گزارش چیلان از توافقات تازه نوردکاران:رویه تعیین قیمت میلگرد اصلاح می شود/ کنسرسیوم صادرات محصولات فولادی تشکیل می شود
سی و چهارمین نشست هم اندیشی نوردکاران درحالی امروز در محل انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد که سه موضوع اصلی قیمت، صادرات و تعرفه در آن مطرح و درمورد آنها تبادل نظر و تصمیم گیری شد.

حمیدرضا طاهری زاده، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درخصوص این جلسه و تصمیمات آن به خبرنگار  چیلان  گفت: در این جلسه درباره سه محور هم اندیشی و تصمیم گیری صورت گرفت. اولین محور وضعیت بازار و قیمت ها بود که با توجه به ثبات نسبی قیمت شمش، به اتفاق آرا تصمیم گیری شد تا قیمت فروش میلگرد کارخانجات نوردی، ۱۲ تا ۱۵ درصد بالاتر از بهای شمش باشد.

وی در توضیح بیشتر این مسئله اظهار داشت: به عبارت دیگر بر اساس آخرین قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا و بسته به موقعیت جغرافیایی هر یک از کارخانجات نوردی، قیمت میلگرد تعیین می شود که حداقل ۱۲ و حداکثر ۱۵ درصد بیشتر از قیمت شمش فولاد خوزستان خواهد بود.

طاهری زاده تصریح کرد: موضوع دوم این جلسه در مورد صادرات بود که با توجه به کاهش مصرف مقاطع طویل در بازار داخلی، قرار بر آن شد تا کنسرسیوم صادرات محصولات فولادی تشکیل شود که در وهله اول تمرکز آن بر عبور موقت شمش با رویکرد صادراتی و همچنین صادرات مشترک باشد. این تقاضا از وزارت صمت پیگیری خواهد شد تا بدون حقوق و عوارض گمرکی، واردات شمش با هدف ارتقاء صادرات مقاطع فولادی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: عبور موقت شمش از قبل وجود داشت و چون تناژ آن محدود بود، تنها اقدام نوردکاران درخواست برای افزایش تناژ و حجم واردات به روش عبور موقت خواهد بود.

طاهری زاده خاطر نشان کرد: سومین موضوع مطرح شده در جلسه امروز هم حذف تعرفه های وارداتی شمش به مدت ۳ تا ۶ ماه بود که مورد درخواست همه نوردکاران است. البته این تقاضا در مراجع مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است و درصورت تایید وزارت صنعت اتفاق خواهد افتاد تا شمش مورد نیاز داخل بدون تعرفه تامین شود.

2

تاریخ انتشار : ۷ مرداد ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۶
شناسه مطلب : 13652
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.