فروش فولاد کاوه جنوب امسال یک میلیون و ۱۲۰ هزار تنی می شود
سال 97 برای اغلب شرکت ها تاکنون شیرین بوده و رشد فروش و درآمدها به شکل جالب توجهی نمود پیدا کرده است. با این وجود برخی شرکت ها همچون فولاد کاوه جنوب در برآوردهای خود دست پایین گرفته اند، در حالی که بررسی ها نشان از تداوم شرایط کنونی می دهد.

به گزارش  چیلان  به نقل از بورس نیوز، شرکت «فولاد کاوه جنوب کیش» جزو ۵ تولیدکننده برتر فولاد کشور به شمار می رود. نیمه نخست سال جاری برای این شرکت پربار بود و رکورد رشد ۲۰۳ درصدی در سود خالص را به ثبت رساند.

مقدار فروش در سال ۹۶ با رشدی خیره‎کننده همراه شد و انتظار می رود این روند در سال ۹۷ نیز ادامه یابد و کمی پا را فراتر بگذارد و به ۱۱۲۰ هزار تن برسد. طبق برآوردهای شرکت، در ۶ ماهه دوم سال جاری ۵۵۲ هزار تن محصول به فروش خواهد رساند که نسبت به ۶ ماهه اول تغییر چندانی نشان نمی دهد.

اما بررسی ها مبین نشانه های دیگری است. مقدار فروش «کاوه» در ۶ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۹ درصدی را نشان می دهد که اگر همین میزان رشد را برای ۶ ماهه دوم سال نیز مدنظر قرار دهیم، به رقم حدود ۶۷۵ هزار تن خواهیم رسید. تحقق این میزان فروش دور از ذهن نیست؛ چرا که نیمه دوم سال ۹۶ رشد ۴۰ درصدی نسبت به نیمه اول همان سال داشته است.

همگام با افزایش نرخ ارز، مبلغ فروش این فولادساز از سال ۹۴ در کانال صعود قرار گرفت و در ۶ ماهه سال جاری به ۷۱ درصدی ۱۲ ماهه سال ۹۶ رسید و با این اوصاف امسال نیز این روند رو به رشد تکرار خواهد شد.

شرکت برآورد کرده نیمه دوم سال ۱۰۶۴۳ میلیارد ریال درآمد فروش کسب کند و مبلغ کل را به ۲۳۷۷۵ میلیارد ریال ارتقا دهد. اما شواهد نشان می دهد رقمی که می تواند در ۶ ماهه دوم محقق شود بیش از ارقام برآوردی شرکت است. دلیل اول این که در ۶ ماهه اول سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ مبلغ فروش رشد قابل توجه ۹۹ درصدی داشته است. دلیل دوم این که ۶ ماهه دوم سال ۹۶ افزایش ۸۸ درصدی در مبلغ فروش نسبت به ۶ ماهه اول آن سال داشت. بنابراین، انتظار تحقق درآمدی بیش از ۶ ماهه اول در نیمه دوم سال بسیار نزدیک به واقعیت است.

از سوی دیگر «کاوه» در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ با صادرات ۳۴۹ هزار تن شمش فولاد و ۲۸ هزار تن آهن اسفنجی، درآمد ارزی به مبلغ ۱۸۴میلیون دلار کسب کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ رشد ۴۸ درصدی را به معرض نمایش می گذارد. با توجه به قرار گرفتن این شرکت در جوار آب های آزاد و بندر شهید رجایی، حدود ۸۰ درصد از تولیدات صادر می شود. بنابراین، افزایش نرخ ارز به شدت بر درآمدهای شرکت اثر مثبت می گذارد.

همچنین راه اندازی فاز ۲ فولادسازی که با اضافه شدن سرمایه های جدید، روند تکمیل آن شدت می گیرد، ظرفیت تولید به ۲ برابر شرایط فعلی افزایش خواهد یافت.

به این ترتیب، به نظر می رسد «کاوه» محتاطانه ارقام فروش را پیش بینی کرده و بر اساس برآوردهای آبسیم، با فرض ثبات نرخ ها، مبلغ فروش در حدود ۳۳۰۰۰ میلیارد ریال به بار خواهد نشست.

2

تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۲
شناسه مطلب : 22477
ارسال
برچسب ها

150180

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.