تازه ترین عناوین
نقد اتابک بر ادغام وزارت صمت در گفت و گو با چیلان:ادغام وزارت خانه های صنایع و بازرگانی کار اشتباهی بود/ نباید بخش بازرگانی بر صنعت غالب شود
استراتژی بخش صنعت و معدن هر بار نوشته شده و با تغییر دولت ها به دست فراموشی سپرده می شود و همین مطئله سبب شده بخش خصوصی هیچ گاه بستر ثابتی برای تصمیم گیری ها نداشته باشد.

سید محمد اتابک، مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس در گفت و گو با  چیلان ، نقدی جدی به رویکرد دولت نهم و دهم در ادغام وزارت صنایع و وزارت بازرگانی و تولد وزارت صمت وارد کرد و خاطرنشان کرد این سیاست اشتباه موجب ضربه خوردن بخش خصوصی و بالانس نبودن دو کفه ترازوی صنعت و بازرگانی شده است. وی افزود: استراتژی بخش صنعت، معدن و تجارت هر بار نوشته می شود و با تغییر دولت، آن استراتژی نیز به فراموشی سپرده می شود در نتیجه بخش خصوصی هیچ گاه بستر ثابتی برای تصمیم گیری نداشته است.

مدیرعامل شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس گفت: بخش عظیمی از صنعت در کشورهای پیشرفته به بخش خصوصی واگذار شده درحالی که در کشور ما حجم خریدهای دولتی گسترده است.

سید محمد اتابک افزود: این حجم خریدهای دولتی، خریدهایی است که عدم انجام آنها تبعات اجتماعی-امنیتی ایجاد می کند در نتیجه وضعیت کشور ما با کشورهای پیشرفته قابل قیاس نیست.

اتابک در خصوص موضوع تفکیک وزارت خانه صمت نیز اظهار داشت: ادغام وزارت خانه ها کار اشتباهی بود که صورت گرفت چون این تغییر به هیچ عنوان با شرایط جامعه ما تطابق نداشت؛ علاوه براین شاهد بودیم اگر وزیر از بخش بازرگانی انتخاب می شد، صنعت تضعیف شده و اگر از صنعت بود، حوزه بازرگانی تضعیف می شد. اگر وزارت خانه با روند سابق جلو رود، بخش خصوصی با شرایط خوبی مواجه نخواهد بود چون به جهت فضای بین المللی، بخش بازرگانی برای دولت حیاتی تر شده و صنعت و معدن کم رنگ تر می شود.

مدیرعامل شرگت گسترش صنایع کاوه پارس در ادامه گفت: هر بار استراتژی بخش صنعت، معدن و تجارت نوشته می شود و با تغییر دولت ها آن استراتژی به فراموشی سپرده می شود و بعضا با نگارش مجدد و ایجاد تغییراتی در استراتژی قبل، ملاک قرار می گیرد. هیچ گاه بستر ثابتی برای تصمیم گیری بخش خصوصی وجود نداشته است و درمجموع می توان گفت مشکل ما اجراست که باید آن را پذیرفت. فرایندها تعریف نشده و نمی توان انتظار داشت اکنون تعریف شود چراکه باز هم زمانی برای تعریف و تشریح گذاشته می شود اما در زمان اجرا دوباره کار پیشرفت نمی کند.

2

تاریخ انتشار : ۱ شهریور ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳
شناسه مطلب : 14141
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.