ترغیب به سرمایه گذاری در صنعت برق
سید رضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در یادداشتی به عواقب منفی قطع برق صنایع و آثار کمبود نیروی برق پرداخته است .

فعالان بخش خصوصی با وجود همه سختی‌ها و تنش‌هایی که در طول سال‌های اخیر متحمل شده اند و به رغم همه دشواری هایی که در افق اقتصاد ملی به چشم می خورد؛ هنوز صمیمانه امیدوارند مشی و منش جدید حاکم شده بر قوای حاکمیتی کشور، در راستای منویات مقام معظم رهبری حرکت کرده و شرایط و زمینه های لازم برای جهش تولید را از طریق بهبود فضای کسب و کار و ارتقای کیفیت حکمرانی اقتصادی فراهم کنند.

‏  قطعا جهش تولید با بستر مناسب امکان پذیر خواهد بود. در خوشبینانه ترین حالت ممکن، نیمی از صنایع کشور یا تعطیل هستند و یا با حداقل تولید فعالیت دارند، با این وجود چندی است بخاطر رفاه عمومی صنایع را ملزم به خاموشی کرده اند تا جبران کسری تولید در زمینه برق را داشته باشند.

از آثار تورمی این تعطیلی ها اگر بگذریم اما از آثار کمبود نیروی برق نمی توان گذشت. جایی که نیاز به برنامه ریزی های بلند مدت داشته است. چون پیش بینی رشد مصرف امری متداول در توسعه صنعت برق بوده است اما تحریم ها و کسری بودجه امکان سرمایه گذاری جهت احداث نیروگاه ها را با مشکل مواجه گردانیده است. در بهترین حالت احداث یک نیروگاه به همراه پست انتقال نیرو و خطوط انتقال نیرو اگر از همین امروز استارت زده شود، پنج سالی به طول خواهد انجامید.

این در حالی است که کسری تولید ۱۲ هزار مگاوات اعلام شد، یعنی بیست درصد ظرفیت تولید کنونی. بنابراین برای جهش تولید در پنج سال آینده علاوه بر کسری تولید کنونی، نیاز است که بار مصرفی صنایع تعطیل و نیمه تعطیل و صنایع جهش یافته را تامین نماید.این معضل با بهره گیری از ۱۲ هزار مگاوات بدون مصرف گاز جدید و تشکیل ترکیبی نیروگاه‌های فعلی و افزودن توربین های بخار با سرمایه گذاری مردمی و بخش خصوصی رفع شود.

ازسوی دیگر  صنعت برق تقویت شده و محیط زیست آلوده نشود که در این زمینه دولت هم منفعت خواهد داشت ضمن آنکه قطعی برق از میان می‌رفت و سرمایه گذارانی هم سود سرمایه‌گذاری را دریافت می‌کردند.در شرایط کنونی انجام این سرمایه گذاری در صنعت برق بسیار دور از انتظار و غیر واقع بینانه است.

لذا مسیر کشور با این روال نه تنها به سمت جهش تولید پیش نمی رود بلکه به سمت تعطیلی بیشتر صنایع و خاموشی تولید پیش می رود.

2

تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۱
شناسه مطلب : 36893
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.