چیلان بررسی می‌کند:پاسخ به یک ابهام: آیا صادرات سنگ آهن آزاد شده است؟
با نامه اخیر سعید عباسپور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به گمرک این شائبه به‌وجود آمده است که صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله آزاد شده است و نیاز به تیک صادراتی وزارت صمت ندارد. بررسی چیلان نشان می‌دهد که آزاد شدن صادرات سنگ آهن صحت ندارد: در واقع صادرات سنگ آهن همچنان نیاز به تأیید دفتر صنایع معدنی وزارت صمت دارد و علاوه بر دریافت «تیک صادراتی»، عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن نیز باید پرداخت شود.

پیگیری  چیلان  از منابع مطلع حاکی از این است که نامه ۲۷ دی‌ماه مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به گمرک تنها بدین معناست که مقررات وضع‌شده در ۷ تیرماه سال جاری برای صادرات سنگ آهن ملغی شده و مقررات پیشین در مورد صادرات سنگ آهن، از جمله الزام به دریافت تیک صادراتی از دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و پرداخت عوارض گمرکی، همچنان پابرجاست.

در تیرماه سال جاری، برای حمایت از واحدهای تولید فولاد و استفاده حداکثری از ظرفیت تولید فولاد در کشور مقرر شد که صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله تنها به اقلامی محدود شود که مورد استفاده تولیدکنندگان فولاد کشور نیست و صادرات در این اقلام نیز تنها با تأیید معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و پرداخت عوارض صورت گیرد. اکنون این دستورالعمل که از تیرماه تاکنون نافذ بوده، ملغی شده است.

پیگیری  چیلان  از منابع موثق نشان می‌دهد که صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله از این به بعد بر اساس نامه ۷ خرداد ۹۸ وزیر صمت به گمرک صورت خواهد گرفت. طبق این نامه، صادرات سنگ آهن، کنسانتره و گندله پس از دریافت تیک صادراتی وزارت صمت و پرداخت عوارض ۲۵ درصدی امکان‌پذیر خواهد بود. تصویر این نامه را ببینید:

آهن

2

تاریخ انتشار : ۴ بهمن ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۱
شناسه مطلب : 34515
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی