چیلان گزارش می‌دهد:در نشست هم اندیشی رسته آهن اسفنجی انجمن فولاد درخواست شد: محدودیت تامین گاز بین همه صنایع به طور عادلانه توزیع شود  
مهندس اسدالله فرشاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با چیلان در خصوص نتایج نشست رسته آهن اسفنجی این انجمن گفت: استقبال خوبی از این نشست به عمل آمد و همه شرکت های تولید کننده در این جلسه حضور یافتند که می توان به شرکت های فولاد خراسان، آهن و فولاد غدیر نی ریز، پارس فولاد سبزوار، فولاد میانه، مجتمع فولاد اردکان، توسعه آهن و فولاد گل گهر، فولاد قائنات، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان و فولاد کاوه جنوب اشاره کرد.

به گزارش  چیلان ، مهندس فرشاد گفت: رسته آهن اسفنجی مانند دیگر رسته های زنجیره فولاد از قطعی های پیاپی برق در تابستان امسال متضرر شدند. زمانی که فولادسازان کشور در پی قطع برق با کاهش تولید رو به رو می شوند، در نتیجه از مواد اولیه کمتری استفاده می کنند و همین امر بر میزان تولید کارخانجات آهن اسفنجی نیز تاثیرگذار است و آن ها نیز می بایست میزان تولید خود را کاهش دهند زیرا برای مدت طولانی نمی توان آهن اسفنجی را انباشت کرد .

وی ادامه داد : محور اصلی نشست رسته آهن اسفنجی بحث در خصوص پیش بینی محدودیت گاز در فصل سرما بود. این محدودیت ها در سال های اخیر معمولا از دی ماه آغاز می شود و لذا برای پیشگیری از مشکلات ناشی از قطعی گاز همفکری شد تا تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

مهندس فرشادگفت: در این جلسه مقرر شد همکاران اطلاعات دقیق دیماند و مصرف گاز مجموعه خود را استخراج کرده و در اختیار انجمن نیز قرار دهند تا پیگیری لازم از طریق جلسات مشترک انجمن با وزارتخانه صمت و نفت و شرکت ملی گاز انجام شود.

رسته آهن اسفنجی

کل مصرف گاز زنجیره فولاد، فقط ۷ درصد مصرف کشور است

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد گفت: با توجه به آمار ارائه شده توسط شرکت ملی گاز، پیش بینی شده است که حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز در ایام پیک، مصرف را کاهش دهند که این اقدام بدون برنامه ریزی صحیح و لحاظ نمودن اطلاعات واقعی از همه صنایع، سبب آسیب جدی به تولید فولاد کشور می شود.

وی افزود: برآورد انجمن بر این است که اگر ۳۲ میلیون تن آهن اسفنجی در سال تولید شود، پیک مصرفی گاز واحدهای احیاء مستقیم حدود ۲۹ میلیون مترمکعب در روز است.  در بخش گندله سازی تقریبا یک پنجم این مقدار و در بخش نورد و فولادسازی ها هم تقریبا معادل گندله سازی مصرف گاز وجود دارد. بنابراین کل مصرف زنجیره فولاد به حدود ۴۵ میلیون مترمکعب در روز می رسد که معادل ۷ درصد مصرف گاز کشور است.

فرشاد اضافه کرد: ترکیب  مصرف گاز در کشور به گونه ای است که حدود ۱۱ درصد خوراک پتروشیمی ، ۹ درصد سوخت پتروشیمی ، ۴۱ درصد مصارف خانگی ، ۲۵ درصد صنعت ، ۲ درصد کشاورزی ، ۴ درصد تجاری ، ۶ درصد حمل و نقل و ۷ درصد کل زنجیره فولاد را در برمی گیرد.  پس این ضرورت وجود دارد اطلاعات دقیق و کاملی از وضعیت مصرفی خود را به وزارت خانه های صمت و نفت ارائه دهیم.

وی ادامه داد: مسئله ای که در این جلسه به عنوان شاه کلید حل مسئله مطرح شد، توزیع عادلانه مصرف گاز در کل کشور است. بنابراین اگر محدویتی نیز بخواهد در ماه های آتی اعمال شود، بایدکاملا عادلانه بین همه صنایع تقسیم شود.

رسته اهن

بخش خصوصی می تواند به دولت در واردات گاز کمک کند

مهندس فرشاد در خصوص پیشنهاد سوخت جایگزین هم گفت: سوخت های جایگزین پیشنهاد جالبی نیست چرا که اکثر کارخانه های احیاء مستقیم، قابلیت مصرف سوخت دوگانه ندارند و اگر هم داشته باشند، در مصرف آن محدودیت هایی وجود دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد گفت: می توان برای جبران کمبود گاز برنامه ریزی کرد به طور مثال دولت و یا بخش خصوصی را وارد عرصه کرد تا این بخش بتواند با کمک به دولت در خرید گاز از کشور ترکمنستان، کمبود گاز  صنایع شمال شرق کشور را جبران کند.

ثبت اطلاعات تولیدکنندگان آهن اسفنجی در سامانه جامع تجارت

وی افزود: موردی دیگر که در این جلسه هم اندیشی مطرح و قرار شد در جلسات بعدی پیگیری شود بحث ثبت اطلاعات شرکت ها در سامانه جامع تجارت است.

وی گفت: با توجه به این که مدیر کل دفتر صتایع معدنی وزارت صمت به روسای سازمان های صمت استان ها و تمامی فعالان تولید و توزیع کل زنجیره فولاد تاکید کرده در راستای شفاف سازی توزیع زنجیره تامین کالاهای بورسی اطلاعاتشان را درسامانه جامع تجارت ثبت کنند ، انجمن از همه اعضا خواسته است اطلاعاتشان را در این سامانه ثبت کنند.

2

تاریخ انتشار : ۵ آبان ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۱
شناسه مطلب : 38886
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.