نتیجه معاملات شمش فولادی در بورس کالا/ ۸۲ حجم عرضه‌شده شمش روی دست فولادسازان ماند​/ شمش در بورس کالا تقریباً به قیمت جهانی قراضه هم مشتری ندارد!
امروز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت، بورس کالا میزبان عرضه ۲۶۵ هزار و ۷۹۰ تن شمش بلوم بود که با احتساب معاملات مچینگ، ۴۸ هزار و ۷۰۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. امروز ۸۲ درصد شمش عرضه شده در بورس کالا مشتری نداشت؛ پیش از این نیز در سه هفته اخیر به ترتیب ۷۱ درصد، ۸۱ درصد و ۶۸ درصد شمش عرضه‌شده در بورس کالا بدون مشتری مانده بود!

به گزارش  چیلان ، امروز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت، بورس کالا میزبان عرضه ۲۶۵ هزار و ۷۹۰ تن شمش بلوم بود که با احتساب معاملات مچینگ، ۴۸ هزار و ۷۰۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. امروز ۸۲ درصد شمش عرضه شده در بورس کالا مشتری نداشت؛ پیش از این نیز در سه هفته اخیر به ترتیب ۷۱ درصد، ۸۱ درصد و ۶۸ درصد شمش عرضه‌شده در بورس کالا بدون مشتری مانده بود! بازار داخلی فولاد با ضعف شدید تقاضا و مازاد شدید عرضه روبرو است و در حالی که انبوهی کالا در انبار تولیدکنندگان و تجار قرار دارد، بخشنامه عوارض صادراتی باعث شده تا شرکت‌های فولادی نتوانند محصولات خود را به مشتریان خارجی بفروشند.

قیمت میانگین موزون شمش بلوم در معاملات امروز ۱۵۳۹۹ تومان به ازای هر کیلو بود و شمش ۰.۴ درصد کمتر از قیمت میانگین موزون هفته پیش مورد معامله قرار گرفت. با درنظر گرفتن ارز نیمایی، قیمت میانگین شمش فولادی امروز در بورس کالا ۶۲۷ دلار به ازای هر تن بود که این قیمت حدود ۵۶ دلار در هر تن، کمتر از آخرین نرخ‌ شمش صادراتی ایران است. با وجود این تخفیف ۵۶ دلاری، اما امروز ۸۲ درصد حجم شمش عرضه‌شده به فروش نرسید و تقاضا نداشت.

آخرین نرخ قراضه وارداتی ترکیه در هفته گذشته ۶۲۶ دلار به ازای هر تن بوده است و شمش فولادی در بازار ایران، ۱ دلار بالاتر از قیمت جهانی قراضه در بورس کالا مشتری ندارد! معاملات اخیر شمش در بورس کالا نشان می‌دهد که بخشنامه عوارض صادراتی به شدت غیرکارشناسی و مخرب است و این بخشنامه با توجه به رکود فعلی در بازار داخلی، کاهش تولید را درپی خواهد داشت.

در جدول زیر نتایج معاملات امروز شمش بلوم قابل مشاهده است.

معاملات شمش فولادی 22

2

تاریخ انتشار : ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۱
شناسه مطلب : 41936
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی