بیانیه وزارت تجارت ترکیه؛از منافع صادرکنندگان فولاد در برابر اقدامات آمریکا حمایت می کنیم/پرونده شکایت شرکت های فولادد در حال آماده سازی است
شرکت های تولید فولاد ترکیه که اخیرا با محدودیت های تعرفه ای از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مواجه شده اند، اعلام کردند که علیه دولت آمریکا در مراجع بین المللی شکایت می کنند.

به گزارش  چیلان ، در پی بالا گرفتن اختلافات ترکیه و آمریکا و پاسخ رد ترکیه به درخواست آزادی کشیش زندانی آمریکایی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که تعرفه گمرکی واردات آلومینیوم و فولاد از ترکیه (اینجا) را دو برابر کرده است.

ترامپ در این باره نوشت: ‘تعرفه گمرکی واردات آلومینیوم از ترکیه به ۲۰ درصد و فولاد به ۵۰ در صد افزایش می یابد.’

رئیس جمهوری آمریکا در این توئیت خود با بیان این که ‘در برهه کنونی، روابط ما با ترکیه خوب نیست’، افزود: ‘همزمان با این، واحد پول لیر ترکیه به سرعت در برابر دلار بسیار قوی ما در حال افت است.’

وزارت تجارت ترکیه نیز در واکنش به این تصمیم ترامپ اعلام کرد که ‘ترکیه سیاست های تجاری خود را طبق اصول سازمان تجارت جهانی تعیین و اجرا می کند و دیگر اعضا نیز باید این اصول را رعایت کنند.’

در بیانیه وزارت تجارت ترکیه آمده است: به دفاع از منافع صادرکنندگان فولاد و آلومینیوم کشور در عرصه های بین المللی در برابر اقدامات غیرقانونی ادامه خواهیم داد.

امروز شبکه خبری ان.تی.وی ترکیه اعلام کرد که شرکت های تولید فولاد در حال آماده سازی پرونده شکایتی علیه دولت آمریکا در این زمینه هستند.

به گزارش این رسانه، نامیک اکینجی رئیس اتحادیه تولید کنندگان فولاد ترکیه اعلام کرده است که علیه تصمیم ترامپ در سازمان تجارت جهانی شکایت می کند.

بنا به گزارش ان.تی.وی، اکینجی اعلام کرده است که در خصوص تصمیم ترامپ در ایالات متحده آمریکا نیز اقامه دعوی و شکایت خواهیم کرد.

حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز چند روز پیش در واکنش به اقدام آمریکا در دو برابر کردن تعرفه واردات فلزات از ترکیه گفت: تصمیم ترامپ برای اعمال تعرفه اضافی بر صادرات آلومینیوم و فولاد ترکیه تناسبی با شخصیت و وجهه دولت آمریکا ندارد.

وی تاکید کرد: آنکارا همچون گذشته تصمیمات لازم را در برابر اقدام آمریکا علیه ترکیه اتخاذ خواهد کرد.

همچنین ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به تصمیم ئیس جمهوری آمریکا در دو برابر کردن تعرفه واردات آلومینیوم از ترکیه اعلام کرد: ‘هیچ تهدید، باج خواهی و اقدامی نمی تواند عزم و اراده ترکیه را شکست دهد.’

وی طی مطلبی در صفحه توئیتر خود نوشت: ‘آنهایی که پس از کودتای ناکام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ خیال خام شکست ترکیه را در سر می پروراندند، اشتباه کردند و امروز نیز دوباره مرتکب اشتباه می شوند.’ آمریکا پیش از این برای واردات آلومینیوم از ترکیه ۱۰ درصد و برای واردات فولاد نیز ۲۵ درصد تعرفه وضع کرده بود ولی بر اساس تصمیم اخیر ترامپ، این تعرفه برای واردات آلومینیوم به ۲۰ درصد و برای واردات فولاد به ۵۰ درصد افزایش یافته و از ر.

مجموع صادرات آلومینیوم و فولاد ترکیه به آمریکا در سال گذشته میلادی حدود ۱.۹ میلیارد دلار بوده است.

ترکیه در میان بزرگترین صادرکنندگان فولاد به بازار آمریکا در رتبه هفتم قرار دارد، در حالی که صادرات آلومینیوم چندانی به این کشور ندارد.

مجموع صادرات فولاد ترکیه در سال گذشته با ۲۰ درصد رشد حدود ۸.۴ میلیارد دلار بوده است که حدود ۲۰ درصد آن به آمریکا صادر شده است.

در سال جاری میلادی و در پی اعمال تعرفه ۲۵ درصدی از دو ماه پیش، میزان صادرات فولاد ترکیه به آمریکا با ۴۱.۳ درصد کاهش از یک میلیون و ۸۰۷ تن به یک میلیون و ۱۲۷ هزار تن و به ارزش ۴۳۹ میلیون دلار کاهش یافته است.

همچنین ترکیه امسال ۷۷.۵ میلیون دلار شمش آلومینیوم به آمریکا صادر کرده است که با اعمال تعرفه ۲۰ درصدی جدید میزان پیش بینی صادرات کاهش خواهد یافت.

آمریکا اعمال تعرفه های گمرکی جدید ۲۰ درصدی برای واردات آلومینیوم و ۵۰ درصدی برای واردات فولاد تولید ترکیه را از فردا آغاز می کند.

2

تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۰
شناسه مطلب : 20166
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.