ادغام شرکتهای بالادستی و پایین‌‎دستی زنجیره فولاد در جهت کاهش بهای تمام شده
پرونده تحلیلی چیلان برای کاهش بهای تمام شده صنعت فولاد (4):عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مطرح کرد: یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده و کاهش هزینه های تولید، ادغام شرکت های بالادستی و پایین دستی زنجیره فولاد  با یکدیگر است چرا که ادغام این شرکت ها یک سینرژی ایجاد می کند که منافع همه در آن دیده خواهد شد.

سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: در شرایط تحریمی فعلی و به علت کاهش مصرف فولاد در داخل، رقابت سخت تری بین تولیدکنندگان شکل گرفته است و لذا باید روی قیمت تمام شده و کاهش هزینه ها کار کنیم چون در غیر این صورت شرکت ها به نابودی کشیده شده و از بین خواهند رفت.  بنابراین باید بهره وری را افزایش و هزینه های سربار را کاهش داد.

وی افزود: یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده و کاهش هزینه های تولید، ادغام شرکت های بالادستی و پایین دستی زنجیره فولاد  با یکدیگر است چرا که ادغام این شرکت ها یک سینرژی ایجاد می کند که منافع همه در آن دیده خواهد شد.

وی با بیان اینکه جایگزین کردن قطعات و کالاهای مصرفی خارجی با نمونه های داخلی نیز یکی از راهکارهای موجود در این زمینه است، تصریح کرد: برای تهیه نمونه های داخلی این کالاها هم می توان از خود انجمن استفاده کرد . انجمن می تواند شرکت هایی که معتبر هستند و توانسته‌اند در بومی سازی موفق عمل کنند، معرفی کند. همچنین در جلسه هایی که در انجمن برای گروه های مختلف برگزار می شود، می توان از تجربیات و دانش یکدیگر و تبادل اطلاعات برای افزایش بهره وری استفاده کرد.

شهرستانی ادامه داد: حمل و نقل هم یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت تمام شده است زیرا هزینه آن مانند گذشته نیست و بسیار افزایش پیدا کرده است لذا می توان از اطلاعات همین نقشه فولادی که توسط خود انجمن ایجاد شده استفاده کرد تا هزینه حمل و نقل و زمان تحویل را کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه مصرف انرژی، آب و بازیافت محیط زیستی نیز از عوامل تاثیرگذار بر قیمت تمام شده هستند، گفت: می توانیم با بازیافت برخی از کالاها و فروش آن به شرکت های دیگر به ایجاد درآمد برای این صنعت کمک کنیم. همچنین اگر کمیته بومی سازی در انجمن پررنگ تر شود و در هربخشی بر اساس طرح های این کمیته برنامه ریزی شود می توان روی خیلی چیزها کار کرد و هزینه ها را پایین آورد.

وی در پایان تأکید کرد: تحریم ها بالاخره تمام خواهد شد و در واقع، این فرصتی برای تقویت ماست که باید از آن استفاده کنیم تا در آینده وقتی درهای مملکت باز شد حرفی برای گفتن داشته باشیم.

2

تاریخ انتشار : ۱۷ دی ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۵
شناسه مطلب : 29659
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.