سیاست شهروند- شرکتی فولاد مبارکه در حوزه آب و هوا
فلسفه وجودی شرکت فولاد مبارکه شهروند-شرکتی است. هدف این شرکت توسعه پایدار و حفاظت از محیط‌زیست است و کارنامه فولاد مبارکه در حفظ محیط‌زیست درخشان است.در واقع، مأموریت شرکت فولاد مبارکه حصول اطمینان از تأمین ایمنی و شرایط کار سالم و همچنین حفاظت از محیط ‌زیست است. دست‌یابی به توسعه پایدار و تبدیل‌شدن به سازمان برجسته با حفظ محیط‌زیست در شرکت فولاد مبارکه با محوریت توسعه پایدار از طریق کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف انرژی، استانداردسازی، آموزش، اقتصاد چرخشی، مدیریت منابع آبی و مدیریت پسماند انجام‌شده است.
بهنام کاویانی، رئیس محیط‌زیست شرکت فولاد مبارکه

فلسفه وجودی شرکت فولاد مبارکه شهروند-شرکتی است. هدف این شرکت توسعه پایدار و حفاظت از محیط‌زیست است و کارنامه فولاد مبارکه در حفظ محیط‌زیست درخشان است.

در واقع، مأموریت شرکت فولاد مبارکه حصول اطمینان از تأمین ایمنی و شرایط کار سالم و همچنین حفاظت از محیط ‌زیست است. دست‌یابی به توسعه پایدار و تبدیل‌شدن به سازمان برجسته با حفظ محیط‌زیست در شرکت فولاد مبارکه با محوریت توسعه پایدار از طریق کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف انرژی، استانداردسازی، آموزش، اقتصاد چرخشی، مدیریت منابع آبی و مدیریت پسماند انجام‌شده است.

فولاد مبارکه، سرآمد بهینه‌سازی مصرف آب در جهان

فولاد مبارکه تصفیه‌خانه‌های استحصال پساب شهرهای اطراف این شرکت را به ظرفیت اسمی هزار مترمکعب بر ساعت و قابلیت توسعه آن‌ها تا هزار و ۵۰۰ مترمکعب، احداث کرده است. تصفیه پساب‌های شهری خریداری‌شده توسط فولاد مبارکه که به سیستم DAF با هدف تصفیه بهتر مجهز است، علاوه بر کاهش وابستگی این شرکت به آب خام، سلامت آب‌های زیرزمینی و چاه‌های جذبی و بهداشت محیط مناطق اطراف را نیز ارتقا بخشیده است.

در واقع، شرکت فولاد مبارکه در مصرف آب در میان تولیدکنندگان بزرگ فولاد دنیا سرآمد است. این شرکت با نگاه همه‌جانبه مسائل زیست‌محیطی را دنبال می‌کند.

رویکرد فولاد مبارکه برای تصفیه پساب در راستای ارتقای بهداشت و حفظ محیط‌زیست منطقه و تصفیه و بازچرخانی پساب صنعتی جهت تأمین بخشی از نیاز آب خود است. جمع‌آوری و انتقال پساب شهری بخشی از نیاز شرکت فولاد مبارکه را تأمین می‌کند. بهینه‌سازی و کاهش مصرف آب در فرایندهای تولید فولاد نیز از دیگر رویکردهای فولاد مبارکه در تأمین پایدار آب است.

آبی که وارد چرخه تولید در فولاد مبارکه می‌شود در چندین نوبت بازچرخانی شده تا در نهایت تبخیر شود و یا به‌صورت آب قطره‌ای فضای سبز این شرکت را تغذیه کند. اقدامات شرکت فولاد مبارکه در بهینه‌سازی مصرف آب منجر به ارتقای تصفیه‌خانه‌های پساب جهت تصفیه و بازچرخانی آب در این شرکت شده و پروژه‌های متعددی در راستای کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه تعریف‌ شده است.

بزرگ‌ترین سایت تصفیه پساب و پیشرفته‌ترین آزمایشگاه پایش پساب کشور در فولاد مبارکه

شرکت فولاد مبارکه با داشتن تصفیه‌خانه صنعتی به ظرفیت اسمی ۳ هزار مترمکعب پساب صنعتی در ساعت و قابلیت تصفیه انواع پساب‌های صنعتی و همچنین قابلیت خالص‌سازی و بازچرخانی پساب به خط تولید، بهینه‌سازی مصرف آب را دنبال می‌کند. این شرکت شبکه انتقال و ساخت تصفیه‌خانه پساب شهری را با هزینه‌ای بالغ‌بر ۶۵۰ میلیارد تومان ایجاد کرده و بزرگ‌ترین سایت تصفیه پساب در کشور با ظرفیت ۷۲ هزار مترمکعب در روز و با هزینه‌ای بالغ‌بر ۶۲ میلیون یورو را در اختیار دارد.

پیشرفته‌ترین آزمایشگاه پایش پساب با اندازه‌گیری ۲۱ پارامتر به‌صورت آنلاین با هزینه‌ای بالغ‌بر ۲۵ میلیارد تومان در این شرکت وجود دارد و تمام اطلاعات و داده‌ها در شرکت فولاد مبارکه به‌صورت شفاف بیان می‌شود چراکه همواره در حال ارتقای وضعیت موجود هستیم.

در مورد پروژه‌های در دست اقدام در بخش آب و پساب شرکت فولاد مبارکه نیز باید گفت که برج‌های خنک‌کننده واحد احیاء مستقیم شماره یک و برج‌های خنک‌کننده هیبریدی با هزینه‌ای بالغ‌بر ۶۰۰ میلیارد تومان در شرکت فولاد مبارکه جایگزین خواهند شد.

مصرف آب در فولاد مبارکه کمتر از استاندارد جهانی است

مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه نسبت به شرکت‌های بزرگ تولید فولاد در جهان بسیار کمتر است؛ طی یک دهه گذشته با برنامه‌ریزی مدون و سرمایه‌گذاری برای آب‌های جایگزین، مصرف آب خام در این شرکت به‌شدت کم شده است.

این شرکت در تمام بخش‌های مربوط به آب و محیط‌زیست طبق استانداردها و ممیزی‌های جهان گام برمی‌دارد. بازیافت پساب شرکت فولاد مبارکه و افزایش راندمان، مدیریت آبیاری فضای سبز، آموزش و شناسایی ارزش آب، مدیریت آب و پساب و رعایت الزامات قانونی ازجمله مهم‌ترین اقدامات این شرکت در صرفه‌جویی در مصرف آب است و این در حالی است که فولاد مبارکه طی یک دهه گذشته، روند تولید فولاد را با کاهش هم‌زمان مصرف آب دنبال کرده است.

کنترل آلاینده‌ها در بزرگترین فولادساز کشور

مأموریت شرکت فولاد مبارکه حفظ محیط‌زیست است و این شرکت کنترل و کاهش انتشار آلاینده‌ها را وظیفه خود می‌داند. برای کنترل آلاینده‌ها در شرکت فولاد مبارکه، اقدامات چندبعدی و همه‌جانبه‌ای صورت گرفته است.

پایش آلاینده‌های بزرگ‌ترین واحد صنعتی کشور از چند طریق انجام می‌شود که این پایش توسط آزمایشگاه معتمد در قالب طرح خوداظهاری، به‌صورت پرتابل (دوره‌ای)، آنلاین و پایش شاخص کیفیت هوا اجرا می‌شود.

شرکت فولاد مبارکه ماهیانه برای نواحی مختلف تولیدی این شرکت کارنامه زیست‌محیطی صادر می‌کند. آموزش استانداردها، دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌ها در شرکت فولاد مبارکه با آموزش زنجیره تأمین‌کنندگان، آموزش مشتریان، آموزش کارکنان و پیمانکاران دنبال می‌شود.

کنترل عملیات در راستای کاهش انتشار آلاینده‌ها با جدیت در این شرکت دنبال می‌شود. نصب غبارگیرها در فولاد مبارکه انجام‌شده و پروژه کاهش غبار از سقف ناحیه فولادسازی این شرکت در سال ۸۹ آغاز شده و تا سال ۹۴ به اتمام رسیده است.

در شرکت فولاد مبارکه سیستم پایش آنلاین روی دودکش‌های نواحی تولیدی نصب شده است. در این شرکت، مکنده‌های صنعتی ثابت و متحرک برای جمع‌آوری و کاهش انتشار غبار به‌منظور جلوگیری از انتشار غبار به هوا نصب‌شده است.

واحد تبدیل پودر آهک به بریکت جهت انتقال به فولادسازی در شرکت فولاد مبارکه احداث شده است. ساخت ۲ مخزن بزرگ ذخیره آهک ریزدانه باهدف جلوگیری از انتشار غبار آهک در هوا و ایجاد آلودگی انجام می‌شود؛ تجهیز نوارهای انتقال مواد به سیستم‌های پاشش آب مکانیزه هم از دیگر اقدامات شرکت فولاد مبارکه در راستای کاهش آلودگی هوا بوده است.

بیش از ۴۰ عدد شوت تخلیه در ناحیه آهن‌سازی این شرکت نصب شده است. بهینه‌سازی فرایند احتراق از اقدامات مهم فولاد مبارکه در کاهش آلودگی هوا بوده که در نتیجه آن میزان مونوکسیدکربن خروجی به کمتر از حد مجاز استاندارد رسیده است.

علاوه بر این، قرارداد طراحی، ساخت و راه‌اندازی غبارگیری‌های ناحیه فولادسازی، کاهش مصرف گاز در کوره‌های پیشگرم نورد گرم با افزایش بهره‌وری کوره، اجرای فاز دوم پایش آنلاین دودکش‌ها، ساخت ۱۲ غبارگیر در ناحیه آهن‌سازی فولاد مبارکه نیز در حال انجام است. همچنین سیاست شرکت فولاد مبارکه بر توسعه اقتصاد چرخشی و تکیه ‌بر بازیافت محصولات است تا کمترین دورریز را داشته باشد.

 

 

 

2

تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۶
شناسه مطلب : 41586
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی