فولاد زرند امسال به بهره برداری می رسد/ معدن خمرود فعال شده و به پیشرفت ۳۵ درصد رسیده است
اقدامات میدکو در حوزه زغال سنگ و زنجیره فولاد بسیار مطلوب بوده و این شرکت امسال شاهد راه اندازی پروژه فولاد زرند ایرانیان است و طرح معدن خمرود که از سوی ایمیدرو واگذار گردیده به پیشرفت فیزیکی 35 درصد رسیده است.

دکتر مهدی کرباسیان، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در بازدید از طرح های میدکو گفت: سیاست وزارت صنعت معدن و تجارت و ایمیدرو حرکت در مسیر تکمیل زنجیره تولید فولاد است.

وی افزود: خوشبختانه ظرفیت تولید شمش از ۲۱ میلیون تن سال ۹۲ به ۳۳ میلیون تن در سال گذشته رسید و در حال حاضر به ظرفیت ۵۵ میلیون تن نزدیک می شویم. در کنار آن واحدهای کک سازی، زغالشویی و زغال سنگ و دیگر واحدها در حال راه اندازی است و این موضوع بیانگر این است که زنجیره فولاد در حال تکمیل شدن است.

وی درباره پروژه فولادسازی زرند ایرانیان گفت: این طرح ۱.۷ میلیون تن ظرفیت دارد که نیازمند ۳ میلیون تن زغال سنگ است و چنین موضوعی نیاز کشور به ایجاد ظرفیت جدید زغال سنگ را نشان می دهد.

مهدی کرباسیان افزود: پروژه فولادسازی زرند امسال به بهره برداری می رسد که اقدامات کارکنان این مجموعه قابل تقدیر و ارزشمند است.

کرباسیان گفت: در حوزه زغال سنگ اقدامات بسیار مطلوبی توسط میدکو انجام شده است. به طور مثال معدن خمرود پس از گذشت سال ها اکتشاف و دریافت پروانه فعال شد و اکنون ۳۵ درصد پیشرفت دارد.

وی افزود: این معدن توسط ایمیدرو و با توجه به سیاست های دولت و اصل ۴۴ قانون اساسی واگذار شد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه باید هرچه سریع تر تامین تجهیزات این معدن انجام شود تا با بهره برداری، نیازهای مجتمع تامین شود، افزود: واگذاری معدن جلال آباد نیز یکی از اقدامات قابل توجه همکاران ایمیدرو است و این معدن قرار است سنگ آهن این منطقه را تامین کند.

کرباسیان با بیان اینکه ایجاد اشتغال یک وظیفه ملی و انقلابی است، عنوان کرد: مشارکت شرکت های سرمایه گذاری از جمله بانک پارسیان در طرح های توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور سبب رشد ارزش افزوده و اشتغال شده است.

وی ضمن قدردانی از مدیران میدکو به سبب نقش آفرینی در سطح کشور به ویژه استان کرمان، گفت: برنامه سرمایه گذاری ۲۲ هزار میلیارد تومانی در مجموعه میدکو انجام شده که ۱۸ هزار میلیارد آن محقق شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۳ میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن داریم که با اکتشافات ایمیدرو و سایر سازمان ها در اعماق زمین، این میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: ذخایر وسیع زغال سنگ در کرمان و خراسان جنوبی وجود دارد که به میزان کافی سرمایه گذاری های لازم در این مناطق انجام نشده است.

کرباسیان یادآور شد: طی ۲ سال گذشته ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ آهن اضافه شده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو همچنین در جریان بازدید از مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان (از جمله طرح های میدکو) گفت: ایجاد اشتغال مستقیم ۹ هزار نفر توسط میدکو بسیار ارزنده است.

کرباسیان اظهار داشت: توسعه استان کرمان به مدد وجود معادن و به بالفعل در آوردن امکانات بالقوه است.

وی ادامه داد: این موفقیت ها ناشی از بهره برداری از تجربه و تخصص نیروی جوان است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با میدکو برای حمایت از معادن کوچک و متوسط گفت: باید از ظرفیت معادن متوسط و کوچک در حال بهره برداری و غیر فعال استفاده کنیم یا معادن جدید اکتشافی را راه اندازی کنیم در این مسیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز حمایت می کند.

کرباسیان خاطرنشان کرد: از جمله محاسن معادن کوچک و متو سط، تحرک در نقاط محروم و ایجاد اشتغال است.

وی افزود: در حال حاضر، میدکو قراردادهایی را در این زمینه دارد و اجرا می کند.

کرباسیان اظهار داشت: با بهره برداری کامل پروژه های میدکو، ۸ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، ۷.۵ میلیون تن گندله، ۳ میلیون تن آهن اسفنجی و ۴.۲ میلیون تن فولاد تولید خواهد شد.

 گفتنی است، رئیس هیئت عامل ایمیدرو همچنین از طرح فولادسازی بردسیر متعلق به سیرجان ایرانیان (اینجا) بازدید کرده و در جریان پیشرفت کارهای این طرح نیز قرار گرفته است.

2

تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۴
منبع : ایمیدرو
شناسه مطلب : 18573
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.