فوری و مهم؛ اختصاصی چیلاننتیجه جلسه دوم نهاوندیان برای اصلاح شیوه نامه تنظیم بازار فولاد/ مهلت یک هفته ای به وزارت صمت برای تدوین دستورالعمل اجرایی/ برنامه های صادراتی فولادسازان لحاظ می شود
جلسه دوم معاون اقتصادی رئیس جمهور با ذینفعان زنجیره فولاد برای بررسی و اصلاح "شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد" امروز از ساعت 16 آغاز شد و دقایقی قبل به پایان رسید. از مهم ترین نتایج این جلسه، الزام به تدوین دستورالعمل اجرایی برای رفع ابهامات، در نظر گرفتن مکانیسم ویژه برای فولادسازان القایی و همچنین لحاظ نمودن برنامه های صادراتی فولادسازان را می توان نام برد.

دکتر احسان دشتیانه که امروز به نمایندگی از انجمن تولیدکنندگان فولاد در جلسه حضور داشت، در گفتگو با  چیلان  در خصوص نتایج این جلسه گفت: جلسه امروز بسیار امیدوار کننده بود چرا که هم معاون رئیس جمهور و هم مدیران وزارت صمت و سایر مسئولین حاضر در جلسه بر لزوم رشد صادرات فولاد تاکید داشتند.

دشتیانه اظهار داشت: آقای دکتر نهاوندیان در این جلسه تاکید کرد که دولت با ابلاغ این شیوه نامه به هیچ عنوان به دنبال امضای طلایی و توزیع رانت نیست و اگر چنین موردی هم اتفاق بیفتد به شدت با آن برخورد خواهد کرد. ضمن اینکه ایشان بر نکات مثبت این شیوه نامه از جمله حذف سقف رقابت و محور بودن ساز و کار بورس کالا و تامین نیاز داخلی در کنار رشد صادرات تاکید داشتند.

وی در خصوص نتایج جلسه هم به  چیلان  گفت: اعتراض انجمن فولاد به اجرای شیوه نامه توسط معاون معدنی وزارت صمت قبل از اصلاح آن اعلام شد و با توجه به ابهامات مطرح شده و تفسیر های متفاوت و جمع بندی نظرات حاضرین، قرار شد در کارگروه مصوب شده در جلسه قبل، دستورالعمل اجرایی این شیوه نامه با هدف رفع ابهامات، لحاظ نمودن برنامه ها و تعهدات صادراتی کارخانجات و احصاء موارد استثنا ظرف یک هفته تدوین گردد.
همچنین قرار شد میزان عرضه داخلی واحدهای فولادی هم با در نظرگرفتن عملکرد و برنامه های صادراتی کارخانجات، در همین دستورالعمل به صورت فرموله شده تعیین گردد تا از تفسیرهای متفاوت و شائبه های امضای طلایی جلوگیری شود.

دشتیانه ادامه داد: در مورد فولادسازان القایی هم مقرر شد با توجه به وضعیت خاص آنها در مقیاس تولید، تامین مواد اولیه و بازارهای فروش، در کمیته ای با محوریت وزارت صمت و با مشارکت انجمن فولاد و بورس کالا برای حل مسائل آنان چاره اندیشی شود. البته آقای دکتر نهاوندیان تاکید داشتند که قرار نیست این راهکار ویژه مبتنی بر فروش خارج از بورس باشد بلکه باید این مکانیسم خاص به گونه ای طراحی شود که محوریت بورس کالا در فروش داخلی محصولات فولادی حفظ گردد.

عضو هیئت مدیره ذوب آهن خاطر نشان کرد: در جلسه امروز چالش تعهدات صادراتی فولادسازان برای ماه های آتی نیز مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد  دستورالعمل اجرایی شیوه نامه طوری تدوین شود که این تعهدات در نظر گرفته شود یعنی به طور مثال در تبصره ماده ۱۰، میزان عرضه واحدها برای اجرا از ۳ ماه آینده تعیین گردد تا واحدهای فولادی بتوانند برای صادرات خود برنامه ریزی کنند.

دشتیانه در پایان گفتگوی خود با  چیلان  از رئیس سازمان بورس نیز تشکر کرد و گفت: به عنوان یک نماینده کوچک از جانب تولیدکنندگان فولاد و جامعه سهامداری، لازم است از آقای دکتر قالیباف رئیس سازمان بورس و اوراق بهاردار نیز تشکر کنیم که به عنوان یک مدیر شجاع، به خوبی از منافع سهامداران دفاع کردند.

 

2

تاریخ انتشار : ۸ آذر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۷
شناسه مطلب : 33791
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی