مدیرعامل شرکت تولیدی «ترانسفورماتور کوره آریا» در گفت‌وگو با چیلان تشریح کرد:داخلی‌سازی انواع ترانسفورماتور کوره و برآورده ساختن نیازهای ضروری صنایع فولاد کشور
با توجه به اهمیت داخلی‌سازی انواع ترانسفورماتور کوره برای صنایع فولاد، که توسط شرکت تولیدی «ترانسفورماتور کوره آریا» صورت گرفته است، و فراهم آمدن امکان تولید و خدمات پس از فروش در کشور برای انواع ترانسفورماتور کوره، مهندس گرزین مدیرعامل شرکت ترانسفورماتور کوره آریا در گفت‌وگو با چیلان به سوالاتی در زمینه نحوه داخلی‌سازی ترانسفورماتورهای کوره و دغدغه‌های صنعت فولاد پاسخ داد.

شرکت تولیدی «ترانسفورماتور کوره آریا» از شرکتهای زیرمجموعه گروه صنعتی آریا ترانسفو در راستای برآورده ساختن نیاز صنایع فولاد و فروآلیاژ کشور به انواع ترانسفورماتور کوره و یکسوساز برای اولین بار در کشور اقدام به انتقال دانش فنی طراحی، ساخت، تست و سرویس انواع ترانسفورماتورهای کوره قوس الکتریکی و کوره پاتیلی و ترانسفورماتورهای یکسوساز در قالب قرارداد لیسانس با همکاری یکی از سازندگان معتبر اروپایی نموده و سرمایه‌گذاری بالایی برای تامین دانش فنی و تجهیزات مورد نیاز تولید و تست مختص ترانسفورماتورهای کوره انجام داده است.

محصولات این شرکت انواع ترانسفورماتور کوره قوس الکتریکی (EAF) سه فاز و تکفاز و کوره پاتیلی (LF) تا توان ۳۶۰ مگا ولت آمپر، بصورت تنظیم ولتاژ مستقیم و یا به وسیله بوستر، با انواع گروه اتصال و روش‌های خنک‌کنندگی OFAF و OFWF ، انواع راکتور سری کوره‌های قوس الکتریکی، انواع ترانسفورماتور کوره مستغرق (submerged) مخصوص صنایع فرو آلیاژ و همچنین ترانسفورماتورهای یکسوساز با انواع گروه اتصال را شامل می‌شود.

با توجه به اهمیت داخلی‌سازی انواع ترانسفورماتور کوره برای صنایع فولاد و فراهم آمدن امکان تولید و خدمات پس از فروش در کشور برای انواع ترانسفورماتور کوره، مهندس گرزین مدیرعامل شرکت ترانسفورماتور کوره آریا در گفت‌وگو با  چیلان  به سوالاتی در زمینه نحوه داخلی‌سازی ترانسفورماتورهای کوره و دغدغه‌های صنعت فولاد پاسخ داد. متن کامل این گفت‌وگو به شرح زیر است:

چه اهدافی گروه صنعتی آریا ترانسفو را ترغیب کرد به بازار تولید ترانسفورماتورهای کوره ورود کند؟

همانطور که می‌دانید در کشور ما با توجه به در دسترس بودن منابع انرژی نسبتاً مناسب و ارزان، تولید فولاد خام عموما به روش احیای مستقیم و با استفاده از کوره های قوس الکتریکی انجام می گیرد. در این روش از مهمترین و حیاتی ترین تجهیزاتی که کارکرد هر واحد تولید فولاد وابستگی به آن دارد، ترانسفورماتور کوره قوس و همچنین ترانسفورماتور کوره پاتیلی است. تا کنون دانش فنی طراحی و ساخت این ترانسفورماتورها در کشور وجود نداشته و علیرغم پیشرفت قابل توجه سازندگان ترانسفورماتور در ایران در زمینه ترانسفورماتورهای شبکه و نیروگاهی، این بخش پیشرفت چندانی نداشته و تلاشهای انجام شده تا حدودی نیز موفق نبوده اند. از طرفی از آنجاییکه کیفیت و صحت عملکرد ترانسفورماتورهای کوره قوس هر واحد فولاد سازی بطور مستقیم تولید آن مجموعه را تحت تاثیر قرار می دهد، تا کنون شرکتهای تولیدی در این زمینه ریسک زیادی را در زمینه داخلی سازی این تجهیزات نکرده اند.

موارد اشاره شده گروه صنعتی آریا ترانسفو را بر آن داشت تا برای اولین بار در کشور نسبت به انتقال دانش فنی طراحی و ساخت این قبیل ترانسفورماتورها اقدام نموده و بتواند تمامی نیازهای صنایع فولاد کشور را به انواع ترانسفورماتور کوره باکیفیت مناسب و خدمات پس از فروش چابک بر طرف سازد.

مهندس گرزین 1

شرایط تحریم چه تاثیری در نحوه خرید و بهره برداری ترانسفورماتورهای کوره صنعت فولاد کشور داشته است؟

همانطور که مستحضرید در سالهای اخیر با به دلیل شرایط تحریم عملا دسترسی به ترانسفورماتورهای کوره خارجی باکیفیت ممکن نبوده و همینطور خدمات پس از فروش ترانسفورماتورهای خریداری شده نیز توسط شرکتهای سازنده انجام نمی گردد.

در واقع جدا از مشکلات ارزی کشور و عدم امکان مراودات بانکی مناسب با کشور های اروپایی، معظل اصلی نبود پشتیبانی مناسب از طرف سازندگان خارجی است. بطور مثال شرکتهای فولادی بزرگی وجود دارند که چندین سال به دنبال خرید قطعات یدکی مورد نیاز ترانسفورماتورهای اروپایی خود هستند و تا کنون هیچ گونه پاسخی از سازنده دریافت نکرده اند. از طرفی از آنجا که بسیاری از کارخانجات فولادسازی سالها پس از خرید قصد راه اندازی ترانسفورماتورهای رزرو خود را دارند، دستورالعمل مناسب و نظارت مناسب سازنده بر عملیات نصب و راه اندازی وجود نداشته و همچنین از آنجایی که مدت زمان زیادی از خرید ترانسفورماتور مذکور گذشته است گارانتی ترانسفورماتور نیز پایان یافته و این امر نیز از معظلات جدی بهره برداران ترانسفورماتورهای کوره در کشور می باشد.

البته شرکت ترانسفورماتور کوره آریا با درکی که از معضلات  و مشکلات بهره برداران از طریق مصاحبه و جلسات حضوری به دست آورده است برای موارد مذکور راه حل های متناسبی به منظور کاهش نگرانی کارخانجات فولاد سازی پیشنهاد می نماید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که صنعت فولاد از صنایع پیشرو در زمینه داخلی سازی تجهیزات مورد نیاز بوده و توانسته است بخش عمده ای از نیاز خود را در کشور برطرف سازد و این شرکت نیز مفتخر است چند قرارداد بزرگ با چند شرکت فولاد سازی برای ساخت ترانسفورماتورهای EAF در دست انعقاد داشته و تفاهم نامه همکاری بلند مدتی را نیز با یکی از گروههای بزرگ فولاد سازی کشور در دست اقدام دارد.

لطفا در خصوص اقدامات انجام شده در شرکت ترانسفورماتور کوره آریا برای ایجاد امکان تولید ترانسفورماتورهای کوره قوس و پاتیلی در کشور و انتقال دانش فنی مربوطه برای خوانندگان  چیلان  توضیحاتی ارایه فرمایید.

همانطور که قبلا نیز عرض کردم به دلیل اهمیت ترانسفورماتورهای کوره قوس برای کارخانجات فولادسازی جای هیچ سعی و خطا برای این محصول وجود نداشته و هر تولید کننده ای که می خواهد به این حوزه ورود کند می بایست نسبت به انتقال دانش فنی خاص این ترانسفورماتورها اقدام نماید.

شرکت ترانسفورماتور کوره آریا نیز در همین راستا با استفاده از توان مهندسی یکی از سازندگان مطرح اروپایی نسبت به انتقال دانش فنی این ترانسفورماتورها و انعقاد قرارداد لیسانس اقدام نموده است. به نحوی که آموزش های طراحی، ساخت، تست و بهره برداری انجام شده و در سالهای اول نیز طراحی بطور کامل توسط تیم اروپایی انجام می شود. ضمنا نظارت بر کلیه مراحل ساخت و تست و نصب نیز توسط ایشان انجام می گیرد.

یک از دغدغه های شرکت‌های فولادسازی پشتیبانی شرکت سازنده ترانسفورماتور از عملکرد محصول در درازمدت است. چه خدماتی برای این مورد قابل ارائه می‌باشد؟

یکی از دغدغه های اصلی شرکت های فولاد سازی تولید پیوسته و بدون وقفه بوده و خرابی تجهیزات اصلی همچون ترانسفورماتور تبعات مالی سنگین برای شرکت ها در پی دارد. با توجه به تکنولوژی خاص ترانسفورماتورهای کوره سیستم نظارت بر سلامت و وجود سیستم برنامه ریزی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه که به صورت تخصصی با در نظر گرفتن پارامترهای خاص این ترانسفورماتورها طراحی گردد حائز اهمیت ویژه ای می باشد. شرکت ترانسفورماتور کوره آریا با ارائه راهکارهای سخت افزاری  و نرم افزاری پایش سلامت در قالب  تجهیزات خاص پایش سلامت ترانسفورماتورهای کوره و قراردادهای بلند مدت مشاوره و خدمات تعمیر و نگهداری و تامین قطعات به شرکت های فولادسازی برای رفع این دغدغه مهم اقدامات موثری انجام می دهد.

در خصوص ایمنی فرایندهای تولید ملاحضات خاصی در صنایع فولاد وجود دارد. لطفا در خصوص ایمنی عملکرد ترانسفورماتورهای کوره توضیحاتی بفرمایید.

با توجه به مقیاس فعالیت صنایع فولاد و تجهیزات حساس و خاص، در نظر گرفتن ملاحظات ایمنی به صورت تخصصی برای تجهیزات موجود از مهمترین ابزارهای سیستم جامع ایمنی این شرکت ها و عامل رفع دغدغه های آنها می باشد. ایمنی در کارکرد تجهیزات برقی خاص همچون ترانسفورماتور کوره نیازمند در دسترس بودن دانش فنی خاص این موضوع بوده و لازم است کلیه اصول تخصصی ایمنی در طراحی، ساخت و نصب و راه اندازی و برنامه های بهره برداری این تجهیزات اعمال گردد. شرکت ترانسفورماتور کوره آریا مفتخر است که با در دسترس داشتن دانش و تجربه خاص این موضوع به رفع دغدغه های کارفرمایان محترم در این زمینه کمک نماید.

2

تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۱
شناسه مطلب : 36928
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی