یادداشت علی امرایی؛ مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگانصنعت و معدن؛ پیشران توسعه اقتصادی و اجتماعی
علی امرایی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، در یادداشتی به مناسبت روز صنعت و معدن نوشته است: جامعه جوان ایران امروز، در تفکر دستیابی به راه تعالی و گذر از موانع و مشکلات دیرینه تحقق اقتصاد متعالی ملی، نیازمند برنامه جامع و متوازن توسعه و اشتغال مولد است که بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند به عنوان پیشران و خط مقدم اقتصاد کشور ارزش‌آفرینی و عرض‌اندام کند.

متن کامل یادداشت علی امرایی؛ مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان را بخوانید:

دهم تیرماه، بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز صنعت و معدن نامیده شده‌است.
گرامی داشت و نامگذاری این روز، فرصت مغتنمی است تا به مهم‌ترین عوامل رشد و شاخصه های اصلی توسعه و موتور محرکه‌ی اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن پرداخته شود .
جامعه جوان ایران امروز، در تفکر دستیابی به راه تعالی و گذر از موانع و مشکلات دیرینه تحقق اقتصاد متعالی ملی، نیازمند برنامه جامع و متوازن توسعه و اشتغال مولد می باشد که بخش معدن و صنایع معدنی می تواند به عنوان پیشران و خط مقدم اقتصاد کشور ارزش آفرینی و عرض اندام کند.

توسعه کمی و کیفی صنایع معدنی
با نگاهی گذرا به کارنامه موفق معادن و صنایع معدنی در یک دهه گذشته و با تکیه به نگرش دولت و مجاهدتهای متخصصین و کارشناسان داخلی در توسعه کمی و کیفی صنایع معدنی در ایران به خوبی به اهمیت جایگاه صنایع معدنی دست خواهیم یافت.
توجه به ظرفیت بالقوه معادن و گسترش اکتشافات معدنی در پهنه های ارزشمند سنگ آهن کشور و ابجاد طرح های استانی و ملی در بخش صنایع معدنی بویژه فولاد نشان از اهمیت رشد و توسعه فعالیت معدنی به عنوان یک فاکتور مهم در سیاستگذاری های هدفمند برای ریل گذاری صحیح جاده ی اقتصاد پویا و متعالی در جامعه است.
در این مسیر ، تصمیم های اتخاذ شده در دولت ، مجلس ، سرمایه گذاران بخش خصوصی و مدیران در همه بخش های اداری کشور باید به شکل مکمل یکدیگر ودر یک راستا عمل کرده و به گونه ای که به پیشبرد اهداف تحقق برنامه های توسعه سند چشم انداز و تحقق جهش تولید بعنوان شعار سال باشد.

تحریم های ظالمانه و جهش تولید
یکی از مهمترین موانع رشد و توسعه در بخش صنعت و معدن، تحریم های ظالمانه ای است که از سوی آمریکا حوزه اقتصاد و صنعت را هدف قرار داده است.
نام گذاری مدبرانه سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ نشانه حمایت عالی ترین مقام نظام جمهوری اسلامی از تولید و صنعت به عنوان تنها راهکار برون رفت از شرایط حساس تحریم های ظالمانه، یک جانبه و غیر قانونی تحمیل شده، بوده و از همین رو تکریم و تجلیل تلاش گران این حوزه، قطعاً موجب دلگرمی و افزایش انگیزه کارگزاران و کارآفرینان در تحقق وظیفه ملی جهش تولید، خواهد شد.

توجه به ساخت داخل و تولید کیفی
از دیگر مظاهر ترقی و تحرک در تولید ، پرداختن به مقوله ساخت داخل و کاهش ارزبری با تمرکز بر هم افزایی و مشارکت جدی و پر شتاب در تولید کیفی و بیشتر می باشد که در این مسیر ضرورت اتمام طرح ها و پروژه های نیمه تمام و تحقق تولید کالای کیفی ساخت داخل، موجب افزایش تولید، ایجاد اشتغال، رونق صادرات می گردد. همچنین نگاه جامع بر ارتقای راندمان تولید، مدیریت واردات و استفاده از ظرفیت ها و توان داخلی را باید به عنوان راهبردهای کلان همواره در نظر داشت.
بی شک با تکیه بر پتانسیلهای غنی معدنی و توانمندیهای حاصله صنعتی در کنار منابع ارزشمند انسانی و سرمایه های اجتماعی توانمند که از کلیدی ترین عناصر چرخه توسعه اقتصادی محسوب می شوند و با مدیریت جهادی و هوشمندانه ی مدیران این عرصه شاهد حماسه آفرینی های ارزشمند در بخش صنعت و معدن که زمینه ساز رشد اقتصادی در کشور است باشیم.
نگاهی اندیشمندانه و واقع گرایانه به وضعیت موجود کسب و کارها بویژه در بحران بیماری کرونا این نکته را نمایان می سازد که باید به دنبال ثبات اقتصادی و آرامش سیاسی حاکم بر تولید و اشتغال باشیم.

تامین امنیت سرمایه گذاری
تحقق امنیت سرمایه گذاری یکی از مبانی رشد تولید و رونق اقتصادی بوده که باید تلاش کرد جامعه اقتصادی را از بحران های اجتماعی و بین المللی مصون بداریم که این هنر دیپلماسی اقتصادی یک کشور است.

حمایت از کالای ایرانی
یکی از ضروریات توانمند سازی اقتصاد کشور در تقویت صنایع کوچک و حمایت از کالاهای ایرانی و تلاش در تولید کیفی محصول و ایجاد رقابت در عرضه محصول ساخت داخل است.
با نگاهی به توانمندیهای بخش صنعت و معدن، در خواهیم یافت که رونق کسب و کارهای رایج و مورد نیاز جامعه ۸۰ میلیونی ایران خود بزرگترین شبکه اقتصادی پایدار است که باید با یک برنامه ریزی مدون و مسوولانه. در صدد تحقق ان براییم.
باید اولویت سیاست‌های اقتصادی کشور بر نهادینه کردن فرهنگ ارتقای کیفیت تولید ملی و مصرف کالای داخلی قرار گیرد.

تامین امنیت سرمایه گذاری و پاسداشت محیط زیست
بطور کلی تحقق امنیت سرمایه گذاری و استقرار نظام عدالت اقتصادی و اجتماعی در جبهه تولید و اقتصاد ملی زمینه ساز یک دوره طولانی آرامش اقتصادی و رفاه اجتماعی خواهد بود.
پرداختن به مساله آموزش و پژوهش و از جمله نکته دیگری که باید به آن توجه کرد.
از دیگر الزامات توسعه صنعت و معدن توجه به مسوولیت های اجتماعی و حفظ محیط زیست است. وظیفه‌ انسانی و اسلامی شهروندان در احترام به طبیعت، رعایت مسایل زیست محیطی و مدیریت بهینه منابع آب و انرژی بسیار حایز اهمیت است.
باید در بهره گیری از منابع خدادادی حساسیت ویژه ای داشته باشیم و برای شکر گذاری از استفاده از منابع خدادادی، با رفتار صحیح و ایفای مسوولیت های اجتماعی، در تامین منافع مشترک فرهنگی و اجتماعی شرکای تجاری و جامعه تلاش مجدانه ای داشته باشیم.
استقرار نظام عدالت اقتصادی و اجتماعی، نیازمند اتاق های فکر و تشکلهای قوی صنفی جهت هدایت برنامه ریزی ها به واقعیت های اقتصاد ملی است.

روز صنعت و معدن؛ تجدید عهد پیمان دولت و بخش خصوصی
روز ملی صنعت و معدن را می‌توان روز تجدید عهد و پیمان بخش دولتی و بخش خصوصی دانست.
روز صنعت و معدن؛ روز بزرگداشت شأن، منزلت و گرامی داشت تمامی کارآفرینان سخت کوش و پر تلاش میهن عزیزمان، ایران است که نقش کلیدی در حوزه اقتصاد و تحقق اهداف متعالی کشور دارند.
جامعه ما قدردان تلاش و نقش آفرینی صادقانه و ستودنی مردان و زنانی است که با حضور خود در سنگر جهاد اقتصادی، اقتدار ایران اسلامی را سرلوحه امور خویش قرار داده اند و مشکلات سد راه را با پشتکار طی نموده و مشکلات و چالش ها هرگز مانع همت و غیرت این مجاهدان واقعی عرصه کار و تولید و اشتغال نبوده است .
در پایان فرا رسیدن دهم تیرماه، روز ملی صنعت و معدن را به همه تولیدکنندگان، صنعتگران، معدن کاران، مدیران و تمامی کارشناسان این عرصه تبریک عرض می کنم و از درگاه ایزد متعال، آرزوی موفقیت روز افزون و سربلندی دارم.

2

تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۷
شناسه مطلب : 32009
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.