گزارش خبرنگار اعزامی چیلان از نشست خبری مدیرعامل فولاد هرمزگان:فولاد هرمزگان از ادغام با فولادسازان جنوب کشور استقبال می کند
روز گذشته نشست خبری مدیران فولاد هرمزگان با اصحاب رسانه برگزار شد و خبرنگاران پس از نشست از خط تولید مجموعه بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی  چیلان  فولاد هرمزگان، فرزاد ارزانی، مدیرعامل این شرکت به ارائه گزارشی از عملکرد شرکت فولادسازی هرمزگان پرداخت.

ارزانی در پاسخ به سوال خبرنگار  چیلان  درخصوص خرید طرح صبا فولاد خلیج فارس توسط فولاد هرمزگان گفت: فولاد هرمزگان برای طرح های توسعه نیازمند زمان است و موضوع صبافولاد خلیج فارس از طریق فولاد مبارکه در حال پیگیری است و هرمزگان هم از آن استقبال می کند.

وی افزود: ادغام یکی از راهکارهای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ است همچنین ادغام راهکاری برای کاهش هزینه های تولید و قیمت تمام شده محصول است و می بینیم که فولاد مبارکه با دارا بودن زنجیره، قدرت رقابت پذیری بالاتری نسبت به سایر فولادسازان دارد.

مدیرعامل فولاد هرمزگان در جواب سوال دیگر خبرنگار  چیلان  درمورد اهداف صادراتی فولاد هرمزگان گفت: اسلب محصولی با بازارهای محدود در دنیا است و سالانه حددود ۲۰ میلیون تن آن مورد مورد داد و ستد قرار می گیرد. عمده صادرات فولاد هرمزگان به کشورهای جنوب شرق آسیا مثل تایلند، تایوان و هند است اما به کشورهای برزیل و کشورهای اروپایی نیز صادرات داشته ایم.

وی در ابتدای این نشست گفت: استراتژی تدوین شده شرکت رشد درآمد از طریق توسعه صادرات و فروش محولات ویژه با ارزش افزوده بالاتر، طرح ریزی و توسعه ظرفیت های تولید، تامین اقتصادی با کیفیت و به موقع، مدیریت اثربخش هزینه ها، توسعه قابلیت های طراحی و تولید محصولات ویژه، توسعه زیرساخت ها و سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی، افزایش رضایت بخش هزینه ها، توسعه قابلیت های طراحی و تولید محصولات ویژه، توسعه زیرساخت ها و سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی، افزایش رضایت بخش مشتریان، تامین به موقع و ارزان منابع مالی، چابکسازی ساختار سازمانی، خلق ارزش مشترک ارتقا تصویر بیرونی، شناسایی و توسعه بازارهای جدید صادراتی و محصولات ویژه، افزایش رضایت بخش شغلی و اثربخشی کارکنان، ارتقا ایمنی و سلامت کارکنان و عملکرد زیست محیطی، کاهش هزینه های تولید خدمات، مصارف و ارتقا کمی و کیفی فرایندها و محصولات و توسعه فرهنگ تعالی سازمانی و مشارکت است.

ارزانی چشم انداز فولاد هرمزگان را افزایش بهره وری و سرآمدی صنعت فولاد به عنوان قطب صادرات فولاد کشور و دستیابی به سهم حداقل ۸ درصدی تولید فولاد کشور دانست و افزود: ماموریت شرکت ایفای نقش راهبردی در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی در منطقه جنوب کشور با رویکرد توسعه پایدار به عنوان سازمانی سرآمد در صنعت فولاد می باشد.

وی آماری از تولید و فروش شرکت ارائه داد و اظهار داشت: این شرکت در ۹ ماه اول سال۹۶ حدود یک میلیون و ۲۱۷ هزار تن فروش تختال داشته که ارزش آن بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد ریال بوده است. از این میزان حدود ۸۳۲ هزار تن صادرات با رشد ۱۳ درصدی و حدود ۳۸۴ هزار تن عرضه در داخل با رشد ۴۰ درصدی بوده است. این روند حکایت از سهم ۷۰ درصدی محصولات هرمزگان به صادرات دارد اما سیاست کارخانه در گام نخست تامین نیاز داخلی است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه نخست امسال با تولید یک میلیون و ۳۲ هزار تن محصول رشد ۳۰ درصدی در تولید داشتیم و در این چند ماه فراتر از ظرفیت اسمی کارخانه پیش رفته‌ایم و این بخشی از موفقیت‌های فولاد هرمزگان در امسال بود. پیش بینی می کنیم تا پایان سال به تولید ۱.۴ میلیون تن برسیم و در آینده با اجرای فاز توسعه ای به ظرفیت تولید ۳ میلیون تن خواهیم رسید. سهم فولاد هرمزگان از تولید فولاد کشور ۸.۱ درصد است. سهم فولاد مبارکه ۴۲.۲ درصد، فولاد خوزستان ۲۲.۳ درصد و ذوب آهن اصفهان ۱۴ درصد است و بنابراین فولاد هرمزگان پنجمین فولادساز برتر ایران است.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۶ درصد سهام فولاد هرمزگان متعلق به فولاد مبارکه است و به مرحله سوددهی خود رسیده است گفت: این شرکت عریض ترین تختال کشور را تولید می کند و در سال ۹۴ بالغ بر ۱۵۳ ریال زیان به ازای هر سهم تقسیم کرده بود و این زیان در سال ۹۵ به ۱۱۰ ریال رسید درحالی که براساس گزاری ۶ ماهه سود به ۷۹ ریال رسیده است.

ارزانی افزود: این شرکت با ساخت و بومی سازی قطعات که می توان گفت فولاد مبارکه پیشرو بومی سازی تجهیزات صنعت فولاد درکشور است، توانسته ۲۸ میلیارد تومان صرفه‌جویی ایجاد نماید.

وی خاطرنشان کرد: ۷۵ درصد از کل سفارشات خرید شرکت را مواد اولیه مانند گندله تشکیل می دهد که بیشتر از معادن کرمان تامین می گردد. مواد اولیه این کارخانه از معادن کرمان تهیه می‌شود.

ارزانی با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای شرکت عنوان کرد: برای طرح توسعه در انتظار تامین مالی هستیم و حجم این سرمایه گذاری ارزی حدود ۹۳۵ میلیون یورو است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به حجم پایین تولید در برخی شرکت‌های فولادی عنوان کرد: باید با ساخت واحدهای کوچک فولادسازی خداحافظی کنیم و توسعه کارخانه‌های فولاد با ظرفیت ۴ تن را رواج دهیم و از سوی دیگر واحدهای کوچک فولادسازی را درهم ادغام کنیم.

ارزانی با اشاره به سهم فولاد هرمزگان در چشم‌انداز فولاد کشور گفت: برنامه تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی جدی است و باید واحدهای فولادسازی در کنار آب‌های آزاد ساخته شوند تا با تولید اقتصادی و سودآوری همراه باشند.

وی با اشاره به اشتغالزایی این واحد فولادی عنوان کرد: اشتغالزایی مستقیم این شرکت ۳۱۷۵ نفر و اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده در صنایع بالادست و پایین‌دست آن بیش از ۴۰ هزار نفر است.

وی افزود: این شرکت به افتخارات و گواهینامه‌های بین‌المللی دست‌یافته که از جمله آنها می‌توان به دریافت گواهینامه تعهد به تعالی جایزه بین‌المللی مدیریت دانش در سال ۹۴، دریافت گواهینامه بین‌المللی استاندارد از کشور ترکیه در سال ۹۴ و تمدید آن در آبان‌سال ۹۶ به مدت یک سال، دریافت گواهینامه استاندارد از شرکت توف در سال ۹۴، دریافت گواهینامه تعهد به تعالی جایزه ملی تعالی سازمانی در سال ۹۵ و دریافت گواهینامه دوستاره تعهد به تعالی جایزه سازمانی اروپا در سال ۹۶ اشاره کرد.

2

تاریخ انتشار : ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۷
شناسه مطلب : 16146
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.