خلیفه‌سلطانی در گفت‌وگو با چیلان خبر داد:موافقت وزارت صمت با پیشنهاد مشترک انجمن فولاد و نوردکاران/ راهکار بورسی برای حل مشکل گمرکی صادرات مقاطع فولادی
سیدرسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: در جلسه اخیر کمیته تخصصی فولاد، وزارت صمت با پیشنهاد مشترک انجمن فولاد و نوردکاران برای حل مشکل ارزش پایه صادراتی غیرواقعی مقاطع طویل فولادی موافقت کرد و مقرر شد که با رایزنی با گمرک، ترتیبی اتخاذ شود تا آخرین قیمت صادراتی مندرج در اظهارنامه شرکت‌های بورسی تولیدکننده مقاطع طویل فولادی، مبنای ارزش پایه صادراتی مابقی شرکت‌ها و رفع تعهدات ارزی آن‌ها باشد.

سیدرسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با  چیلان  اظهار داشت: در جلسه اخیر کمیته تخصصی فولاد، وزارت صمت با پیشنهاد مشترک انجمن فولاد و نوردکاران برای حل مشکل ارزش پایه صادراتی غیرواقعی مقاطع طویل فولادی موافقت کرد و مقرر شد که با رایزنی با گمرک، ترتیبی اتخاذ شود تا آخرین قیمت صادراتی مندرج در اظهارنامه شرکت‌های بورسی تولیدکننده مقاطع طویل فولادی، مبنای ارزش پایه صادراتی مابقی شرکت‌ها و رفع تعهدات ارزی آن‌ها باشد.

نوید توسعه صادرات مقاطع طویل

دبیر انجمن فولاد به خبرنگار  چیلان  گفت: متأسفانه ارزش پایه صادراتی مقاطع طویل فولادی در گمرک بر اساس قیمت‌های جهانی درج‌شده در متال بولتن ثبت می‌شد که این امر با توجه پایین‌تر بودن قیمت مقاطع طویل صادراتی ایران، مشکلات عدیده ای را برای واحد‌های نوردی ایجاد کرده بود. درج ارزش پایه صادراتی غیرواقعی، روند بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات طویل را با اختلالاتی مواجه ساخته بود و تعهدات غیرواقعی برای صادرکنندگان مقاطع فولادی ایجاد می‌کرد.

دبیر انجمن فولاد تصریح کرد: در این جلسه که به ریاست معاون معدنی وزارت صنعت و با حضور مدیران شرکتهای بزرگ فولادی و نهادهای نظارتی برگزار شد، انجمن فولاد پیشنهاد مشترکی را به همراه نوردکاران مطرح کرد که مورد موافقت وزارت صمت و سایر اعضای جلسه قرار گرفت. بنا به این پیشنهاد، مقرر شد که آخرین قیمت مندرج در اظهارنامه شرکت‌های بورسی، به‌عنوان ارزش پایه صادراتی مقاطع طویل فولادی محسوب شود و این ارزش پایه مبنای رفع تعهدات ارزی تمام صادرکنندگان مقاطع طویل فولادی باشد. لذا امیدواریم با موافقت گمرک، شاهد حل این معضل و توسعه صادرات مقاطع طویل فولادی و افزایش درآمدهای ارزی کشور کمک کند.

2

تاریخ انتشار : ۱ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۷
شناسه مطلب : 36394
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.