نتیجه معاملات مقاطع طویل فولادی: تنها ۰.۳ درصد محصولات نوردیِ عرضه شده فروش رفت!/ صادرات فولاد قربانی ضعف در سیاست‌گذاری (به همراه جدول)
امروز چهارشنبه ۱۷ دی، بورس کالا میزبان عرضه ۲۳۴ هزار و ۸۲۹ تن انواع مقاطع طویل فولادی بود که در نهایت این عرضه‌ها به معامله ۷۵۵ تن از این محصولات فولادی ختم شد! در واقع، امروز تنها ۰.۳ درصد مقاطع عرضه شده به فروش رفت و این یعنی با شرایط فعلی تقریباً هیچ تقاضایی برای مقاطع طویل در بورس کالا وجود ندارد!

به گزارش  چیلان ، امروز چهارشنبه ۱۷ دی، بورس کالا میزبان عرضه ۲۳۴ هزار و ۸۲۹ تن انواع مقاطع طویل فولادی بود که در نهایت این عرضه‌ها به معامله ۷۵۵ تن از این محصولات فولادی ختم شد! در واقع، امروز تنها ۰.۳ درصد مقاطع عرضه شده به فروش رفت و این یعنی با شرایطفعلی تقریباً هیچ تقاضایی برای مقاطع طویل در بورس کالا وجود ندارد!

معاملات میلگرد امروز در قیمت پایه ۱۲۹۲۰ تومان به ازای هر کیلو انجام شد. میلگرد با احتساب نرخ ارز نیمایی مبنای معاملات محصولات پتروشیمی (دلار ۲۵۵۶۴ تومانی)، امروز با قیمت ۵۰۵ دلار به ازای هر تن در بورس کالا معامله شد و در این قیمت نیز تقاضای بسیار ناچیزی برای میلگرد وجود داشت! این در حالی است که میلگرد CIS در حال حاضر در محدوده قیمتی ۶۵۰ تا ۶۷۰ دلار به ازای هر تن قرار دارد و در واقع، قیمت میلگرد در بورس کالا ۲۳.۵ درصد پایین‌تر از نرخ‌های جهانی است!

ضعف تقاضا به شدت در معاملات مقاطع طویل فولادی امروز مشهود بود و حواشی اخیر پیرامون نرخ پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا، به این ضعف تقاضا دامن زده است. در شرایط فعلی بازار داخلی و ساخت‌وسازها در رکود به سر می‌برد و راهی نیست که صادرات فولاد مورد تشویق قرار گیرد. از قضا در بازارهای صادراتی نیز قیمت‌ها تا سطح کم‌سابقه‌ای بالا رفته و یک فرصت طلایی در مقابل تولیدکنندگان فولاد ایران قرار دارد. متأسفانه سیاست‌گذاران و نهادهای دولتی این فرصت طلایی را یک‌سره نادیده گرفته‌اند و نه تنهایی برنامه‌ای برای افزایش صادرات فولاد ندارند، بلکه همچنان مُصر هستند که محدودیت‌های غیرقابل‌توجیه در حوزه صادرات فولاد همچنان پابرجا بماند. به‌نظر می‌رسد تأکید و اصرار بیش از حد بر کنترل دستوری بازار فولاد باعث شده تا عده‌ای سوراخ دعا را گم کنند و ضعف در سیاست‌گذاری باعث قربانی شدن صادرات فولاد شده است.

امروز به لحاظ ارزشی، جمعا ۹.۹ میلیارد تومان مقاطع طویل فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت!

در جدول زیر نتایج معاملات امروز مقاطع طویل فولادی در بورس کالا را ببینید. اطلاعات معامله نظیر قیمت میانگین، قیمت پایه، میزان تقاضا و … در این جدول قابل مشاهده است.

قیمت مقاطع طویل فولادی

2

تاریخ انتشار : ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۴
شناسه مطلب : 34341
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.