رئیس محیط زیست شرکت فولاد مبارکه اصفهان در گفت و گو با چیلان صنعت محیط زیست را دوستدار محیط زیست خواند و گفت:فولاد مبارکه الگوی کاهش مصرف آب در دنیا شناخته می شود
صرفه‌جویی در مصارف انرژی و آب و حرکت به سمت پسماند صفر از راهبردهای اصلی فولاد مبارکه است.

محسن ستاری، رئیس محیط‌زیست شرکت فولاد مبارکه در گفت و گو با  چیلان  گفت: دیدگاهی که در جامعه وجود دارد مبنی بر اینکه فولاد صنعتی آلاینده است دیدگاه مربوط به نیم قرن گذشته است. در ابتدا نماد توسعه صنعتی کشورها این بود که صنایعی با دودکش های بلند داشته باشند و دود از آن خارج شود. این نشان می داد که صنعت، یک صنعت فعال است و جامعه نیز جامعه مدرن می باشد. لذا صنایع فولادی در ای ابتدا کنترل های لازم را نداشتند و حتی این آلودگی مظهر فعالیتشان بود. اما به تدریج با افزایش دامنه آگاهی ها و نیز افزایش تکنولوژی هایی که در خدمت محیط زیست و صنعت بود و نیز تغییر رویکرد مدیران و طراحان واحدهای فولادی که می گفت هم راستا و همزمان با توسعه صنعت و افزایش ظرفیت باید ملاحظات زیست محیطی را نیز هنگام و بروز رسانی کرد صنایع فولادی امروز می توانند بسیار پاک باشند.

وی توضیح داد: با رویکرد دیگر می‌توان گفت صنایع فولادی صنایع دوستدار محیط زیست هستند چراکه ضایعات و قراضه های فلزی را که مؤجل آلودگی محیط زیست شود را می توان جمع آوری کرده و بازیافت نمود. لذا می توان اینگونه گفت که قراضه و فولاد و همینطور محصولات فولادی ازجمله معدود صنایعی هستند که قابلیت صد درصد بازیافت و استفاده مجدد را دارند.

ستاری ادامه داد: امروزه صنایع فولادی در عین حال که پتانسیل آلایندگی را دارند، می توانند صنعتی پاک و به دور از آلودگی باشند و این مسئله تنها به رویکرد مدیران آن سازمان ها و ملاحظات زیست محیطی آنها بستگی دارد. چنانچه امروزه صنعت فولاد را صنعتی آلاینده بدانیم بی انصافی است و بدون توجه به پیشرفت تکنولوژی و به خدمت گرفتن صنایع فولادی از تکنولوژی های دوستدار محیط زیست است.

وی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه ازجمله معدود شرکت هایی بوده که از همان ابتدای تاسیس، ارزیابی اثرات زیست محیطی فعالیت های خود را در منطقه با کمک تیم دانشگاهی و سازمان حفاظت محیط زیست مورد بررسی قرار داده و بر همان مبنا زیرساخت های لازم را برای کنترل آلایندگی ها، تصفیه پساب ها و مدیریت پسماندهای خود در نظر داشته است. فولاد مبارکه متناسب با افزایش ظرفیت های خود که در واقع نیاز استراتژیک کشور بوده، ملاحظات زیست محیطی را نیز دیده و متناسب با آن سیستم های کنترل آلایندگی را ارتقا داده و ظرف سالیان اخیر به لحاظ کمبود منابع آبی و دغدغه ای که جامعه اطراف از بحث مسائل آب و مصرف آن در صنعت فولاد داشته، طرح های جامعی را بر روی بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب ها داشته است.

رئیس محیط زیست فولاد مبارکه اظهار داشت: در تعامل سازنده و در حمایت از جامعه اطراف خود برای پساب های تصفیه نشده شهری، شبکه جمع آوری و هدایت پساب های ایجاد کرده تا از پساب مضر و آلاینده شهری برای مصرف در صنعت فولاد بهره بگیرد و در مقابل برداشت آب خام از رودخانه را کاهش دهد. براساس اطلاعات و گزارش هایی که انجمن جهانی فولاد به عنوان یک نهاد قابل اطمینان در دنیا در زمینه تولید، بازاریابی و فروش محصولات فولادی ارائه نموده، اکنون فولاد مبارکه الگوی کاهش مصرف آب در دنیا شناخته شده و از این جهت مورد تقدیر سازمان GIR و EFQM اروپا نیز قرار گرفته ایم. 

وی گفت: در حوزه کنترل آلاینده های هوا نیز سیستم های دفع و کنترل آلاینده را بروز رسانی کرده ایم و سطح استاندارد آنها را محدودتر می کنیم و همینطور الزامات زیست محیطی را متناسب با نظام مدیریت زیست محیطی که از سال ۷۶ تا به امروز در شرکت استقرار پیدا کرده را توسعه و بروز رسانی می کنیم. سعی ما این است که در مقیاس جهانی یک سازمان مورد پذیرش جامعه بین المللی قرار بگیریم چراکه محصولات فولاد مبارکه در ۳۰ نقطه جهان و ازجمله اروپا عرضه می شود و لازمه کار ما این است که فرآیند تولیداتمان یک فرآیند پایدار و متوازن با حفظ محیط زیست باشد.

وی تصریح کرد: براین مبنا، بر روی کاهش ضایعات دفعی در حال کار هستیم و ضایعات ویژه خود را با نظارت سازمان محیط زیست کاملا امحاء کردیم و برخی ضایعات را که یک زمانی به عنوان پسماند دور ریختی به آن نگاه می کردیم امروز بر روی آنها طرح بازیافت و فرآوری در حال انجام است و به عنوان یک.محصول جانبی صنعت فولاد به بازارهای داخلی عرضه می کنیم. نظام مدیریت زیست محیطی در فولاد مبارکه بر مبنای استاندارد ISO14000 و متناسب با آخرین ویرایش ها در حال بروز رسانی هستیم و تعامل بسیار سازنده ای با مخاطب اطراف و انجمن های کردم نهاد زیست محیطی داریم و انتظارات ذی نفعان را رصد کرده و متناسب با آن در سیاست های سازمانی لحاظ می نماییم.

ستاری، رئیس محیط‌زیست شرکت فولاد مبارکه در ادامه با ارائۀ توضیحاتی دربارۀ دستاوردهای زیست‌محیطی فولاد مبارکه تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه در حوزۀ محیط‌زیست بر سه محور صرفه‌جویی در مصارف انرژی، جمع‌آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب‌های شهری در صنعت و همچنین کاهش تولید ضایعات و حرکت به سمت پسماند صفر متمرکز شده است.

وی به اقدامات انجام‌شده در حوزۀ انرژی نیز اشاره و بیان کرد: مطالعاتی درخصوص امکان بازیابی حرارتی از گازهای خروجی دودکش‌ها و مشخصا واحد نیروگاه انجام شده و پروژه‌ای در قالب مکانیسم توسعۀ پاک تعریف شده است.

ستاری با اشاره به ذهنیت اشتباهی که در مورد صنایع فولاد وجود دارد، تأکید کرد: اینکه فولاد صنعتی آلاینده است دیدگاهی مربوط به نیم قرن گذشته است و با تغییر رویکرد مدیران و طراحان واحدهای فولادی، امروز صنعت فولاد در جهان صنعتی دوستدار محیط‌زیست است.

رئیس محیط‌زیست شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اقدامات این شرکت در حوزۀ کاهش مصارف افزود: در این حوزه، شاخص مصارف هر ناحیه تعریف شده است. علاوه بر این، با تکمیل و توسعۀ سیستم‌های تصفیۀ پساب، مشخصا سیستم‌های مدرن تصفیۀ پساب مانند واحدهای RO شرکت فولاد مبارکه به دنبال این است که سهم بازچرخانی پساب‌های تصفیه‌شده را در خطوط تولیدی افزایش دهد.

ستاری با تأکید بر این‌که در حال حاضر تمامی پساب‌های شرکت تصفیه می‌شود و در بخش کشاورزی و آبیاری فضای سبز موجود در شرکت استفاده می‌شود، ادامه داد: این شرکت در یک مرحله با توسعۀ تصفیه‌خانه‌های خود توانست ۲۰ درصد از پساب تصفیه‌شده را به ابتدای خط بازگرداند؛ ضمن این‌که با تکمیل و راه‌اندازی سیستم‌های اسمز معکوس قادر خواهد بود در این راه گام‌های مهم‌تری بردارد.وی با اشاره به اهمیت مسائل زیست‌محیطی در مجموعۀ فولاد مبارکه گفت: محصولات فولادی ازجمله معدود محصولاتی است که ۱۰۰ درصد امکان بازیافت دارد.

وی با تأکید بر این‌که فولاد مبارکه از ابتدای راه‌اندازی، اثرات زیست‌محیطی فعالیت‌هایش در منطقه را با کمک تیم دانشگاهی و سازمان محیط‌زیست مورد بررسی قرار داده، تصریح کرد: بر همین مبنا، این شرکت زیرساخت‌ها را برای کنترل آلاینده‌ها، تصفیه پساب‌ها و مدیریت پسماند در نظر داشته است.

وی با بیان اینکه در مورد کاهش ضایعات نیز تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است تصریح کرد: این شرکت فرایندهای فرآوری و فروش ضایعات را دنبال می‌کند تا بتواند از فراوری سرباره، محصول جانبی با ارزش‌افزوده ایجاد کند.

2

تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۵
شناسه مطلب : 26041
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی