زیرساخت و تامین انرژی؛ بزرگترین مانع تولید معدن و صنایع معدنی  
در 5 سال اخیر رهبر معظم انقلاب با آینده نگری، نامگذاری و هدف گذاری سال را به "تولید و اقتصاد مقاومتی" اختصاص داده و انتظار نیز این بود که مسئولان اجرایی کشور برنامه‌های خود را در چارچوب این هدف گذاری ترسیم کنند.
محمد سپهر

در ۵ سال اخیر رهبر معظم انقلاب با آینده نگری، نامگذاری و هدف گذاری سال را به “تولید و اقتصاد مقاومتی” اختصاص داده و انتظار نیز این بود که مسئولان اجرایی کشور برنامه‌های خود را در چارچوب این هدف گذاری ترسیم کنند. به طور مشخص در ۳ سال اخیر موضوع رونق تولید، جهش تولید و تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها مورد تاکید ویژه رهبری برای نامگذاری سال ها بوده است.

شکی نیست که بار اصلی تولید کشور به عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و تاکنون این وزارتخانه در بخش های مختلف تلاش کرده، ظرفیت های مناسبی برای جهش تولید در کشور ایجاد کند.

یکی از بخش هایی که توانسته به خوبی در راستای منویات رهبری انقلاب گام بردارد، معدن و صنایع معدنی است که در روزهای سخت تحریم نیز در کنار ملت ایران و متکی به داخل، ضمن رونق تولید توانست بخش عمده ارز و نیازهای کشور در سایر بخش ها را تامین کند.

اکنون این بخش از اقتصاد کشور در رسیدن به چشم اندازها و  رقابت با کشورهای پیشرو علیرغم محدودیت های فراوان، از سرعت قابل قبولی برخوردار است، اما آنچه به عنوان مانع برای این صنعت در کشور وجود دارد، موضوع زیرساخت و انرژی است.

قطعی برق در تابستان و گاز در زمستان، کمبود خطوط ریلی و جاده، موجب شده تا معدن و صنایع معدنی آنگونه که باید و شاید نتواند به اهداف پیش بینی شده برسد، هرچند راهبری ایمیدرو و مشارکت شرکت ها در بخش معدن و صنایع معدنی موجب شده، تا کمبودها در زیرساخت را معطل دیگران نگذارند و پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس به چند استان کشور، تفاهم ایجاد ۱۰ هزار مگاوات با وزارت نیرو و مشارکت در ایجاد بزرگراه ها و خطوط ریلی با وزارت راه، از جمله این اقدامات است.

اما اگر قرار باشد همه زیرساخت های مورد نیاز صنایع معدنی با پیگیری ایمیدرو و توسط خود شرکت ها صورت پذیرد، نقش وزارتخانه های تخصصی برای مانع زدایی از تولید و ایجاد بستر و زیرساخت فعالیت تولیدی در کشور چیست؟

نمی شود هم برق و گاز قطع باشد و تولید متوقف شود و هم از این صنایع  انتظار افزایش عرضه به بازار و تعادل قیمت را داشت. در چنین شرایطی حرف از رقابت با شرکت های بزرگ در دنیا مفهومی نخواهد داشت و با عرض تاسف امروز بزرگترین مانع تولید، نبود زیرساخت کافی و سختی تامین انرژی برای نقش آفرینی معدن و صنایع معدنی است.

معدن و صنایع معدنی در بخش تولید به سرعت و به اندازه قابل توجه سرمایه گذاری و ظرفیت سازی کرده اند، اما استفاده از همه این ظرفیت نیازمند همراهی و همکاری وزارتخانه های نیرو، نفت و راه می باشد؛ چرا که همه در یک کشتی نشسته ایم و تولید حوزه معدن و صنایع معدنی در خدمت اهداف و راهبردهای نظام است و برای مردم تولید، ارزآوری و اشتغال زایی به همراه دارد. به عبارتی، اگر می خواهیم تولید جان بگیرد، تامین مناسب، ارزان و به موقع زیرساخت های مورد نیاز را جدی بگیریم و اجازه دهیم این صنعت به جای تمرکز به زیرساخت و تامین انرژی، بر صنایع پایین دستی، ایجاد ارزش افزوده بالاتر و استفاده از تکنولوژی روز متمرکز شده تا بتواند نقش بهتری در راستای خدمت به کشور ایفا کند.

2

تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۱
شناسه مطلب : 39732
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.