اختصاصی چیلان:سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران رونمایی شد/ سامانه بومی سازی قابل تعمیم به سایر صنایع است/ تأثیر سامانه بومی سازی در کاهش نیاز ارزی فولادسازان/ امسال شاهد دومین دوره جشنواره ملی فولاد و نمایشگاه بومی سازی خواهیم بود
امروز، یک آبان در ایمیدرو از «سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد ایران» با حضور رئیس هیئت عامل ایمیدرو، اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، جمعی از مسئولین دولتی و توليدكنندگان و تأمین کنندگان مطرح زنجیره فولاد رونمایی شد.

سامانه جامع بومی سازی از بومی سازی جزیره ای جلوگیری می کند

به گزارش  چیلان ، در ابتدای این مراسم، دکتر سبحانی، رئیس هیئت مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه بومی سازی و تامین نیاز زنجیره آهن و فولاد در داخل تا پیش از این به صورت جزیره ای بوده است، گفت: قبل از این هر شرکت به تنهایی کار بومی سازی را انجام می داده است منتهی هیچ وقت به صورت جامع این کار صورت نگرفته است که همه اهالی زنجیره فولاد بدانند که چه مواردی بومی ساز شده و چه مواردی نشده است.

وی با تأکید بر اینکه تحریم ها و نوسان نرخ ارز لزوم بومی سازی و ساخت داخل را چندین برابر کرد، افزود: سعی داریم نیازهای داخلی زنجیره آهن و فولاد به خوبی در این سامانه شناسایی و بومی سازی شود.

وی ادامه داد: اولین اقدام در زمینه بومی سازی، جشنواره ملی فولاد ایران و نمایشگاه بومی سازی بود که در سال قبل در برج میلاد برگزار شد و همه اهالی زنجیره آهن و فولاد از آن استقبال کردند. این سامانه نیز در همین راستا طراحی شده است تا بتوان با دسترسی به آن، نیازهای این صنعت را شناسایی کرد.

رئیس انجمن همچنین خبر داد که دومین دوره جشنواره ملی فولاد ایران امسال در ۲۳ دی ماه در برج میلاد تهران برگزار می شود.

سبحانی با بیان اینکه این سیستم با همکاری ایمیدرو و شرکت های مطرحی که در این زمینه ید طولایی دارند ایجاد شده است، گفت: صندوق پژوهش ها و نوآوری فولاد و اس پی اکس ها از دیگر اقداماتی هستند که در این زمینه انجام شده اند. وی توضیح داد: انجمن فولاد به عنوان متولی صندوق پژوهش و نوآوری انتخاب شد تا بتواند منابع مالی را در اختیار استارتاپ ها قرار دهد و به بومی سازی کمک کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن فولاد ایران در پایان تأکید کرد: این بانک اطلاعاتی در صنعت فولاد آغاز به کار کرده است ولی پتانسیل آن بالاست و می تواند در سطح ملی و در سایر صنایع نیز به کار گرفته شود.

 

یکی از بزرگترین آرزوی کاری فولادی ها برآورده شد

در ادامه این مراسم، مهندس ایرج فخری نجف آبادی مدیر عامل ایریسا با بیان اینکه امروز یکی از بزرگترین آرزوی های کاری من و خیلی از همکاران برآورده شد، گفت:  این سامانه بومی سازی کدینگ ها و انبارها را در بخش خصوصی و بخش دولتی لینک می کند.

وی با اشاره به اینکه تجمیع و به اشتراک گذاری اطلاعات شرکت های معدنی و فولادی اتفاق بزرگی است، افزود: بانک اطلاعاتی عظیمی در شرکت ها وجود دارد که در این سامانه می توان به صورت جامع از آنها استفاده کرد. این اطلاعات در گذر زمان شکل گرفته اند و اطلاعاتی اساسی هستند. وی افزود: اگر این مجوز به ما داده شود می توانیم این اطلاعات را در اختیار صنعت فولاد قرار دهیم و اطلاعات شرکت ها با هم تجمیع شود و در قالب یک بانک اطلاعاتی در اختیار صنعت فولاد کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تا اطلاعات به صورت سیستمی جمع نشود اثربخش نیست، تصریح کرد: باید کارها به صورت سیستمی صورت بگیرند تا این سامانه بتواند تصمیم گیری ها را آسان کند. این سامانه باعث می شود تولید کنندگان در مورد خودشان اطلاعات دقیقی منتشر کنند.

نجف آبادی در پایان تأکید کرد: این سامانه را می توان در فاصله کوتاهی در سایر صنایع همانند مس، نساجی و آلومینیوم به کار گرفت.

 

ستاد تنظیم زنجیره فولاد راه اندازی می شود

در بخش دیگری از این مراسم خداداد غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو ضمن تشکر از فعالیت های انجمن فولاد در زمینه بومی سازی، گفت: انجمن صنفی فولاد ایران در این زمینه به خوبی درخشید و با برگزاری نمایشگاه، اطلس فولاد و سامانه جامع بومی سازی توانایی های خود را ثابت کرد.

وی با بیان اینکه این سامانه در نقطه صفر خیلی جلوست، افزود: از قبل اطلاعات با ارزشی در مورد شرکت های فولادی وجود دارد که ما موافق به اشتراک گذاری این اطلاعات در سامانه هستیم. از این طریق سامانه می توان به میزان زیادی از اطلاعاتی که نیاز است دسترسی داشت و دیگر نیازی نباشد که شرکت ها تک به تک اطلاعات را وارد کنند.

وی ادامه داد: این سامانه قابل تعمیم به سایر حوزه های صنعتی است و امیدواریم به صنایع دیگر چون مس، سیمان و … نیز تسری پیدا کند.

غریب پور با تأکید بر اینکه ستاد تنظیم زنجیره فولاد فعال می شود، تصریح کرد: این ستاد از مهمترین نهادهای تصمیم ساز فولادی می شود و مسائل مربوط به قیمت گذاری نیز در آن دنبال می شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در پایان رشد صنعت فولاد خوب دانست و گفت: نیاز ارزی فولاد کشور به ازای هر تن ۷۵ دلار است، این نیاز تا پیش از این ۱۰۰ دلار بوده است که در ماه های اخیر ۲۵ دلار کاهش داشته است. امیدواریم این سامانه در کاهش بیشتر نیاز ارزی تاثیر داشته باشد. وی همچنین اظهار داشت: تا پایان امسال تولید فولاد ما به ۲۸ تن می رسد، سالی ۳ تا ۴ تن افزایش تولید داریم. این افزایش در همه زنجیره فولادی روی می دهد.

 

حاشیه های مراسم:

  • شوخی دکتر غریب پور با مجری مراسم موجب خنده حضار شد.
  • مدیر عامل ایریسا چندین بار خطاب به دکتر غریب پور خواستار صدور مجوز لازم به ایشان برای انتشار اطلاعات شرکت های فولادی شد و در پایان سخنرانی خواست با یک صلوات به این درخواست جواب مثبت داده شود.
  • مدیر عامل ایریسا از اینکه در پایان عمر کاریش (به زعم خودش) یکی از آرزوهاش که راه اندازی این سامانه است برآورده شده ابراز خوشحالی کرد.
  • دکتر سمیعی نژاد در پاسخ به درخواست خبرنگاران برای مصاحبه به شوخی گفت: خانمم اجازه مصاحبه نمیده!

 

گزارش تصویری این مراسم را اینجا ببینید.

2

تاریخ انتشار : ۱ آبان ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۵
شناسه مطلب : 28349
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.