گفت‌وگوی رئیس انجمن فولاد با چیلان در خصوص ابلاغ کف عرضه محصولات زنجیره فولاد:نقاط مثبت و منفی بخشنامه اخیر وزارت صمت/ عرضه‌‌ها باید بر اساس ۸۰ درصد تقاضا باشد نه تولید
دکتر سبحانی، رییس انجمن فولاد به چیلان گفت: نظر کارشناسی انجمن فولاد این است که به منظور ایجاد رقابت واقعی، عرضه‌ فولاد و محصولات فولادی در بورس کالا حدود 80 درصد تقاضا باشد. وی افزود: با این مدل، عرضه‌ها نه به صورت قطره چکانی خواهد بود که موجب افزایش قیمت‌ها شود و نه تولیدکنندگان مکلف به عرضه بیش از نیاز هستند که در نهایت منجر به عدم رقابت شود

به گزارش  چیلان ، دکتر بهرام سبحانی، رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص بخشنامه کف عرضه‌های ابلاغی اخیر وزارت صمت برای محصولات زنجیره فولاد به  چیلان  گفت: این‌که نهایتاً وزارت صمت پذیرفته است که عرضه کل محصولات تولیدی در بورس کالا عملی نیست یک گام مثبت رو به جلو است.

دکتر سبحانی افزود: کاهش کف عرضه فولادسازان القایی که به دلیل مولفه‌های خاص تولید و بازار آنها مورد درخواست انجمن فولاد بود، اقدام مثبتی در شرایط فعلی بازار فعلی است.

رئیس انجمن فولاد در ادامه خاطرنشان کرد: نظر کارشناسی انجمن این است که به منظور ایجاد رقابت واقعی، عرضه‌ها در بورس کالا حدود ۸۰ درصد تقاضا باشد. وی افزود: با این مدل، عرضه‌ها نه به صورت قطره چکانی خواهد بود که موجب افزایش قیمت‌ها شود و نه تولیدکنندگان مکلف به عرضه بیش از نیاز می‌باشند که در نهایت منجر به عدم رقابت شود، مسئله‌ای که در این یک‌ساله در آمارهای معاملات بورس کالا خودش را نشان داده است.

دکتر سبحانی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد در برخی جزئیات کف عرضه ابلاغی، همچون ضریب ۸۰ درصدی “تولید” تعیین شده برای عرضه شمش قوسی، کار کارشناسی بیشتری نیاز است چرا که به طور مثال در این مورد، ۸۰ درصد تولید از صد در صد نیاز کارخانجات نوردی مصرف کننده این شمش ها بیشتر است.

وی افزود: در چند مورد دیگر نیز چنین نکاتی وجود دارد و لذا رایزنی های انجمن فولاد با وزارت صمت در سطوح عالی و کارشناسی جهت تنظیم بهینه زنجیره فولاد ادامه دارد.

2

تاریخ انتشار : ۸ آذر ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۶
شناسه مطلب : 45664
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی