عرضه اولیه سهام شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس، به زودی
اولین نشست خبری ویژه عرضه اولیه سهام شرکت «صبا فولاد خلیج‌فارس» امروز سه شنبه در فرابورس ایران برگزار شد.

به گزارش  چیلان ، احسان دشتیانه مدیرعامل شرکت «صبا فولاد خلیج‌فارس» در ابتدای این نشست به تشریح بخشی از تاریخچه شرکت پرداخت و گفت: این مجموعه که در منطقه ویژه صنعتی معدنی خلیج‌فارس در بندرعباس واقع‌شده در سال ۱۳۸۳ با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد و اهداف استراتژیک به ثبت رسید.
دشتیانه با اشاره به اینکه صبا فولاد خلیج‌فارس در حال بهره‌برداری از یک واحد مگامدول به ظرفیت ۱.۵ میلیون تن بریکت گرم اچ بی آی است، افزود: فصبا همچنین اولین تولیدکننده بلوکت گرم آهن اسفنجی با ظرفیت تولید ۱.۵ میلیون تن در سال است.

نقاط قوت «فصبا»
وی در تشریح مزیت‌های این مجموعه فولادی گفت: برخورداری از مزیت‌های مهمی مثل قرارگیری در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس و بهره‌مندی از مزیت‌های زیرساختی این منطقه، نزدیکی به راه‌آهن و آب‌های آزاد و نزدیکی به معادن، این شرکت را به تولیدکننده‌ای استراتژیک تبدیل کرده است.

مدیرعامل صبا فولاد خلیج‌فارس در ادامه، سهامدار عمده این شرکت را صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد و گفت: این صندوق به‌عنوان سهامدار عمده بعد از خروج سهامدار خارجی، وارد مجموعه «فصبا» شد.

وی با بیان اینکه بازار هدف صادراتی صبا فولاد خلیج‌فارس را شرکت‌های آسیایی و اروپایی تشکیل می‌دهند، افزود: مزیت صادراتی برای شرکت همیشه وجود دارد، اما بر اساس کنترل‌های دولتی مثل همه شرکت‌های فولادی بعد از تأمین بازار داخل، اجازه صادرات داریم.

به گفته دشتیانه طرح‌های توسعه‌ای متعددی برای مجموعه «فصبا» در دست اقدام است از جمله اینکه افزایش ظرفیت تولید به ۳ میلیون تن محصولات نهایی از گندله‌سازی تا محصولات تخت نورد شده در نظر گرفته‌شده است.

وی با اشاره به اهداف و چشم‌انداز‌های صبا فولاد خلیج‌فارس افزود: اهداف این شرکت احداث یک واحد احیای مستقیم به ظرفیت ۱.۵ میلیون تن در سال برای فاز ۳ در افق ۱۴۰۷ و تکمیل زنجیره فولاد با تولید ۳ میلیون تن محصول نهایی با ارزش‌افزوده بالا در افق ۱۴۰۱ است.

وضعیت تولید و فروش «فصبا»
به گفته دشتیانه، در سال جاری رکورد جدید تولید ماهانه ۱۲۵ هزار و ۲۱۳ تن در خرداد ۱۴۰۲ به ثبت رسید، همچنین رکورد جدید تولید روزانه ۴۴۶۸ تن نیز در فروردین امسال ثبت‌شده است.

وی سال مالی فصبا را ۳۰ آذرماه عنوان کرد و گفت: نمودار مبلغ فروش نیز نشان می‌دهد ۹۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ فروش داشتیم و فروش ۶ ماهه هم تا امروز به ۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گفته دشتیانه همچنین ۱۲۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ مبلغ فروش صادراتی بوده است.

چشم‌انداز و ماموریت‌های مهم
در ادامه نشست خبری ویژه شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس، مدیرعامل فصبا، چشم‌انداز، مأموریت و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت این شرکت را تشریح کرد و گفت: تولید ۳ میلیون تن محصولات فولادی با ارزش‌افزوده بالا و افزایش سهم شرکت در تأمین حقوق بازنشستگان کشوری به ۸ درصد در افق ۱۴۰۱ از چشم‌انداز‌های این مجموعه است.

وی افزود: همچنین مأموریت این مجموعه نیز تولید محصولات فولادی میانی و نهایی با ارزش‌افزوده بالاست.
این مقام مسئول در ادامه به برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت «فصبا» اشاره کرد و افزود: احداث واحد احیا مستقیم ۲ با ظرفیت ۱.۷۶ میلیون تن در سال در افق ۱۴۰۴، تکمیل زنجیره فولاد با تولید ۳ میلیون تن محصول نهایی در افق ۱۴۱۰، پایدارسازی تولید در گام اول و افزایش تولید در گام دوم از دیگر برنامه‌های کوتاه‌مدتی و بلندمدتی این مجموعه است.
دشتیانه در خصوص نحوه تهیه مواد اولیه فصبا نیز بیان کرد: مواد اولیه مجموعه عمدتا از بورس کالا خریداری می‌شود، اما در صورتی که دسترسی به خرید از این محل وجود نداشته باشد، ماده اولیه را به‌صورت مستقیم از تولیدکننده دریافت می‌کنیم.

ارزش‌گذاری «فصبا» به ۵ روش
مدیر خدمات مالی تأمین سرمایه دماوند به‌عنوان ارزش‌گذار نماد فصبا نیز در نشست معارفه فصبا در خصوص ارزش‌گذاری سهام این شرکت به نکات لحاظ‌شده در تهیه این گزارش اشاره کرد و گفت: ارزش‌یابی این شرکت با هدف عرضه اولیه به چند روش مختلف انجام شده است.

شکری با اشاره به روش‌های ارزش‌گذاری برای «فصبا» افزود: سهم شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس با روش‌های درآمدی از قبیل روش تنزیل سود تقسیمی، تنزیل جریان‌های نقد آزاد سهامداران، تنزیل جریان‌های نقد آزاد شرکت، روش نسبی شامل ضریب قیمت به سود و روش خالص ارزش روز دارایی، ارزشیابی شده است.

به گفته وی، برای ارزشیابی این مجموعه از صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده ۵ سال اخیر شرکت، بودجه دریافتی، گزارش ارزیابی کارشناسان رسمی دادگستری از ارزش شرکت که در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ تهیه شده، اطلاعات مندرج در سامانه کدال و سایر اطلاعات دریافتی از شرکت، استفاده شده است.

نماینده ارزش‌گذار فصبا اعلام کرد: در نهایت ارزش برآوردی سهام شرکت بر اساس مفروضات با روش‌های فوق، به مبلغ ۱۸ هزار و ۵۰ میلیارد تومان و ارزش هر سهم ۳۲۸۲ تومان برآورده شده است.

2

تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۲۸
شناسه مطلب : 51511
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی