مدیرعامل فولاد مبارکه در گفت و گو با چیلان:سیگنال های خوبی به بازار فولاد داده شده است
دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در گفت و گویی صمیمانه با چیلان به بررسی و سنجش بازار فولاد و همچنین برنامه هلدینگ فولاد مبارکه اصفهان در سال 96 پرداخت. وی در این گفت و گو ضمن اشاره به اینکه بازار فولاد رو به بهبود است اظهار داشت: هر چه به جلو پیش برویم وضعیت بهتر هم خواهد شد. در ادامه متن مصاحبه با مدیرعامل فولاد مبارکه را خواهید خواند.

بازاری رو به بهبود در انتظار فولاد است

دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در خصوص وضعیت بازار فولاد و پیش بینی سال ۹۶ به  چیلان  گفت: حرکت در بازار فولاد از سال گذشته شروع شده و با توجه به تسهیلاتی که در سال قبل به شرکت ها جهت فعال شدنشان اعطا شد روند رو به جلو است.

وی بازار فولاد را به دو بخش تقسیم کرد و افزود: بازار فولاد به دو بخش فولادهای ساختمانی و  فولادهای صنعتی تقسیم می شود. فولاد مبارکه بیشتر در بازار ورق فعال است که کاربرد آن در صنایعی نظیر خودرو و لوازم خانگی است درنتیجه روند از سال قبل تاکنون در این بازار رو به بهبود بوده و افزایش تقاضا را شاهدیم.

سبحانی عنوان کرد: سیگنال هایی که در همین ماه های اولیه سال به بازار داده شد خوب بود و پیش بینی ما این است که هر چه به سمت جلو پیش برویم وضعیت بهتر می شود.

این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، شرایط در بخش ساختمان را تاحدودی متفاوت از بخش صنعت خواند و گفت: در این بخش تابع سیاست های دولت هستیم و با توجه به انتخابات ریاست جمهوری این امیدواری وجود دارد که وضعیت در این بخش هم بهبود یابد و این حوزه، هم در واحدهای مسکونی و هم در پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت و ساز به زودی فعال گردد.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به اینکه فولادسازان در سال ۹۴ سال سختی را پشت سر گذاشتند خاطرنشان کرد: اما از اواسط سال ۹۵ وضعیت رو به بهبود رفت و کماکان این روند بهبود در مجموعه فولادهای تخت شامل انواع ورق ها ازجمله نورد گرم، سرد، قلع اندود و گالوانیزه حس می شود.

پروژه گندله سازی سنگان و طرح توسعه سبا آماده راه اندازی است

دکتر سبحانی خبر افتتاح دو پروژه در فولاد مبارکه را به خبرنگار  چیلان  داد و اظهار داشت: فولاد مبارکه دو پروژه بزرگ در آستانه راه اندازی دارد. اولین پروژه شامل گندله سازی ۵ میلیون تنی است که در منطقه معدنی سنگان در استان خراسان آماده راه اندازی و افتتاح رسمی است.

وی ادامه داد: کارهای نصب این طرح به اتمام رسیده و اکنون با تزریق گاز به خطوط لوله، مشعل آن روشن شده و چنانچه نسوزها در کوره به دمای مورد نظر برسند می توان گندله خام را در آن شارژ کرد.

سبحانی تصریح کرد: پروژه دیگری که در فولاد مبارکه در حال اجراست، طرح توسعه فولاد سبا می باشد. با اجرای این طرح، ظرفیت فعلی فولاد سبا از ۷۰۰ هزار تن به ۱.۵ میلیون تن خواهد رسید و تولید از ذوب تا ورق نورد گرم را شامل می شود.

مدیرعامل فولاد مبارکه در توضیح تکمیلی درباره طرح توسعه سبا گفت: این طرح در فاز راه اندازی آزمایشی است و به زودی افتتاح می گردد.

سروصدای دامپینگ خوابید

مدیرعامل فولاد مبارکه در پاسخ به اینکه برنامه فولاد مبارکه در سال جاری در امر صادرات چیست؟ خاطرنشان کرد: امسال هم همچون سال های قبل برنامه صادرات خود را ادامه می دهیم و مشکلی هم نداریم. درخصوص دامپینگ هم باید گفت، دامپینگ سروصدایی بود که به راه افتاد اما فعلا مسکوت مانده است.

وی ادامه داد: اگر بازار داخلی همین نیاز را حس کند و تقاضا در همین سطح باقی بماند، افزایش صادرات نخواهیم داشت اما اگر بازار داخل قدرت جذب ظرفیت تولید شده را نداشته باشد قطعا صادرات را گسترش خواهیم داد.

بازار از ورق زیر ۳ میلی متر اشباع شده است

سبحانی میزان ورق زیر سه میلیمتر تحویل داده شده به صنایع داخلی در سال قبل را بیش از ۱.۳ میلیون تن خواند و گفت: فولاد مبارکه در سال قبل قرار بود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن ورق زیر ۳ میلی متر به لوله و پروفیلی ها تحویل دهد که حتی بیشتر از تعهدمان و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به صنایع داخلی تحویل دادیم.

وی تاکید کرد: در سال ۹۵ در ابتدا بازار خوبی داشتیم و تقاضا مطلوب بود اما هرچه به اواخر سال نزدیک شدیم بازار اشباع شده بود و حتی میزان وارداتی به درخواست سندیکای لوله و پروفیل انجام دادیم، اما تقاضایی برای آن نبود و این نشان می داد که بازار اشباع شده است.

توسعه ظرفیت فولاد هرمزگان در مرحله تامین منابع مالی خارجی

دکتر سبحانی در بخشی از صحبت های خود با بیان اینکه فولاد هرمزگان امسال در نظر دارد ظرفیت اسمی را پر کند به برنامه های این شرکت هم اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های فولاد هرمزگان توسعه ظرفیت از ۱.۵ میلیون تن به ۳ میلیون تن است. قرارداد این پروژه بسته شده و در حال انجام مراحل تامین مالی خارجی آن هستیم.

 

2

تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸
شناسه مطلب : 13274
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.