موانع تولید ورق سرد در کشور
از نظر غلامرضا خلیقی مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا مهم‌ترین مانع تولید برای تولیدکنندگان ورق سرد در حال حاضر تأمین مواد اولیه و نقدینگی سنگین موردنیاز برای خرید مواد اولیه است.

مهم‌ترین مانع تولید برای تولیدکنندگان ورق سرد در حال حاضر تأمین مواد اولیه و نقدینگی سنگین موردنیاز برای خرید مواد اولیه است.

برای حل مشکل تأمین مواد اولیه، ضرورت دارد که برای تولیدکنندگان بزرگ ورق سرد، سهمیه اختصاصی مواد اولیه درنظر گرفته شود و به‌ٌصورت پایدار برای این شرکت‌ها عرضه اختصاصی درنظر گرفته شود.

تعیین سهمیه و عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان بزرگ ورق سرد، در نهایت مانع از شکل گرفتن رقابت کاذب و بالا رفتن بی‌دلیل قیمت‌ها می‌شود. یک مسئله مهم دیگر، دسترسی پایدار به خدمات جانبی و منابع انرژی است. قطعی برق و گاز در سال گذشته باعث شد که فولاد غرب آسیا چیزی حدود ۲۵ هزار تن تولید خود را از دست بدهد. جیره‌بندی مصرف برق یا خاموشی اجباری قطعاً کاهش تولید را به همراه خواهد داشت.

یک مانع دیگر در مسیر تولید، مربوط به وارد کردن قطعات یدکی و طولانی شدن پروسه تخصیص ارز است. با وجود این‌که ما ارز نیمایی دریافت می‌کنیم، اما تخصیص این ارز گاهاً یک‌ماه تا چهل روز از زمان ثبت سفارش طول می‌کشد و مشکلاتی نیز در خصوص انتقال ارز وجود دارد.

2

تاریخ انتشار : ۱۳ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۲
شناسه مطلب : 36677
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی