اهتمام فولاد مبارکه اصفهان در استفاده از کاتالیست نفت و گاز سرو
زنجیره کاتالیست صنعت فولاد در مگامادول سبا مجتمع فولاد مبارکه اصفهان توسط نفت و گاز سرو تکمیل گردید.

به گزارش  چیلان ، اواخر سال ۱۳۹۲،  صنعت فولاد کشور شاهد راه اندازی یک ریفورمر فولادی با کاتالیست های تماما ایرانی ، تولیدی شرکت نفت و گاز سرو بود. این امر با پیشگام شدن فولاد مبارکه اصفهان در استفاده از کاتالیست های تولید داخل از سال ۱۳۸۵ در کنار  شرکت فولاد خوزستان برای بومی سازی کاتالیست های احیا مستقیم آهن محقق گردید.

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان دارای ۶ مادول و ۳ مگامادول در واحد احیا مستقیم بوده که بعنوان بزرگترین مجتمع فولادی در تولید آهن اسفنجی شناخته می شود. به طوری با اعتماد حاصل شده تاکنون ۸ ریفومر این مجتمع با کاتالیست های شرکت نفت و گاز سرو بارگذاری و در مدار تولید قرار گرفت که بارگذاری کاتالیست های دو مگاریفورمر خرازی و سبا، با محصولات شرکت نفت و گاز سرو، بعنوان دو نقطه درخشان این اقدام ملی به شمار می آید.

هفته گذشته و در عملیات تعمیرات مگامادول سبا مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، کاتالیست دیگری از این شرکت در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان استفاده شد. کاتالیست های سولفورزدایی شرکت نفت و گاز سرو در مخازن سولفورزدایی مگامادول سبا مجتمع فولاد مبارکه اصفهان استفاده شد،و این ریفورمر عملا با کاتالیست­های تماما ایرانی در مدار تولید قرار گرفت و زنجیره کاتالیست مورد نیاز صنعت فولاد در این مجتمع تکمیل گردید.

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان که پیشتر نیز از کاتالیست های نفت و گاز سرو در این مگامادول جهت تولید آهن اسفنجی بهره گرفته بود، با رصد داده­های فرآیندی و اطلاعات تولیدی واحد مذکور، نقش برجسته این کاتالیست­ها و پایداری و عملکرد مطلوب آن را مشاهده نمود.

لازم به توضیح است که استفاده از گاز طبیعی و همچنین گندله آهن با درصد سولفور زیاد موجب مشکلات عدیده­ای در واحدهای احیای مستقیم آهن می­گردد لذا جاذب های سولفورزدایی نقش حیاتی در تولید محصولی باکیفیت ایفا می کنند. کاتالیست های سولفورزدایی شرکت نفت و گاز سرو با اهتمام و تحقیقات کارشناسان و مهندسان این شرکت تولید شده و لذا انتظار می­رود که این کاتالیست ها عملکردی مطلوب و پایداری بالایی داشته باشند.

شایان به ذکر است که نسل جدیدی از تکنولوژی تولید کاتالیست در شرکت نفت و گاز سرو برای تولید کاتالیست های فولادی استفاده می شود که باعث افزایش طول عمر کاتالیست، بهبود عملکرد آن و کاهش هزینه های شرکت های فولادی در خرید و تعویض این کالای استراتژیک میشود.

صنعت فولاد کشور در حال حاضر شاهد فعالیت ۱۵ریفورمر و مگاریفورمر با کاتالیست نفت و گاز سرو بوده که نشان از نقش پررنگ شرکت نفت و گاز سرو در صنعت فولاد دارد.

2

تاریخ انتشار : ۵ مرداد ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۸
شناسه مطلب : 37095
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی