گزارش روز چیلان از معاملات نمادهای فولادی و سنگ آهنی بازار سهامنخستین روز خونین بازار بورس در سال ۹۹​/ ارزش معاملات رکوردشکنی کرد/​ سهامداران باید نگران باشند؟
امروز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت در یک کلام روز خونین بازار سهام بود و شاخص کل بورس، نخستین اصلاح جدی در سال ۹۹ را تجربه کرد. اکثریت نمادهای بازار سرمایه، امروز صف فروش را تجربه کردند. در روز خونین بازار بورس، تنها یک نکته امیدوارکننده وجود داشت و آن رکوردشکنی تاریخی ارزش معاملات بود. ارزش کل معاملات بورس و فرابورس امروز به بیش از ۲۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید. این حجم سنگین معاملات، می‌تواند عمر دوره اصلاح نمادها را کوتاه کند و و ظرف مدت کوتاهی، دوره جدیدی از رشد بازار بورس را رقم بزند. امروز اکثر نمادهای فولادی و سنگ آهنی نیز با صف فروش به معاملات خود پایان دادند و تنها سهامداران کگهر بودند که طعم یک صف خرید دیگر را تجربه کردند.

به گزارش  چیلان ، شاخص کل بورس تهران امروز ریزش بیش از ۲۶ هزار واحدی را تجربه کرد و تا ارتفاع یک میلیون و ۲۱ هزار واحدی پایین آمد. بالاخره چیزی که بسیاری منتظرش بودند، فرا رسید و نخستین اصلاح قابل توجه بورس تهران در سال جدید رقم خورد.

اکثر نمادهای فولادی و سنگ آهنی هم امروز مثل کلیت بازار سرمایه، صف فروش سنگین را تجربه کردند. امروز حتی نمادهایی که در این اواخر به زحمت به اندازه حجم مبنا معامله می‌شدند یا اصلاً حجم مبنا را پُر نمی‌کردند نیز به صف فروش رسیدند. بازار امروز دچار هیجان دسته‌جمعی بود و فولادی‌ها و معدنی‌ها نیز از این هیجان و فشار فروش، متأثر شدند. انتقال معاملات خساپا به بعد از ساعات اصلی بازار نیز در ریزش دسته‌جمعی نمادها بی‌تاثیر نبود. عده‌ای از سهامداران امروز هم سهام خود را فروختند به خیال این‌که در صف خرید خساپا چیزی به آن‌ها برسد. شاید اگر معاملات سایپا همزمان با دیگر نمادها انجام می‌شد، فشار فروش تا این اندازه بالا نمی‌رفت.

صف خرید شستا هم امروز بالاخره ریخت و معاملات این سهم متعادل شد. این تعادل، می‌تواند نقدینگی‌ای که پشت صف خرید شستا بود را ظرف روزهای آینده به بقیه نمادها منتقل کند.

نکته دیگر این که بازار هنوز تبعات بازگشایی سایپا را از سر نگذرانده و باید نگران بازگشایی ایران خودرو باشد. بازگشایی ایران خودرو هم به احتمال زیاد فشار فروش در این بازار هیجانی ایجاد می‌کند. با این حال، نباید فراموش کرد بازار بورس تاکنون به ضرب قدرت نقدینگی بالا رفته و هنوز نقدینگی در حال جولان دادن در این بازار است. تا جولان نقدینگی در این بازار وجود دارد، سهامدارانی که نگاهشان میان‌مدت و بلندمدت است قاعدتاً نباید نگرانی نسبت به اصلاح‌های موقت داشته باشند. با این قدرت پول، اصلاح همچنان فرصتی جذاب برای خریداری سهم‌های مستعد است. امروز ارزش معاملات ذوب، بیش از ۶۲۰ میلیارد تومان و ارزش معاملات ومعادن بیش از ۷۶۰ میلیارد تومان بود. با این میزان بی‌سابقه ارزش معاملات، نباید نسبت به وضعیت بازار بورس در یکی دو ماه پیش رو نگرانی داشت.

جدول زیر که تغییرات قیمتی نمادهای فولادی و سنگ آهنی در روز جاری را نشان می‌دهد، ببینید:

2

تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۰
شناسه مطلب : 31400
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.