بهمن آرمان در گفت‌وگو با چیلان به مسئله بحران آب در کشور پرداخت:جریان ضدتوسعه‌ای تخریب فولاد مبارکه را نشانه گرفته‌اند
میزان برداشت آب فولاد مبارکه از زاینده رود فقط 1.5 درصد از کل آب رودخانه است! کسانی که فولاد مبارکه را متهم بحران آب معرفی می‌کنند، چرا نمی‌گویند با این میزان برداشت آب از حوزه زاینده رود چه میزان برنج و میوه و با چه ارزش افزوده‌ای تولید می‌شد؟

به گزارش  چیلان ، دکتر بهمن آرمان، اقتصاددان، در گفت‌وگو با  چیلان  اظهار داشت: جریان‌های ضدتوسعه‌ای در ایران که بعضاً خط‌مشی خود را خارج از کشور می‌گیرند، صنعتی شدن استان اصفهان و به‌طور مشخص فولاد مبارکه را علت خشک شدن زاینده رود عنوان می‌کنند، در حالی که تولید فولاد مبارکه نسبت به طرح اولیه ۴ برابر شده و برداشت این شرکت از رودخانه زیر ۱۵ میلیون مترمکعب است که در برابر آورد زاینده رود اصلاً عددی نیست و این شرکت با سرمایه‌گذاری سنگین، نیاز آبی خود را عمدتاً از آب خاکستری، تصفیه پساب شهرها و بازچرخانی آب مصرفی تأمین می‌کند.

بهمن آرمان در مورد مصرف آب در بخش صنعت و خشک شدن زاینده رود به خبرنگار  چیلان  گفت: جریان‌های ضدتوسعه‌ای به‌عمد برداشت بی‌رویه آب در بالادست زاینده رود و افزایش سطح زیرکشت را نادیده می‌گیرند و تقصیر بحران آب را به گردن صنایعی می‌اندازند که در کشور ارزش و اشتغال ایجاده کرده‌اند. این رویکرد ضدتوسعه‌ای به‌صورت عامدانه حقایق را در این‌باره کتمان می‌کند.

واقعیت مصرف آب توسط فولاد مبارکه

این اقتصاددان خاطرنشان ساخت: طرح اولیه فولاد مبارکه پیش از لغو قرارداد فولاد اصفهان و انتقال فولاد بندرعباس به استان اصفهان، تولید ۲.۴ میلیون تن فولاد با برداشت ۵۵ میلیون مترمکعب آب بود. ظرفیت تولید زیرسقف فولاد مبارکه با انجام اصلاحاتی در حال حاضر می‌تواند به ۱۰ میلیون تن در سال برسد. این بدان معناست که تولید در این شرکت نسبت به طرح اولیه ۱۰ برابر شده است، ضمن این‌که مصرف آب این شرکت با انجام اقدامات بسیار بزرگی بسیار کاهش یافته است.

آرمان ادامه داد: سهم مصرف آب فولاد مبارکه از روخانه زاینده رود رو به کاهش است و این شرکت سهم مناسبی از آب مورد نیاز خود را از طریق بازچرخانی آب مصرفی و تصفیه پساب‌های شهری تأمین می‌کند. فولاد مبارکه سرمایه‌گذاری ۵ هزار میلیارد ریالی در تصفیه پساب انجام داده که به رقم امروز، این سرمایه‌گذاری بسیار سنگین و بزرگ محسوب می‌شود و این شرکت عملاً از تصفیه فاضلاب زرین شهر، مبارکه و شهرک مجلسی استفاده می‌کند.

اگر فولاد مبارکه نبود…

آرمان با طرح پرسش‌هایی جایگاه فولاد مبارکه در اقتصاد کشور را یادآور شد و گفت: آیا اگر فولاد مبارکه نبود، امکان گازرسانی به خانوارهای کشور وجود داشت؟ اگر فولاد مبارکه نبود، آیا در مقیاس فعلی خودرو در کشور تولید می‌شود؟ اگر فولاد مبارکه نبود، امکان تولید لوازم خانگی در کشور وجود داشت؟

وی ادامه داد: فولاد مبارکه با برداشت میزان اندکی از رودخانه زاینده رود، با تأمین نیازهای بسیاری از صنایع، ۴.۵ میلیارد دلار محصول تولید می‌کند. کسانی که به عمد فولاد مبارکه را متهم بحران آب معرفی می‌کنند، چرا نمی‌گویند که با ۱.۵ درصد آب حوزه زاینده رود می شد چه میزان میوه و برنج تولید کرد و ارزش این تولیدات چقدر می‌بود؟

آرمان تصریح کرد: فولاد مبارکه و صنعتی شدن استان اصفهان دلیل خشک شدن زاینده رود نیست و جریان‌هایی که فولاد مبارکه را متهم می‌کنند، با توسعه ایران مخالف‌اند و از ضعف اطلاع‌رسانی در کشور سوءاستفاده می‌کنند تا به روند توسعه کشور آسیب وارد کنند.

وی افزود: فولاد مبارکه با برداشت ناچیز ۱.۵ درصدی از کل آب زاینده رود که در برابر آورد این رودخانه رقمی محسوب نمی‌شود، کشور را از واردکننده فولاد به صادرکننده فولاد تبدیل کرده و این دستاورد بزرگی است که جریان‌های ضدتوسعه‌ای سعی در مخدوش کردن آن دارند.

بحران آب و ضعف اطلاع‌رسانی

بهمن آرمان تأکید کرد: اقدامات فولاد مبارکه در حوزه صرفه‌جویی در مصرف آب به خوبی اطلاع‌رسانی نشده و عده‌ای از همین ضعف اطلاع‌رسانی سوء‌استفاده می‌کنند. روند اطلاع‌رسانی در کشور باید اصلاح شود تا مردم به‌صورت دقیق در جریان جزئیات کارهای بزرگ توسعه‌ای در کشور قرار بگیرند.

وی در پایان گفت: تنها زاینده رود نیست که در کشور خشک شده است، کارون، هورالعظیم و تالاب شادگان نیز خشک شده‌اند و این موارد که دیگر ربطی به زاینده رود ندارد. دلایل متعدد بحران آب در کشور باید به‌صورت کارشناسی و در یک فضای اطلاع‌رسانی دقیق و سالم بررسی شود تا این دلایل و همین‌طور سوءمدیریت‌هایی که در ایجاد این بحران دخیل بوده، شناسایی شود.

2

تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۰
شناسه مطلب : 41418
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی