شفاف‌سازی وزیر صمت درباره معادن محبوس
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن شفاف سازی شبهات مطرح شده در خصوص طرح آزادسازی معادن غیرفعال ، اجرای این طرح شجاعانه و خردمندانه را افتخار نظام و دولت ارزیابی کرد که آثار و پیامدهای مثبت بسیاری را برای کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش  چیلان ، علیرضا رزم حسینی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تشریح طرح آزادسازی ۶۰۰۰ محدوده و معدن غیرفعال کشور، گفت: براساس مطالبات جدی مقام معظم رهبری، مسئولین عالی نظام، فعالان اقتصادی و نمایندگان مردم و همچنین بر اساس برنامه هایی که در هنگامه رأی اعتماد در مجلس ارائه نمودم، معادن و محدوده های حبس شده ، غیر فعال و راکد شناسایی شد و این محدوده ها و معادن را در قالب بسته‌های سرمایه‌گذاری به صورت کاملا تخصصی و کارشناسی و با مشورت از تمامی فعالان بخش خصوصی برای مزایده عمومی در اختیار افراد دارای اهلیت و صلاحیت قرار دادیم که فرآیند واگذاری کاملا الکترونیکی و قانونی و شفاف در سطح کشور انجام می‌شود و محدوده‌ها و معادنی که واگذار می‌شوند فاقد معارض دولتی و مردمی و بدون هیچگونه تعارض می‌باشند.

وزیر صمت اجرای این طرح را بی ارتباط با هرگونه موضوع سیاسی و انتخاباتی دانست و با تأکید بر فرمایش رهبری در خصوص ضرورت فعالیت مسئولان تا آخرین دقایق مسئولیت، خاطر نشان کرد: ما می توانستیم هیچگونه ابتکارو ایده و فعالیتی نداشته باشیم و بدون مشکل و مواخذه دوران وزارت را به پایان برسانیم، اما براساس مشی دغدغه مندانه با شجاعت و اقدام کارشناسی و علمی بسیار زیاد این طرح بزرگ و را به اجرا درآورده و برای دولت بعد یک ریل گذاری بسیار خوب و مفید را در این حوزه برای تحقق جهش گسترده معدنی و فعال شدن ظرفیت های فراوان آن در کشور فراهم کردیم.

وی با اشاره به تحرکات مافیایی افرادی که از خلع ید معادن راکد و غیرفعال کشور و واگذاری آن ها به افراد دارای صلاحیت و اهلیت دچار خسران می شوند، افزود: در تمامی استان های کشور و از طریق رسانه های مکتوب و مجازی و صدا و سیما اطلاع رسانی بسیار مناسبی صورت گرفته و اطلاعات مربوط به این مزایده سراسری در تمامی سازمان های صمت استان ها جهت بهره مندی متقاضیان قرار دارد و با عنایت به برگزاری مزایده به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه ستاد دولت، امکان استفاده افراد از رانت اطلاعاتی و حواشی دیگر وجود نخواهد داشت.

رزم حسینی در پاسخ به پرسشی در خصوص امکان حضور جوانان متخصص جویای کار و همچنین میزان تضامین ارائه شده در طرح، گفت: برای هر گروه از مواد معدنی مربوط به این معادن مبالغ متفاوتی بسته به میزان سرمایه مورد نیاز عملیات های اکتشافی و استخراجی و فراوری در نظر گرفته شده تا ضمن امکان بهره مندی همگانی مجددا معادن به دلیل عدم توانایی مالی و یا هر دلیل دیگری دچار رکود و انجماد نشوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به بزرگی و گستردگی این اقدام شجاعانه و افتخار آمیز اشاره کرد و افزود: هم برای دولت فعلی و هم برای دولت بعدی اجرای این طرح افتخار بزرگی است و اساسا در حال حاضر قرار نیست مبلغی از متقاضیان در این خصوص دریافت گردد و صرفا بعد از طی فرایندهای طولانی واگذاری بین ۶ماه تا یک سال آینده نسبت به برقراری مقدمات فعالیت معادن و دریافت حقوق دولتی آن ها اقدام خواهد شد.

صنعت 2

اجازه ندادیم حتی یک معدن بدون مزایده واگذار شود

رزم‌حسینی ضمن تاکید براینکه معادن جزو انفال هستند و بایستی فعال باشند، گفت: تیم کارشناسی تشکیل و مقدمات فراهم شد و وفق مقررات بر اساس سامانه ستاد (مربوط به دولت الکترونیک) موضوع طبق مزایده دنبال می‌شود. حدود ۶۰۰۰ معدن شامل پروانه اکتشاف، پروانه بهره‌برداری یا محدوده معدنی به صورت مزایده قانونی و کاملا شفاف رسیدگی شد. حتی یک مورد هم نداشتیم که بدون مزایده برگزار شود. این موضوع پیش از انتخابات بود و ارتباطی هم با موضوع انتخابات نداشت و وظیفه ذاتی وزارت صمت در پایان دولت بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۴۰۰ تا ۲۵۰۰ معدن به مزایده رفته و برای الباقی هنوز متقاضی اعلام نشده است، گفت: نکته مهم اینجاست علاوه‌ براینکه معدنی فعال می‌شود، از مجوزفروشی نیز جلوگیری می‌شود. ضمن اینکه معدن راکدی که در اختیار افراد در نقاط مختلف بوده که به هرحال دارای منفعت و صاحبان معادن بودند، طبق قانون بایستی خریداری می‌شده است که کار به درستی صورت گرفت و نه‌تنها هیچگونه شبهه ‌ای در آن نیست، بلکه یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در این مقطع بوده است. کسی جرئت نمی‌کرد به این معادن دست بزند؛ اما زمانی که شجاعانه اقدام می‌شود، حاشیه‌های اینچینی نیز ایجاد می‌شود.

معادن کوچک و متوسط فعال می‌شوند

وی با بیان اینکه کارهای بزرگی در صنایع معدنی طی سال‌های اخیر صورت گرفته است، تاکید کرد: برای اینکه مواد میلیون‌ها تن معدنی را از فلات ایران حمل نکنند و در جاده‌های کشور و در ترافیک قرار نگیرد، تصمیم گرفته شد که آب را به کنار معادن بیاورند. این کار بزرگ صورت گرفته تا حمل‌ونقل صورت نگیرد و محصول نهایی مستقیم به خلیج‌فارس برای صادرات منتقل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با معادن کوچک نیز گفت: معدن‌داران بزرگ در بورس فعال هستند اما دو اقدام صورت گرفته است. هلدینگ‌هایی ازمعادن کوچک تشکیل و شرکت ملی مس متعهد شد تا معادن کوچک کنسانتره مس را به صورت هلدینگ تشکیل دهد و محصول را خریداری کند. همچنین معادن کوچک توسط ایمیدرو تجمیع می شود و در برنامه ما هست که به لحاظ فنی، خرید تضمیمی و احتمالا موضوعات مالی کمک‌کننده باشیم. جلساتی با بورس کالا برگزار شده و بخشی اکنون به صورت آزمایشی دنبال می‌شود.

وی در پایان با تشریح برخی آمارهای عملکردی بخش معدن در یک سال گذشته به اجرای طرح عظیم انتقال آب شیرین خلیج فارس و دریای عمان به شرق و فلات مرکزی کشور توسط شرکت های معدنی وابسته به وزارت صمت اشاره کرد و گفت: تفاهمنامه ای نیز برای تأمین ده هزار مگاوات برق مورد نیاز واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی با شرکت های بزرگ کشور منعقد شده که در مرحله اخذ مجوزات آن هستیم و به زودی با منابع خود شرکت ها ضمن کمک به شرایط تولیدی برق کشور، مشکل تأمین برق واحدهای صنعتی و معدنی هم برای همیشه حل خواهد شد.

2

تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۸
شناسه مطلب : 36805
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی