مدیرعامل فولاژ در گفت‌وگو با چیلان تصریح کرد:نهضت حذف فولادهای تجاری ساختمانی از سبد تولید شرکت فولاد آلیاژی ایران/ امسال بخشی از نیازهای وارداتی صنایع خودروسازی و نفت و گاز را داخلی‌سازی می‌کنیم
مهندس علیرضا چایچی، مدیرعامل فولاد آلیاژی ایران در گفت و گو با چیلان از حذف کامل فولادهای تجاری ساختمانی در سبد تولید فولاد آلیاژی ایران در سال جدید خبر داد و در ادامه برنامه فولاد آلیاژی برای سال ۹۹ و آخرین وضعیت پیشرفت پروژه یزد یک را برای مخاطبان چیلان تشریح کرد.

مشروح مصاحبه  چیلان  با مدیرعامل فولاد آلیاژی ایران (نماد بورسی فولاژ) را بخوانید:

 آقای چایچی، چه برنامه‌ها و اقدامات استراتژیکی برای فولاد آلیاژی در سال جدید، برنامه‌ریزی کرده‌اید؟

به دنبال اقدامات موثر و موفقی که با تلاش همکاران، در تولید، قیمت تمام شده و بهینه سازی سبد فروش محصولات طی این دو سال داشتیم، در سال ۹۹ هم برنامه ریزی کرده ایم که به تولید بالای ۵۱۵ هزار تن مذاب برسیم و از ظرفیت تولید شرکت عبور کنیم.  امسال، توسعه متوازنی برای فولادهای زنگ نزن و ابزاری و همچنین فولادهای پرآلیاژِ مقاوم به حرارت و دمای بالا را خواهیم داشت و در کنار آن یک توسعه خوبی در سبد ابعادی و گریدی هم ایجاد می کنیم تا ارزش افزوده بالاتری برای تولیدات و فروش فولاد آلیاژی رقم بزنیم.

طی سال جاری، نصب و راه اندازی پکیج شیمیایی را برای کوره های ذوب مان خواهیم داشت که به بهینه سازی مواد و مصرف انرژی کمک می کند. همچنین میزان درصد بومی سازی را در حوزه های مرتبط با قطعات برقی و الکترونیکی تا مواد اولیه و مصرفی بهبود می دهیم. انشالله شاهد رشد در فروش تناژی و ارزشی محصولات در طی سال ۹۹ خواهیم بود. در کنار آن، پیاده سازی مدیریت دانش را در شرکت خواهیم داشت و در این راستا، ارتقای سیستم ها و تجهیزات اتوماسیون صنعتی را برخی حوزه های تولید و پشتیبانی خواهیم داشت.

امسال موفق به ثبت چندین رکورد جدید هم شدید؟ این رکوردها در چه بخش هایی بود؟

بله، علی‌رغم مشکلاتی که بخاطر کرونا و محدودیت های مرتبط با آن داشتیم، طی دوماه ابتدای سال موفق شدیم، سه رکورد را به ثبت برسانیم. رکورد روزانه فروش و حمل را با دستیابی به عدد ۳۸۴۱ تن در ۳۰ فروردین سال جاری جابجا شد. همچنین رکورد ماهیانه فروش و حمل داخل با دستیابی به عدد ۴۱۰۱۴ تن در اردیبهشت ماه ارتقا پیدا کرد. در بخش تکمیل کاری و بسته بندی هم همکاران این حوزه موفق شدند که در ۲۲ فروردین با دستیابی به رکورد ۱۱۲۰ تن، رکورد قبلی را جابجا کنند. قطعا با برنامه ریزی های صورت گرفته و همدلی که در بین همکاران هست انشالله به صورت مستمر در سالی که مزین به سال جهش تولید است به بهبود عملکردها و رکوردهای جدیدی دست خواهیم یافت.

در حال حاضر نسبتِ تولید و فروش فولادهای با ارزش افزوده بالا نسبت به فولادی های ساختمانی در فولاد آلیاژی چگونه است؟

طی این دو سال، نهضت حذف فولادهای تجاری ساختمانی را از سبد تولید فولاد آلیاژی رقم زدیم به گونه ای که در سال ۹۸ میزان فروش این گونه فولادها به زیر ۲ هزار تن رسید که بخشی از این عدد هم برای پروژه های توسعه ای خودمان بود در سال جاری نیز به صورت کامل تولید و فروش فولادهای تجاری ساختمانی را از برنامه کاری شرکت حذف کردیم.

با برنامه ریزی و تعامل خوبی که با شرکت های تأمین‌کننده  و مشتریان خودروسازی، تراکتورسازی و صنایع وابسته به نفت و گاز، صنایع مفتولی و غیره داریم، انشالله امسال هم بخشی از نیاز فولادی این صنایع مهم و مادر تخصصی کشور که در سبد واردات قرار داشت را تأمین و داخلی سازی خواهیم کرد. همچنین حجم تولید فولادهای پرآلیاژی که مورد نیاز صنایع هایتک است نیز در سبد محصولات فولاد آلیاژی ارتقاء خواهیم داد.

آخرین وضعیت پیشرفت پروژه یزد یک فولاد آلیاژی را تشریح بفرمایید.

در خصوص پروژه یزد یک، خوشبختانه با همکاری خوبی که طی یکسال اخیر توسط هیئت مدیره و سهامدارن صورت گرفته است، موضوع سیویل تا نیمه اول سال و مرحله سازه تا پایان سال جاری به اتمام می رسد. خوشبختانه با رایزنی های خوبی که صورت گرفته است، ۳۰ درصد تجهیزات ساخت خارج که به دلیل تحریم  و مسائل مشابه امکان دریافت آن را نداشتیم ظرف چهارماه آینده وارد می شود. بدین ترتیب، عملیات نصب را از ابتدای سال آینده شروع خواهیم کرد و تمام تلاش همکاران یزد یک این است که تا پایان سال ۱۴۰۰ اولین ذوب را از این پروژه بزرگ داشته باشیم.

فولادژ در سال قبل بالاترین بازدهی را در بین شرکت های فولادی برای سهامدارن به ارمغان آورد؛ آیا امسال نیز فولاژ روزهای خوبی را پشت سر می گذارد؟

بله، در خصوص نماد فولاژ و شرایط سهام فولاد آلیاژی، بالاترین بازدهی را در بین شرکت های فولادی برای سهامداران در سال ۹۸ داشتیم. فولاژ یک سهام پویا و استراتژیک برای کشور است و الحمدالله بخاطر تلاش خوب همکاران در حوزه های تولید، خرید، فروش، پشتیبانی و سایر واحدها در سال ۹۸، شاهد افزایش تولید و فروش و بهینه سازی در ترکیب این دو بخش و تعدیل قیمت تمام شده بودیم. در نتیجه شاخص ها به خوبی بهبود پیدا کرد و ماحصل آن سود قابل توجهی بود که برای شرکت و سهامدارن رقم خود. تمام اراده شرکت بر این است که فولادژ همواره به صورت پویا و قدرتمند در مسیر تعالی پیش رود و سهامداران همواره در بالاترین جایگاه برای ما قرار دارند.

2

تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۲
شناسه مطلب : 31994
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.