فوری- الزام فولادسازان به عرضه های جبرانی شمش در روز دوشنبه
وزارت صمت طی نامه ای به فولادسازان کشور، ضمن اعلام کسری عرضه های آنان نسبت به کف عرضه ابلاغی، آنها را ملزم به عرضه های جبرانی شمش در بورس کالا روز دوشنبه 28 بهمن ماه سال جاری کرده است. در این نامه، هدف از این الزام، آرامش بازار فولاد در ایام پایانی سال و تاکید نهادهای نظارتی بر این موضوع عنوان شده است.

در این نامه که نسخه ای از آن به دست  چیلان  رسیده، شرکت های فولادی موظف شده اند باقیمانده تعهدات کف عرضه خود را تا پایان سال جاری به صورت مداوم و هفتگی انجام دهند. تعهداتی که فارغ از اختلاف نظر دولت و فولادسازان بر سر میزان و نوع و ماهیت آن، حدود ۹۰۰ هزار تن برآورد می شود.

بر این اساس به نظر می رسد وزارت صمت با معاون جدید امور معادن و صنایع معدنی خود قصد دارد با برگزاری جلسات با تولیدکنندگان و حصول توافق با آنان از یک سو و افزایش عرضه ها از سوی دیگر، مسئولیت تنظیم بازاری خود را به پیش ببرد.

سیاست‌های تنظیم بازار فولاد در دوره‌هایی به نحوی بوده که با سرکوب قیمت‌ها به تولیدکنندگان فولاد فشار آورده و در دوره‌های هجوم نقدینگی سرگردان به بازار فولاد نیز عرضه‌های بسیار سنگین و بعضاً غیرمنطقی فولاد در بورس کالا را به تولیدکنندگان فولاد تحمیل کرده است.

نمی‌توان در زمانی که بازار فولاد، تحت هجوم نقدینگی سرگردان قرار گرفته و تقاضاهای غیرواقعی این بازار را تهدید می‌کند، تنها از ابزار عرضه بیشتر و بیشتر استفاده کرد.

هر تولیدکننده‌ای برای عرضه محدودیت‌هایی دارد و فشار بیش از حد به طرف عرضه، علاوه بر این که سودی برای مصرف‌کننده واقعی ندارد، توان تولیدکننده را تحلیل می‌برد.

2

تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۱
شناسه مطلب : 30216
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی