اولین تفاهم نامه معدن و محیط زیست در دولت دوازدهم صادر شد
مجوز محیط زیست برای اکتشافات مقدماتی در پهنه معدنی D19 صادر شد و این اولین تفاهم نامه بزرگ معدن و محیط زیست در دولت دوازدهم است.

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران گفت: در جلسه صبح روز یکشنبه ۲۸ مرداد ماه که در محل سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شد، شورای تخصصی، رای به انجام اکتشافات مقدماتی در محدوده D19 داد.

محمدرضا بهرامن افزود: با توجه به اتمام ذخایر معدن کنونی چادرملو تا ۶ سال آینده و سرمایه گذاری های عظیم صورت گرفته برای ایجاد حلقه ارزش افزوده تا محصولات فولادی، نیاز بود تا محدوده معدن سنگ آهن چادرملو، یکبار دیگر از نظر اکتشافی مورد بازبینی قرار گیرد و ذخایر سنگ آهن آن شناسایی شود.

وی افزود: بر اساس اکتشافات پایه ای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، احتمال وجود ذخایر غنی در محدوده D19 بسیار بالاست از این رو، با توجه به درک متقابلی که میان سازمان محیط زیست و بخش معدن به وجود آمده، مجوز انجام اکتشافات مقدماتی در این منطقه صادر شد تا چادرملو بتواند به میزان دقیق سنگ آهن موجود در این منطقه دست یابد.

بهرامن گفت: این تفاهم نشان می دهد که دولت دوازدهم و بخش معدن به درک مشترکی رسیده اند و سعی دارند با توجه به دغدغه های کلان ملی، مسائل را حل و فصل کرده تا هم معادن فعال شوند و هم اینکه محیط زیست و حیات وحش ما کمترین آسیب را به خود ببیند.

ذخیره اولیه شناسایی شده در D19 بالغ بر ۱۰۰ میلیون تن است

در عین حال مهندس محمود نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ضمن بیان این مطلب که ایجاد فضای مناسب و بوجود آمدن درک متقابل از ضروریات اجتناب ناپذیر  بهره برداری از ذخایر معدنی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور است گفت: ما نیز همواره خود را متعهد و ملزم به رعایت تمامی ضوابط زیست محیطی می دانیم و امیدواریم بتوانیم در این پهنه معدنی به ذخایر مناسبی دست یابیم.

وی با اشاره به شناسایی اولیه ذخیر  ۱۰۰ میلیون تنی این پهنه معدنی اظهار امیدواری کرد با انجام اکتشافات اولیه بتوان میزان دقیق ذخایر قطعی این معدن را شناسایی کرد. مدیر عامل چادرملو با یاداوری اینکه بهره برداری از این معدن سنگ آهن بطور مشترک به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن مرکزی ایران  واگذار شده است گفت : همانطور که با آغاز بهره برداری از معدن چادرملو در دل کویر مرکزی و در فاصله ۱۸۰ کیلومتری یزد،  اقدام به ایجاد بیش از ۸۰ هکتار فضای سبز نمودیم و نه تنها حیات وحش منطقه را برهم نزدیم بلکه امکان امنیت بیشتر فراهم کردیم، اکنون نیز خود را متعهد به ایجاد محیطی مناسب، منطبق با اکوسیستم  منطقه می دانیم .
گفتنی است پهنه جدید D19  در فاصله ۳۰ کیلومتری معدن کنونی چادرملو واقع شده که با توجه به روبه پایان بودن ذخیره این معدن تا ۵ تا ۶ سال آینده، بنا بر این  بهره برداری از معدن D19  برای ادامه فعالیت های مجتمع عظیم معدنی چادرملو  بسیار حیاتی است .

2

تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۶
شناسه مطلب : 14107
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی