معاملات فولاد در بورس کالا زیر ذره‌بین چیلانهفته گذشته تنها ۲۲ درصد شمش خریداری‌شده، مقاطع طویل فولادی عرضه شد​/ کاهش قیمت دو برابری شمش نسبت به میلگرد
در معاملات هفته گذشته شمش فولادی و میلگرد در بورس کالا، شاهد رویداد مهمی بودیم: قیمت میانگین موزون شمش فولادی در معاملات هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن، حدود ۸۷۰ تومان به ازای هر کیلو (معادل ۸.۳ درصد) کاهش یافت اما میزان کاهش قیمت میلگرد تنها ۴۹۴ تومان به ازای هر کیلو، یعنی معادل ۴.۳ درصد بود! نکته مهم دیگر این که در معاملات فولادی هفته گذشته در بورس کالا، تنها ۲۲ درصد شمش خریداری‌شده، مقاطع طویل فولادی در بورس کالا عرضه شد؛ این در حالی است که کف عرضه تکلیفی واحدهای نورد، ۶۰ درصد شمش خریداری‌شده از بورس کالا است.

به گزارش  چیلان ، در هفته گذشته ۷۵ هزار و ۴۰۰ تن شمش فولادی با قیمت میانگین موزون ۹۶۰۲ تومان به ازای هر کیلو در بورس کالا معامله شد. قیمت شمش فولادی در هفته گذشته کاهش حدوداً ۸۷۰ تومانی به ازای هر کیلو (کاهش ۸.۳ درصدی) را تجربه کرد.

در هفته گذشته در مجموع ۲۳ هزار و ۱۸۸ تن میلگرد در بورس کالا با نرخ میانگین موزون ۱۰ هزار و ۹۲۵ به ازای هر کیلو مورد معامله قرار گرفت. کاهش قیمت میلگرد در این معاملات تنها ۴۹۴ تومان (معادل ۴.۳ درصد) بود و در واقع، افت قیمت میلگرد تقریباً به اندازه نصف افت قیمت شمش فولادی بود!

فاصله زیاد حجم معاملات شمش با معاملات مقاطع طویل فولادی

در هفته گذشته در مجموع ۴۰ هزار و ۸۴ تن مقاطع طویل فولادی در بورس کالا عرضه شد. اگر شرکت‌های جهان فولاد سیرجان، ذوب آهن اصفهان و فولاد خراسان که شمش تولیدی خود را خودشان مصرف می‌کنند (اصطلاحاً خودمصرفی دارند)، از عرضه‌های هفته‌ گذشته مقاطع طویل فولادی در بورس کالا کسر کنیم، پی می‌بریم که تنها ۱۶ هزار و ۶۱۰ تن مقاطع طویل در هفته پیش در بورس کالا معامله شده است. این در حالی است که در هفته گذشته، حجم معاملات شمش فولادی  ۷۵ هزار و ۴۰۰ تن شمش فولادی بوده است. در واقع، نوردکاران در هفته گذشته تنها ۲۲ درصد شمش خریداری‌شده، محصول فولادی در بورس کالا عرضه کرده‌اند! این حجم کمِ عرضه در حالی صورت گرفته که کف عرضه تکلیفی واحدهای نورد، ۶۰ درصد شمش خریداری‌شده از بورس کالا است.

2

تاریخ انتشار : ۳ آبان ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۹
شناسه مطلب : 33294
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.