بهرام سبحانی رییس انجمن فولاد ایران در همایش تخصصی انرژی در صنعت فولاد:با مدیریت و نگاه جزیره ای امکان پیشبرد صنعت فولاد وجود ندارد/ مشکلات فولادسازان کشور در حوزه انرژی با مدیریت موثر حل شود
بهرام سبحانی رییس انجمن فولاد ایران در همایش تخصصی انرژی در صنعت فولاد گفت: صنعت ۱۰ درصد مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده است و اشتغالزایی، تولید و ارزاوری بالایی دارد. تولیدکننده تعهد صادرات و تولید دارد این قطعی های پیاپی گاز و برق تمام برنامه صنایع را برهم زده است بخش های حمل و نقل، انرژی، برق و گاز باید بطور هماهنگ با صنعت فولاد حرکت کنند تا متناسب با توسعه صنعت فولاد، نیز پیشرفت و توسعه یابند.

به گزارش  چیلان ، صنعت ۱۰ درصد مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده است و اشتغالزایی، تولید و ارزاوری بالایی دارد. تولیدکننده تعهد صادرات و تولید دارد این قطعی های پیاپی گاز و برق تمام برنامه صنایع را برهم زده است بخش های حمل و نقل، انرژی، برق و گاز باید بطور هماهنگ با صنعت فولاد حرکت کنند تا متناسب با توسعه صنعت فولاد، نیز پیشرفت و توسعه یابند.

وی گفت: در کل دنیا ۲ میلیارد تن فولاد تولید میشود که ایران با ظرفیت ۴۵ میلیون تن، ۳۰ میلیون تن تولید میکند که یکی از دلایل این اختلاف همین موضوع انرژی است.

سبحانی گفت: صنعت فولاد به عنوان صنعت مادر کشور شناخته می شود و با سازمان هایی که زیرساخت کشور را باید تامین کنند، ارتباط و تلاقی دارد و امکان پیشبرد این صنعت بصورت جزیره ای وجود ندارد. همچنین بخش های حمل و نقل، انرژی، برق و گاز باید بطور هماهنگ با صنعت فولاد حرکت کنند تا متناسب با توسعه صنعت فولاد، نیز پیشرفت و توسعه یابند.

وی گفت: در فرایند کوره بلند، تولید با ذغال سنگ انجام می شود که ذوب آهن و فولاد زرند از این روش استفاده می کنند. فرایند دیگر فرایند احیاء مستقیم و کوره قوس است که با استفاده از گاز، سنگ آهن احیا شده و آهن خالص تولید می شود. در کشور ما به دلیل وجود منابع سرشار گاز طبیعی و انرژی ارزان، صنعت فولاد به سمت استفاده از کوره قوس رفته است که متأسفانه مشکلاتی به همراه داشته است.

بهرام سبحانی 3

رییس انجمن فولاد ایران افزود: ۵۵۰۰ مگاوات برای تولید این میزان فولاد مصرف می شود که کمتر از ۱۰ درصد برق کشور است ولی نکته اینجاست که اولین صنعت برای برق قطع برق، صنعت فولاد است. این در حالی است که بسیاری از کارخانه های تولید فولاد در تلاشند تا برای کشور اشتغال، ارزآوری و منافع زیادی را تأمین کنند.

وی خاطر نشان کرد: قرار است ۵۵ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴ برق تولید شود که ۱۰هزار مگاوات برق مورد نیاز است. همچنین برای ۳۰ میلیون تن حدود ۴۰ هزار میلیون متر مکعب در روز گاز مصرف می شود و برای ۵۵ میلیون تن باید ۷۰ میلیون تن روزانه گاز مصرف شود. بخش خصوصی امروز در حال تأمین ماشین آلات و بسترسازی برای تولید فولاد بیشتر در کشور هستند ولی امروز به خاطر این مشکلات با چالش هایی جدی روبرو هستند که باید وزراتخانه های مربوطه برای این موضوع برنامه ارائه کنند.

سبحانی تصریح کرد: اختصاص ۱۰ درصد از سهمیه گاز مورد نیاز فولادسازان چه بسا برای حداقل نیاز آن ها نیز کافی نیست و با توجه به آسیبی که به تولید وارد می شود باید فکری اساسی در این خصوص بشود. باید مدیریت مؤثر صورت گیرد تا این مشکلات فولادسازان کشور حل شود. باید در سه وزارتخانه مربوطه در این مورد تصمیمات لازم گرفته شود و برای این کار برنامه ارائه شود.

2

تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۲
شناسه مطلب : 46201
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی
تازه ترین عناوین