گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانقیمت فولاد صادراتی ایران/ فروش محموله ۳۰ هزار تنی شمش «فخوز» با قیمت ۳۵۰ دلار به ازای هر تن/ افزایش قیمت اسلب ایران برای نخستین بار در یک ماه گذشته
چیلان طبق روال پنج‌شنبه هر هفته، قیمت فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور به دست آید. علاوه بر این، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران، طبق فرمول وزارت صمت، مبنای قیمت‌گذاری شمش در بورس کالا است. در هفته جاری، قیمت شمش صادراتی ایران نسبت به هفته گذشته، به‌صورت جزئی افزایش یافت و اسلب، برای نخستین بار در یک ماه گذشته از سیر قیمت‌های نزولی خارج شد و افزایش قیمتِ هرچند جزئی‌ای را تجربه کرد.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت اسلب صادراتی ایران در هفته جاری جاری افزایش یافته و در روز سوم اردیبهشت، قیمت آن به محدوده ۳۲۵ تا ۳۳۰ دلار به ازای هر تن رسیده است. در این هفته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران به محدوده ۳۴۵ تا ۳۵۰ دلار به ازای هر تن رسیده که میانگین این قیمت‌ها، ۳۴۷.۵ دلار به ازای هر تن، بالاتر از قیمت‌های روز ۲۷ فروردین است.

در کنار افزایش قیمت فولاد صادراتی ایران، روند فروش بیلت و اسلب ایران نیز بهبود یافته است. چند شرکت فولادی، مجموعاً در هفته جاری ۶۰ هزار تن بیلت به قیمت فوب ۳۴۵ تا ۳۴۶ دلار صادر کرده‌اند که مقصد ۴۰ هزار تن آن چین بوده و برای نخستین بار در هفته‌های اخیر، چینی‌ها از فولادسازان ایرانی بیلت خریداری کرده‌اند.

یک فولادساز بزرگ ایرانی که متال بولتن نامی از آن نبرده، اما به نظر می‌رسد فولاد خوزستان (نماد بورسی فخوز) است، ۳۰ هزار تن بیلت به قیمت ۳۵۰ دلار به ازای هر تن در هفته جاری فروخته است. در دو ماه گذشته، این سومین بار است که فولاد خوزستان، شمش فولادی صادراتی خود را به قیمت ۳۵۰ دلار به ازای هر تن می‌فروشد.

یک تولیدکننده اسلب ایران که این هفته ۳۰ هزار تن اسلب به قیمت ۳۲۵ دلار به ازای هر تن صادر کرده، گفته است که انتظار دارد قیمت اسلب در دورهای بعدی فروش به محدوده ۳۳۰ تا ۳۳۵ دلار به ازای هر تن برسد. قیمت مقاطع تخت فولادی در آسیا به‌صورت تدریجی در حال افزایش است و این امر می‌تواند به احیای قیمت اسلب کمک کند.

در مجموع باید گفت که کاهش تقاضا برای فولاد به دلیل شیوع کرونا باعث شده تا قیمت بیلت و اسلب صادراتی ایران نیز نسبت به ابتدای سال جاری میلادی کاهش یابد. بیلت صادراتی ایران در آغاز سال جاری میلادی در قیمت‌های حدود ۴۰۰ دلار به ازای هر تن معامله می‌شد.

در نمودار زیر، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

2

تاریخ انتشار : ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۷
شناسه مطلب : 31058
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.