گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانروند قیمت فولاد صادراتی ایران/ افزایش قیمت شمش فولادی در دو هفته اخیر
به دلیل کاهش تقاضای جهانی برای فولاد که در نتیجه شیوع ویروس کرونا روی داده، قیمت فولاد صادراتی ایران در یک ماه گذشته عمدتاً نزولی بوده است. با این وجود در دو هفته اخیر، قیمت بیلت صادراتی ایران، مقداری از افت پیشین را جبران کرده است.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که اسلب صادراتی ایران در هفته جاری باز هم کاهش قیمت را تجربه کرده و قیمت آن در روز ۲۰ فروردین به محدوده ۳۲۵ تا ۳۳۰ دلار به ازای هر تن رسیده است. در هفته گذشته نیز قیمت اسلب صادراتی ایران ۴.۳ درصد کاهش یافته بود و به محدوده ۳۳۰ تا ۳۴۰ دلار به ازای هر تن در روز اول آوریل (۱۳ فروردین) رسیده بود.

برخلاف اسلب صادراتی ایران، در دو هفته اخیر، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران صعودی بوده است. در این هفته قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران به محدوده ۳۳۰ تا ۳۵۰ دلار به ازای هر تن رسیده که میانگین این قیمت‌ها، ۳۴۰ دلار به ازای هر تن، بالاتر از قیمت‌های روز ۱۳ فروردین است. بیلت صادراتی ایران در آغاز سال جاری میلادی در قیمت‌های حدود ۴۰۰ دلار به ازای هر تن معامله می‌شد. در نمودار انتهای این نوشته، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید.

در کل بحران کرونا، در فولاد میانی، قیمت اسلب را بیش از قیمت بیلت کاهش داده و در محصولات فولادی نیز کاهش قیمت ورق‌های فولادی در بازارهای جهانی بیش از کاهش قیمت مقاطع طویل فولادی بوده است.

متال بولتن گزارش داده که ایران جدیداً صادرات بیلت به چین که یکی از اصلی‌ترین واردکنندگان بیلت در دنیا است، نداشته است. منابع فعال در بازار به متال بولتن گفته‌اند که حداکثر مبلغی که چینی‌ها حاضرند فعلاً برای بیلت صادراتی ایران بپردازند، قیمت فوب ۳۳۰ دلار به ازای هر تن در بنادر جنوبی ایران است. قیمت حمل و نقل دریایی به شرف آسیا، کاهش یافته و بسته به تناژ محصول صادراتی، از ۲۵ تا ۳۰ دلار به ازای هر تن به ۲۰ تا ۲۵ دلار به ازای هر تن رسیده است.

2

تاریخ انتشار : ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۱
شناسه مطلب : 30787
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.