گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانروند قیمت فولاد صادراتی ایران/ شمش فولادی در آستانه فتح کانال ۶۰۰ دلاری/ سیاست جدید دولت چین به نفع فولادسازان ایرانی است
چیلان طبق روال هر هفته، آخرین قیمت‌های فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور و فرصت‌های صادراتی پیش روی آنان به دست آید. در هفته گذشته، قیمت بیلت صادراتی ایران، ۵۹۹ دلار به ازای هر تن بود که نسبت به هفته پیش از آن، رشد ۱.۳ درصدی را نشان می‌دهد. قیمت اسلب صادراتی ایران نیز در هفته گذشته تغییری نداشت و ۷۲۰ دلار به ازای هر تن بود. شمش فولادی صادراتی ایران حالا تنها یک گام کوچک با فتح قله ۶۰۰ دلاری فاصله دارد که یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته گذشته، نسبت به هفته پیش از آن تغییری نداشت و اسلب در قیمت ۷۲۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۵۹۹ دلار به ازای هر تن بود که میانگین آن نسبت به قیمت‌های اردیبهشت، رشد ۱.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

در هفته گذشته دولت چین تصمیماتی اتخاذ کرد که می‌تواند به محرک تداوم رشد قیمت‌ها در بازار فولاد تبدیل شود. دولت چین اعلام کرد که از روز شنبه ۱ ماه مه (۱۱ اردیبهشت) تعرفه واردات شمش فولادی و اسلب را از ۲ درصد (برای کشورهای غیرعضو آسه‌آن) به صفر می‌رساند و همچنین نرخ بازگشت مالیاتی صادرات بسیاری از محصولات فولادی (Tax Rebate) را که ۱۳ درصد بود، حذف می‌کند. این سیاست باعث می‌شود که قدرت رقابت محصولات فولادی چین در بازارهای صادراتی کاهش یابد و قیمت‌ها در بازار جهانی به دلیل کاهش میزان عرضه، افزایش یابد. چین با هدف کاهش تولید فولاد در سال ۲۰۲۱، اقدام به حذف Tax Rebate و حذف عوارض واردات فولاد خام کرده که این سیاست عملاً به نفع افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی است. فولادسازان ایرانی می‌توانند از فضایی که به واسطه این سیاست دولت چین در بازارهای جهانی به وجود آمد، بهترین بهره را ببرند و در شرایط رکود در بازار داخلی و قیمت‌های بالا در بازارهای صادراتی، سهم بازار خود را افزایش دهند.

در نمودار زیر، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

قیمت فولاد صادراتی ایران 13

 

2

تاریخ انتشار : ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۴
شناسه مطلب : 35328
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی