افزایش ۲۹ درصدی سودآوری فولاد مبارکه نسبت به بهار ۱۴۰۱
بررسی صورت‌های مالی سه‌ماهه فولاد مبارکه نشان می‌دهد روند سودآوری، افزایش تولید و فروش این شرکت همچنان با قدرت ادامه دارد. با ثبت سود 26.7 همت، سود خالص «فولاد» در سه ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد افزایش داشته است.

به گزارش  چیلان ،با انتشار صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای فولاد مبارکه می‌توان نشانه‌هایی از روند رو به پیشرفت این شرکت در سال جاری مشاهده کرد.

مهم‌ترین اتفاق در صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ فولاد مبارکه افزایش قابل‌توجه بهای تمام‌شده عملیاتی بود. درآمد این شرکت در حالی در سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشت که بهای تمام‌شده عملیاتی ۴۸ درصد افزایش یافت و همین مسئله به افت ۱۸ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال ۱۴۰۰ منجر شد؛ اما در صورت‌های مالی سه‌ماهه، درآمدهای عملیاتی ۳۱ درصد و بهای تمام‌شده عملیاتی ۳۴ درصد افزایش داشته است.

نزدیک شدن میزان رشد درآمد و بهای تمام‌شده با توجه به مزیت‌های رقابتی متعدد فولاد مبارکه، طرح‌های توسعه در دست اجرا و سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه، بیانگر آن است که می‌توان انتظار عملکرد درخشان این شرکت را در سال ۱۴۰۲ داشت. با توجه به شناسایی درآمد ۶۳ همت در سه ماه نخست سال، «فولاد» توانسته در فصل بهار بیش از ۳۹ درصد درآمد عملیاتی سال گذشته را پوشش دهد.

برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند شرکت‌های فولادی به دلیل محدودیت برق در تابستان و افزایش هزینه انرژی، در گزارش‌های شش‌ماهه، با سودآوری کمتری مواجه خواهند شد و باید با حساسیت بیشتری به صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش‌ماهه نگریست؛ اما نباید از یاد برد که فولاد مبارکه در سه ماه نخست سال جاری موفق به شناسایی سود ۲۶.۷ همت شده است که نسبت به سود ۲۰.۶ همت سه ماه نخست سال گذشته، رشد ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. در همین راستا، فولاد مبارکه با گذشت یک‌چهارم از سال جاری، ۳۲۴ ریال سود ساخته که حدود ۳۸ درصد از سود سال گذشته را پوشش می‌دهد.

تولید ۲.۳ میلیون تن محصولات فولادی در بهار ۱۴۰۲
در سه ماه نخست سال جاری، فولاد مبارکه در مجموع ۲۳۱۶ هزار تن محصول تولید کرده است که از این میزان، ۱۳۸۱ هزار تن، محصولات گرم، ۳۵۵ هزار تن محصولات سرد، ۷۴ هزار تن محصولات پوشش‌دار و ۵۰۶ هزار تن تختال است.

با توجه به گزارش تفسیری فولاد مبارکه، این شرکت تا پایان سال جاری، طرح‌های متعددی را تکمیل و بهره‌برداری خواهد کرد که از آن جمله می‌توان به خدمات‌رسانی به پروژه‌های توسعه، انتقال آب و تصفیه فاضلاب، طرح‌های زیست‌محیطی، واحد گالوانیزه و سیستم‌های اتوماسیون و طرح‌های IT اشاره کرد.

این طرح‌ها به بهبود فرایند تولید، تأمین آب موردنیاز و کاهش آلایندگی کمک شایان توجهی می‌کند. همچنین از دیگر ابَرپروژه‌های این شرکت باید به نورد گرم ۲ و نیروگاه سیکل ترکیبی و توسعه نیروگاه خورشیدی اشاره کرد که آینده روشنی برای این شرکت در سال‌های آینده ترسیم می‌کند.

2

تاریخ انتشار : ۸ مرداد ماه ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۳۱
شناسه مطلب : 52264
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی