دبیر انجمن فولاد مطرح کرد:افزایش قیمت فولاد در بازار پیش‌بینی نمی‌شود/ ممکن است مباحث مربوط به احیای برجام، باعث کاهش قیمت ارز و فولاد شود
سید رسول خلیفه‌سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد پیش‌بینی قیمت فولاد در بازار داخلی گفت: با توجه به شرایط سیاسی و موضوع مذاکرات برجامی که مطرح است، احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد وجود دارد. در حال حاضر مشخص نیست که نرخ ارز تحت تاثیر همین مذاکرات، در چه محدوده‌ قیمتی قرار گیرد. ممکن است که روند کاهشی در نرخ ارز ایجاد و به‌تبع قیمت فولاد نیز کاهشی شود. حتی اگر افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی وجود داشته باشد، این عامل با آن مقابله خواهد کرد و در نتیجه سیاست‌ خارجی، ممکن است قیمت فولاد به سمت و سوی کاهشی هدایت شود.

سید رسول خلیفه‌سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مورد پیش‌بینی قیمت فولاد در بازار داخلی گفت: با توجه به شرایط سیاسی و موضوع مذاکرات برجامی که مطرح است، احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد وجود دارد. در حال حاضر مشخص نیست که نرخ ارز تحت تاثیر همین مذاکرات، در چه محدوده‌ قیمتی قرار گیرد.

دبیر انجمن فولاد گفت: ممکن است که روند کاهشی در نرخ ارز ایجاد و به‌تبع قیمت فولاد نیز کاهشی شود. حتی اگر افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی وجود داشته باشد، این عامل با آن مقابله خواهد کرد و در نتیجه سیاست‌ خارجی، ممکن است قیمت فولاد به سمت و سوی کاهشی هدایت شود. در حال حاضر سیگنال‌های افزایش قیمت نیز در بازار حس نمی‌شود و پیش‌بینی هم نمی‌شود.

این مقام صنعتی در رابطه با میان عرضه تولیدکنندگان به بازار داخلی و صحت این موضوع که تمایلی برای فروش در بازارهای داخلی توسط تولیدکننده وجود ندارد، گفت: طبق آمار به تناسب نیاز داخل که بیش از ۱۴ الی ۱۵ میلیون تن هم نیست، تولیدکنندگان فولاد بعضا تا دو برابر نیاز، تولید فولاد دارند. بنابراین مشکلی از بابت کمبود عرضه و تامین نیاز بازارهای داخل وجود ندارد. ضمن اینکه صادرات نیز محدودیت‌هایی داشته و هر تولیدکننده قادر به صادرات نیست؛ فلذا مازاد تولید اگر روانه بازار نشود، تولیدکننده با آن باید چه کاری کند؟

خلیفه سلطانی، گمانه‌زنی‌ها برای افزایش قیمت فولاد در بازار را بیشتر تبلیغ‌گونه و ناشی از جو روانی دانسته که عده‌ای بخواهند بر افزایش قیمت‌ها دامن بزنند؛ براین اساس عدم عرضه فولاد تولیدی توسط تولیدکننده به بازار را رد کرده و گفت: در آغاز هر سال جدید، بسیاری خرید مازاد انجام می‌دهند و انبارهای خود را پر می‌کنند، سپس منتظر این هستند که با ایجاد یک جو روانی، قیمت‌ها افزایشی شده و بتوانند با قیمت بالاتر، کالای خود را بفروشند؛ اما در حقیقت نه‌تنها افزایش قیمت فولاد در بازار پیش‌بینی نمی‌شود، بلکه همانطور که اشاره شد امکان کاهش قیمت‌ها با توجه به کاهش نرخ ارز نیز وجود دارد.

2

تاریخ انتشار : ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۵
شناسه مطلب : 35127
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.