و تکنولوژی روز جهان در حوزه فولادسازی بهره‌ می‌برد و فرایند تولید  آن بر بستر فناوری سبز تعریف شده است.

فولاد زنگ‌نزن محصولی راهبردی به شمار می رود که کاربردی گسترده در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، صنایع دریایی و کشتی‌سازی، خودروسازی، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و… دارد. این پروژه از اهمیت شایان توجهی از جنبه استراتژیک برای تکمیل زنجیره ارزش صنعت فولاد ایران برخوردار است.

ظرفیت تولید مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ در مجموع سالانه ۸۶۴ هزار تن در انواع فولاد زنگ نزن ((Stainless Steel در گریدهای آستنیتی  (شامل ۳۰۴, ۳۰۴L, 316, 316L, 321)، فریتی  (شامل ۴۰۹, ۴۰۹L, 430)، مارتنزیتی و فولادهای دوفازی یا Duplex، و همچنین گریدهای مختلف فولادهای دریایی و صنایع کشتی‌سازی (از جمله (A36 است. گفتنی است پس از تکمیل فازهای مختلف تولیدی این مجتمع، نیاز کشور به انواع ورق گرم و سرد این محصول مرتفع می‌شود.

این پروژه عظیم که در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در منطقه ایزوایکو ISOICO بندرعباس احداث می‌شود، برای ۴۸۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت فراطرح آلیاژ در خصوص فناوری مورد استفاده در این پروژه راهبردی گفت: مجتمع فولادسازی فراطرح آلیاژ  با اولویت‌بخشی به حفاظت از محیط زیست، از تکنولوژی سبز یکی از شرکتهای پیشرو در حوزه صنعت فولادسازی اروپا که در زمرۀ پیشرفته­ترین فناوریهای موجود در دنیا در حوزه فولادسازی است، بهره می‌برد. در این تکنولوژی، پارامترهای محیط‌زیستی، کیفی، بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف انرژی با بالاترین استانداردها مورد توجه قرار گرفته است.

فولادسازی فراطرح آلیاژ مقیمی وزارت صمت

 

2

تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۰۹
شناسه مطلب : 58546
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی